چگونه رژیم غذایی سالم داشته باشیم؟

چگونه رژیم غذایی سالم داشته باشیم؟

Categories: راه اندازی فست فود

 رژیم غذایی سالم یعنی مصرف روزانه پروتئین، کربوهیدرات، چربی، مواد معدنی و ویتامین ها را برای حفاظت از سلامتی و داشتن انرژی باید در تعادل نگه داشت. داشتن رژیم غذایی سالم در هر سنی برای انسان مفید است و موجب کارکرد خوب و درست قلب و مغز و تمام ارگان ها می شود. رژیم غذایی سالم برای سلامتی و قدرت داشتن بدن و داشتن حس خوب ضروری است. مصرف ویتامین و مواد معدنی کم، پروتئین بیش از حد، رژیم غذایی پر کربوهیدرات و پر چربی خطر مبتلا شدن به بیماری های مختلف را افزایش می دهد. برای داشتن رژیم غذایی سالم باید پروتئین، کربوهیدرات و چربی مصرفی روزانه به میزان توصیه شده باشد.
میوه و سبزی: برای دریافت ویتامین و مواد معدنی مصرف میوه ها و سبزیجات در رنگ های مختلف و هر روز هفته توصیه می شود. معمولا توسط متخصصان تغذیه مصرف روزانه ۵ کاسه میوه و سبزی توصیه می شود. این مقدار معادل حدودا دو کاسه سوپ سبزیجات و دو سه عدد میوه می باشد.  البته در صورت داشتن بیماری خاص باید حتما با دکتر مشورت شود. میوه ها و سبزیجات مصرفی باید متنوع و از رنگ های مختلف باشد تا ویتامین های مختلفی به بدن برسد. به عنوان مثال با مصرف کلم بروکلی (سبز)، موز (زرد)، بادمجان (بنفش)، پرتقال (نارنجی)، فلفل دلمه ای (قرمز)، در یکی از روزهای هفته، انواع ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن را دریافت می کنید.
گوشت: گوشت غنی از پرئتئین و آهن و اسید های چرب است و برای محافظت از سلامتی لازم است. اما در عین حال حاوی اسید های چرب اشباع و کلسترول نیز می باشد. بنابراین در مصرف گوشت مخصوصا گوشت قرمز باشد دقت کرد. مرغ و ماهی و بوقلمون جایگزین مناسب تری برای گوشت قرمز هستند. حبوباتی مانند لوبیا را نیز که حاوی پروتئین گیاهی هستند برای دریافت پروتئین می توان مصرف کرد.
شیر و محصولات لبنی: مصرف روزانه ۵۰ گرم ماست کم چرب، دو لیوان شیر کم چرب، مقداری پنیر، برای دریافت ویتامین A، کلسیم، فسفر، ویتامین D توصیه می شود.
چربی و روغن: تنها ۱۵ الی ۳۵ درصد از کالری مورد نیاز روزانه باید از چربی ها تامین شود. اسید های چرب اشباع که موجب افزایش کلسترول بد می شوند در لبنیات پر چرب، گوشت پر چرب، برخی از زوغن های گیاهی مانند روغن نارگیل، و مواد غذایی با منشا حیوانی موجود است. و در مصرف این مواد باید دقت کرد.
کربوهیدرات: کربوهیدرات ها منابع اصلی انرژی بدن هستند. عدم مصرف به اندازه کربوهیدرات، می‌تواند موجب سردرد، حالت تهوع، خستگی، فقدان انرژی شود. بزرگ‌سالان باید ۴۵ تا  ۶۵درصد کالری روزانه‌شان را از کربوهیدرات‌ها بدست بیاورند. یکی از مواد غذایی حاوی کربوهیدرات نان است. که مصرف نان های کامل به جای نان های سفید توصیه می شود. زیرا نان کامل حاوی فیبر و ویتامین های بیشتری است و نان های سفید چاق کننده هستند.
میزان حداقل کالری مورد نیاز هر فرد با توجه به سرعت سوخت و ساز بدن هر فرد متفاوت است. و افرادی که فعالیت روزانه بیشتری دارند به کالری بیشتری احتیاج دارند.
نوشیدن زیاد آب برای سلامتی بسیار مفید است. اما همراه با وعده های غذایی از مصرف آب پرهیز کنید.