یک رژیم غذایی کم چرب افراطی سالم چیست؟

یک رژیم غذایی کم چرب افراطی سالم چیست؟

Categories: راه اندازی فست فود

برای چند دهه، دستورالعمل های غذایی ما دستور به خوردن یک رژیم غذایی کم چرب داشتند در این رژیم غذایی تعریف شده است که حدود ۳۰٪ کالری از چربی تامین شود. بسیاری از مطالعات نشان داده اند که این رژیم غذایی در طولانی مدت بی اثر است. بزرگترین و طولانی ترین مطالعات، تنها کاهش کمی در وزن و هیچ اثری از بیماری قلبی یا ابتلا به سرطان را نشان نداده است.
با این حال، بسیاری از طرفداران رژیم های کم چربی ادعا می کنند که چنین رژیم غذایی بسیار ناقص است و دلیل آن است که به اندازه کافی کم چرب است.
بسیاری از دانشمندان و پزشکان که به مطالعه رژیم های کم چربی ادعا می کنند که در حدود ۱۰٪ چربی به منظور انجام فعالیت نیاز باشد.
همانطور که با رژیم غذایی کم کربوهیدرات، تفاوت بین ۳۰٪ و ۱۰٪ می تواند زیاد باشد این مقاله یک نگاه دقیق به رژیم های کم چربی “فوق العاده” و اثرات سلامتی آن دارد.
یک رژیم غذایی کم چرب “افراطی” چیست؟
رژیم غذایی کم چرب  یا کم چرب افراطی، یک رژیم غذایی است که حاوی ۱۰٪ یا کمتر کالری از چربی است. همچنین تمایل به پروتئین کم (۱۰٪) و در کربوهیدرات بسیار بالا (۸۰٪) است.
رژیم های کم چربی افراطی عمدتاً گیاهی است. آنها مصرف محصولات حیوانی مانند تخم مرغ، گوشت و فراورده های لبنی پر چرب را محدود کرده اند.
آنها همچنین تمایل به محدود کردن چربی بالا دارند غذاهای گیاهی و طور کلی سالم، از جمله روغن زیتون، آجیل و آوکادو است.
این می تواند مشکل ساز باشد زیرا چربی چند عمل مهم در بدن دارد.
چربی یک منبع اصلی کالری است و به ساخت غشاهای سلولی و هورمون ها کمک می کند چربی به جذب ویتامین های محلول در چربی مانند ویتامین های A، D، E و K کمک می کند.
علاوه بر این، چربی باعث طعم خوب غذا می شود. یک رژیم غذایی که در چربی بسیار پایین است همانند یک رژیم غذایی با چربی متوسط یا بالا لذت بخش نیست.
مطالعات نشان می دهد که یک رژیم غذایی کم چرب افراطی می تواند مزایای بسیار قابل توجه در برابر چندین بیماری های جدی داشته باشد.
تحقیقات بر روی رژیم غذایی کم چرب افراطی در ۱۹۳۰S آغاز شده است.
در ۱۹۳۹، مردی به نام والتر Kempner  یک رژیم غذایی خاص، به نام رژیم غذایی برنج ، برای درمان بیماران با فشار خون بالا و بیماری کلیه را توسعه داد.
این رژیم غذایی بی مزه، شامل عمدتاً برنج سفید، میوه، آب میوه و شکر تصفیه شده بود همچنین اثرات شگفت آوری در دیگر شرایط جدی سلامت داشت.
Kempner تنها برای اولین بار تحقیق بسیاری در اثرات رژیم های کم چربی افراطی بر سلامت داشت دیگر طرفداران رژیم کم چرب شناخته شده شامل روی سوانک، کلید Ancel، ناتان Pritikin، جان مک دوگال، کالدول Esselstyn  و دن اورنیش بودند.
اثرات سلامت رژیم غذایی کم چربی افراطی
رژیم های غذایی فوق العاده کم چرب در برابر بیماری های جدی، از جمله بیماری های قلبی، دیابت، چاقی و بیماری MS مطالعه شده است.
بیماری قلبی
مطالعات نشان داده اند که رژیم غذایی فوق العاده کم چرب می تواند چند عامل خطر مهم برای بیماری قلب را بهبود بخشد:
فشار خون بالا.
کلسترول خون بالا.
پروتئین واکنشی سی (CRP) بالا، یک نشانگر برای التهاب.
یک مطالعه روی ۱۹۸ بیمار مبتلا به بیماری های قلبی اثرات به خصوص قابل توجه را نشان داد از ۱۷۷ بیمار که به دنبال این رژیم غذایی بودند تنها ۱ بیمار یک رویداد قلبی ( سکته قلبی ) را تجربه کرد.
در حالی که، ۱۳ از ۲۱ (۶۲٪) از بیمارانی که از رژیم غذایی پیروی نمی کردند مشکلات قلبی را تجربه کردند.
