کوکوی گل کلم

کوکوی گل کلم

Categories: راه اندازی فست فود

مواد لازم برای ۴ نفر
۵۰۰ گرم گل‌کلم پاک شده
۸ عدد تخم‌مرغ
۳۰۰ گرم هویج
۳۰۰ گرم سیب‌زمینی
۳ عدد پیاز متوسط
۳ عدد گوجه‌فرنگی متوسط
۲ /۱ ق چ سرخالی پودر زعفران
۳ عدد فلفل دلمه‌ای
نمک و فلفل به میزان لازم
روغن مایع مخصوص سرخ کردنی به مقدار لازم
 
طرز تهیه:
۱. ابتدا گل‌کلم‌ها را بشویید و در سبدی بریزید تا آب اضافی آنها خارج شود، سپس آنها را خرد کنید.
۲. در یک قابلمه مقداری آب ریخته و روی حرارت اجاق گاز قرار دهید. سپس کمی نمک به آن اضافه کنید. بعد از جوش آمدن آب، گل‌کلم‌های خرد شده را داخل قابلمه بریزید، در ظرف را بگذارید و صبر کنید تا گل‌کلم‌ها نیم‌پز شوند؛ سپس آنها را آبکش کنید.
۳. پیازها را پوست بگیرید و خلالی خرد کنید. سپس در یک تابه مقداری روغن بریزید و روی حرارت قرار دهید تا داغ شود. حالا پیازها را داخل تابه بریزید و تفت دهید تا طلایی رنگ شوند.
۴. در این فاصله، هویج‌ها را بعد از پوست کندن نگینی خرد کنید. فلفل دلمه‌ای‌ها را شسته و تخم آنها را خارج کرده و به صورت ریز خرد کنید. حالا سیب‌زمینی‌ها را هم بشویید و بعد از پوست گرفتن، به صورت نگینی خرد کنید. هر کدام از این مواد خرد شده را در ظرف‌های جداگانه آماده نگه دارید.
۵. در این مرحله، ابتدا هویج‌های خرد شده را داخل تابه حاوی پیاز داغ بریزید و همراه با پیاز، کمی تفت دهید. سپس سیب‌زمینی‌ها را هم اضافه کرده و بعد از حدود یک ربع فلفل خرد شده را هم بیفزایید و اجازه دهید تا این سبزی هم تفت داده شوند.
۶. کاسه بزرگی آماده کنید و ابتدا تخم‌مرغ‌ها را در آن بشکنید. سپس نمک، فلفل و زعفران را به آن اضافه کنید و توسط چنگال آن‌قدر بزنید تا مایه تغییررنگ پیدا کند.
۷. مخلوط پیاز، سیب‌زمینی، هویج و فلفل تفت داده شده را خوب با هم مخلوط کنید. سپس آن را به مواد داخل کاسه (مایه تخم‌مرغی) اضافه کنید و خوب هم بزنید.
۸. پوست گوجه‌فرنگی‌ها را بکنید و آنها را فیله کنید؛ سپس به صورت نگینی خرد کرده و به مواد فوق اضافه کنید. به این ترتیب، مایه کوکو برای سرخ کردن آماده می‌شود. حالا تابه نچسب مناسبی آماده کرده و مقداری روغن داخل آن بریزید و روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا داغ شود.
۹. وقتی روغن داغ شد، مایه کوکو را داخل تابه بریزید و سطح آن را صاف کنید. در تابه را بگذارید و اجازه دهید کوکو به مدت ۱۵ تا‌۲۰‌‌دقیقه روی شعله کم اجاق گاز حرارت ببیند تا خودش را کمی بگیرد.
۱۰. بعد از گذشت این مدت، یک شعله پخش‌کن زیر تابه بگذارید و به مدت ۳۰ دقیقه صبر کنید تا زیر کوکو سرخ شود. برای سرخ شدن طرف دیگر کوکو یا آن را مثل کوکوی سبزی برش دهید و هر برش را به صورت جداگانه برگردانید یا اینکه روی دهانه تابه، سینی گرد بگذارید و پس از برگرداندن کوکو، دوباره آن را به داخل تابه انتقال دهید؛ به این ترتیب دو طرف کوکو مانند ته‌چین به صورت درسته سرخ می‌شود.