کینوا – خاویار گیاهی

کینوا – خاویار گیاهی

Categories: راه اندازی فست فود

گیاه کینوا یک گیاه با طول عمر بالا است که می تواند تا ۱ الی ۲ متر رشد کند. کینوا با اینکه ظاهر و خواصی شبیه غلات دارد و مانند غلات پخته و مصرف می‌شود اما جز گیاهان و از خانواده ی چغندر و اسفناج است. کینوا یک غذای کامل و مقوی با ارزش غذایی بالا می باشد که می توان آن را همانند برنج و جو پخت. دانه‌ی کینوا منبعی غنی از پروتئین، فسفر، منیزیم، پتاسیم، فیبر، روی، سلنیوم، انواع ویتامین ب و آهن و… است. کینوا نسبت به غلات حدودا ۲ برابر بیشتر فیبر دارد. یک لیوان از دانه های کینوا حاوی فیبری معادل یک برش نان سبوس دار دارد. کینوا غنی از آهن است و می تواند در رژیم غذایی افراد کم خون قرار بگیرد. منگنز موجود در کینوا خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و با رادیکال های آزاد که باعث پیری سلول‌ها می‌شوند مبارزه می کند. کینوا حاوی ریبوفلاوین می باشد و برای جلوگیری از خستگی و مقابله با میگرن مفید است.
کینوا یکی از مناسب ترین جایگزین ها برای برنج می باشد و از برنج سبک تر است و راحت تر و سریع تر هضم می شود و کالری کمتری دارد. و همچنین کینوا نسبت به برنج قهوه ای که دیگر جایگزین برنج سفید می باشد، پروتئین بیشتری دارد. دانه ی کینوا پروتئین کامل است. یعنی حاوی تمام اسید های آمینه ی مورد نیاز بدن می باشد. گیاهانی که پروتئین کامل باشند بسیار نادرند و کینوا با این ویژگی خود در میان گیاه خواران بسیار محبوب است. کینوا نسبت به پروتئین های حیوانی که حاوی چربی و کلسترول بالا هستند یک منبع پروتئین سالم تری است. و به همین دلیل برای ورزشکاران نیز غذایی بسیار مفید و مطلوب است. کینوا فاقد گلوتن است و افرادی که مبتلا به بیماری سلیاک هستند و به گلوتن حساسیت دارند نیز می توانند این ماده ی غذایی مفید را مصرف کنند.
طرز پخت کینوا شبیه به طرز پخت برنج سفید است. برای پخت کینوا باید هر پیمانه کینوا با حدود ۲ پیمانه آب در حرارت ملایم پخته شود تا هنگامی که آب کاملا کشیده شود. و برای خوش طعم کردن کینوا می توان به آن آب لیمو، روغن زیتون، ادویه جات، سبزیجات معطر و… اضافه نمود.
کینوا را می توان به جای گوشت استفاده کرد و انواع غذا های گیاهی از جمله انواع برگر، کوکو، کوفته، کتلت و … برای گیاه خواران آماده کرد. و همچنین با این گیاه مفید انواع سالاد و انواع سوپ نیز می توان تهیه کرد. گروه iranhfc تهیه ی انواع غذا های مختلف گیاهی با کینوا را توصیه می کند و با استفاده از کینوا در تهیه ی غذا ها می توان منوی رستوران را گسترش داد و منوی گیاه خواری به منو اضافه کرد.