دیابت نوع ۲
مطالعات متعدد نشان داده اند که رژیم غذایی با کربوهیدرات بالا و خیلی کم چرب می تواند به بهبود در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ منجر شود.
بیماران دیابتی که به خوبی رژیم برنج را انجام دادند در واقع، یک مطالعه نشان داد که در ۶۳ نفر از ۱۰۰ بیمار سطح قند خون ناشتا آنها کاهش یافته است.
از ۷۲ بیمار وابسته به انسولین قبل از مطالعه، ۵۸٪ از آنها به طور کامل قادر به کاهش یا توقف درمان با انسولین بودند.
مطالعه دیگری نشان می دهد که خوردن یک رژیم غذایی کم چرب افراطی ممکن است حتی برای بیماران دیابتی که قبلاً وابسته به انسولین نبودند بیشتر مفید باشد.
چاقی
مردم با چاقی نیز ممکن است از خوردن یک رژیم غذایی بسیار کم چربی بهره مند شوند.
Kempner از یک شکل رژیم برنج را برای درمان بیماران مبتلا چاقی استفاده کرد و نتایج قابل ملاحظه پیدا کرد.
در یکی از مطالعات خود، او داده های ۱۰۶ بیمار چاق حجیم را جمع آوری و پیدا کرد که به طور متوسط، آنها £ ۱۴۰ وزن از دست دادند.
این چیزی نیست که شما ممکن است از خوردن یک رژیم غذایی عمدتاً متشکل از کربوهیدرات های تصفیه شده انتظار دارید.
مولتیپل اسکلروزیس
اسکلروز متعدد (MS) یک بیماری خود ایمنی است که روی مغز، نخاع و اعصاب بینایی در چشم تاثیر می گذارد.
مردم با این بیماری نیز ممکن است از یک رژیم غذایی فوق العاده کم چرب بهره مند شوند در سال ۱۹۴۸، روی سوانک شروع به درمان MS با یک رژیم غذایی سوانک نمود.
در معروف ترین مطالعه سوانک، او ۱۵۰ بیماران مبتلا MS بالای ۵۰ سال را پیگیری کرد نتایج نشان داد که رژیم غذایی فوق العاده کم چرب سبب کاهش پیشرفتMS  شد
پس از ۳۴ سال، تنها ۳۱٪ از کسانی که از رژیم غذایی پیروی کردند فوت شدند و از سوی دیگر، ۸۰ درصد از کسانی که موفق به دنبال روی توصیه های او نشدند فوت کردند.
چرا رژیم غذایی فوق العاده کم چربی کار می کند؟
دقیقا چگونه و چرا از رژیم های غذایی فوق العاده کم چرب سبب بهبود سلامت است که به خوبی شناخته نشده است.
برخی استدلال می کنند که اثرات کاهش فشار خون ممکن است حتی به طور مستقیم به خوردن یک رژیم غذایی کم چرب مرتبط باشد برای مثال، رژیم برنج دارای سدیم بسیار کم است.
علاوه بر این، با کم کردن ارزش “پاداش غذایی” رژیم غذایی بسیار خسته کننده و شیرین و مطلوب است و این ممکن است باعث شود تا شرکت کنندگان به صورت غیر عمدی مصرف کالری را کاهش دهند.
قطع کالری گرایش عمده به هر دو سلامت وزن و متابولیک دارد و این مهم نیست که آیا شما در حال قطع کربوهیدرات یا چربی باشید.
با وجود بالا بودن کربوهیدرات، رژیم های فوق العاده کم چربی نیز قادر به بهبود حساسیت به انسولین و کنترل قند خون در برخی از افراد هستند.
رژیم غذایی فوق العاده کم چربی ممکن است برای برخی افراد موثر باشد
یک رژیم غذایی فوق العاده کم چرب می تواند به درمان برخی از بیماری های جدی، از جمله دیابت و بیماری قلبی کمک کند.
اما، در دراز مدت، پیروی از یک رژیم غذایی سختگیرانه با چربی بسیار کم بسیار سخت است خوردن به این راه لذت بخش نیست و رژیم غذایی فاقد تنوع است.
شما همچنین ممکن است مجبور به محدود کردن مصرف خود را از برخی از غذاها بسیار سالم از جمله گوشت فرآوری نشده، ماهی های چرب، تخم مرغ، آجیل، روغن زیتون و فراورده های لبنی پر چرب باشید.
بنابراین، در حالی که از این رژیم غذایی ممکن است برخی از مردم با مشکلات جسمی جدی بهره مند شوند آن باور کردنی نیست که یک مسیر اصلی در هر زمان و به زودی باشد.