کماج

کماج

Categories: راه اندازی فست فود

مواد لازم:
۵۰۰ گرم آرد جوانه گندم
۵۰۰ گرم آرد سفید یا آرد گندم سبوس‌دار
۲ پیمانه روغن مایع یا کره، ۱ پیمانه ماست
۱ ق چ خمیرمایه خشک
۲ ق س زرد چوبه
۱ کیلوگرم خرمای نرم (هسته‌های آن‌را خارج کنید)
۱۵۰ گرم مغز گردوی چرخ‌شده
۱۵۰ گرم مغز پسته چرخ‌شده
۱۰۰ گرم ریشه جوز هندی و تخم میخک (روی هم)
طرز تهیه:
۱٫ ابتدا خمیرمایه تر را آماده کنید به این صورت که یک قاشق خمیرمایه خشک را در کمی شیر یا آب گرم حل کرده و به آن، دو قاشق چای‌خوری شکر اضافه کنید و هم بزنید تا خمیرمایه تر آماده شود.
۲٫ از طرفی ریشه جوز و میخک را نیز آسیاب کرده و به‌عنوان ادویه کماچ، آماده بگذارید.خرما‌هارا با چنگال له کنید، سپس آن را با مغز گردو و مغز پسته و ۳ قاشق سوپ‌خوری روغن و کمی ادویه کماچ، مخلوط کرده و با دست، خوب ورز دهید و کناری بگذارید. آرد جوانه گندم را با آرد گندم، یک لیوان روغن، یک لیوان ماست، زردچوبه، بقیه ادویه کماچ و خمیرمایه مخلوط کرده و ورز دهید، به‌طوری که خمیر به دست نچسبد.
نکته: اگر خمیر سفت بود، کمی آب به آن اضافه کنید و درصورتی که شل بود، کمی آرد روی آن بپاشید.
بعد از اینکه خمیر آماده شد صبر کنید تا استراحت کند. کف سینی فر را چرب کنید و با کاغذ شیرینی‌پزی بپوشانید. نیمی از خمیر را با وردنه روی سطحی که آرد پاشیده شده باز کنید و روی کاغذ شیرینی‌پزی قرار دهید. سپس سطح آن را با مخلوط خمیری خرما بپوشانید. نیمه دیگر خمیر را هم باز کرده و روی خمیر خرما پهن کنید. این خمیر ۳‌لایه را با چاقو به‌صورت لوزی برش دهید و چندتا قاشق روغن حیوانی روی آن بریزید و حدود نیم‌ساعت با حرارت ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد داخل فر قرار دهید تا بپزد.