کاسرول خمیری بامیه

کاسرول خمیری بامیه

Categories: راه اندازی فست فود

مواد لازم برای خمیر
۴ پیمانه آرد
۲/۱ پیمانه روغن مایع
۲ ق م بیکینگ پودر
۱ پیمانه آب
۱ ق س شکر
نوک ق چ نمک
مواد لازم برای داخل خمیر
۵۰۰ گرم بامیه
۲۰۰ گرم گوشت چرخ کرده
۳ ق س رب گوجه‌فرنگی
۲ عدد پیاز
۱ عدد فلفل دلمه‌ای
نمک،فلفل و زردچوبه مقداری
۲ حبه سیر
۲۰۰ گرم پنیر پیتزا
۱ عدد زرده تخم مرغ
روغن به میزان لازم
طرز تهیه:
۱٫ در ظرفی آب، شکر، نمک و روغن را مخلوط کنید. سپس آرد و بیکینگ پودر را کم‌کم به آن اضافه کنید و ورز دهید تا خمیر نرمی که به دست نچسبد، حاصل شود. روی خمیر را بپوشانید و آن را یک ساعت استراحت دهید.
۲٫ در این فاصله بامیه‌ها را به مدت ۵ دقیقه در آب و نمک خیس کنید تا سیاهی و لیزی آنها گرفته شود. سپس آ‌نها را آبکش کنید و به مدت ۵ دقیقه در آب جوش بریزید تا نیم‌پز شوند. سپس باز بامیه‌ها را در آبکش بریزید و کناری بگذارید.
۳٫ پیازها را خرد کرده و در تابه‌ای همراه کمی روغن تفت دهید. سپس سیرها را هم رنده کرده، به آن اضافه کنید. بعد گوشت را اضافه کرده و تفت دهید. نمک، فلفل ، زردچوبه و فلفل دلمه‌ای نگینی خرد شده را هم داخل مواد بریزید. در آخر رب را اضافه کرده و با دیگر مواد تفت دهید.
۴٫ بامیه‌ها را در تابه‌ای جداگانه کمی تفت دهید. مواد داخل کاسرول آماده است. تابه را از روی حرارت بردارید تا حرارتش را از دست بدهد. خمیر را به دو قسمت نامساوی تقسیم کنید. خمیر کوچک‌تر را به صورت بیضی با وردنه روی سطح آرد پاشی شده باز کنید.
۵٫ خمیر را به ظرفی که می‌خواهید غذا را در آن بپزید یا سینی فر انتقال دهید. روی سطح خمیر را با فاصله ۳ سانتی متر از لبه کمی پنیر بپاشید. سپس گوشت چرخ‌کرده را روی آن پخش کنید و بامیه‌ها را روی آن بچینید و باز روی آن پنیر بپاشید.
۶٫ خمیر دیگر را هم به شکل بیضی با وردنه باز کنید. (کمی بزرگتر از خمیر اولی) اطراف خمیر را کمی آب بزنید. به کمک وردنه خمیر را روی مواد قرار دهید و لبه‌های دو خمیر را به هم بچسبانید. اطراف خمیر را با خمیربر یا چاقو ببرید و دور آن را به شکل دلخواه مدل دهید.
۷٫ زرده تخم‌مرغ را با چنگال بزنید و بعد با قلم‌موی آشپزی آن را روی خمیر بمالید. سپس از باقیمانده‌های خمیر برگ و گل درست کنید و آنها را روی سطح خمیر قرار دهید. دوباره روی این تکه‌ها هم زرده بمالید. کنار ساقه‌ها را با چنگال چند سوراخ کنید تا هنگام پخت ترک نخورد.
۸٫ فر را با حرارت ۱۸۰ درجه سانتی گراد روشن کنید. وقتی فر گرم شد، ظرف را در فر به مدت ۴۵ دقیقه حرارت دهید تا خمیر طلایی رنگ شود. ظرف را از فر بیرون آورید و بعد از کمی خنک شدن، در ظرف مورد نظر بگذارید. کاسرول را برش بزنید و سرو کنید.
فوت و فن
به جای بامیه می‌توانید از بادنجان استفاده کنید. به این صورت که آن را حلقه‌حلقه و سرخ کنید.