چه غذا هایی را قبل از انجام آزمایش خون نخوریم؟

چه غذا هایی را قبل از انجام آزمایش خون نخوریم؟

Categories: راه اندازی فست فود

بارعایت این نکته که چندساعت قبل از انجام آزمایش خون باید از خوردن و آشامیدن خودداری نمود، می توان جواب آزمایش مطمئن و دقیقی را گرفت.
ناشتا بودن قبل از انجام آزمایش خون بسیار مهم و ضروری می باشد و در دقیق بودن جواب آزمایش تأثیر زیادی دارد. زمانی که غذایی را می خوریم بدن شروع به تجزیه ترکیبات مواد غذایی کرده و سپس این ترکیبات از طریق رگها وارد جریان خون می شوند، از آن‌جایی که خون مورد آزمایش از هر نظر (میزان قند خون، ترکیبات موجود در خون و….) مورد کنکاش و بررسی قرار می گیرد بنابراین عدم ناشتا بودن به‌هنگام دادن خون می تواند بر روی جواب آزمایش تأثیر منفی گذاشته و پزشک مربوطه را در تشخیص درست و دقیق دچار اشتباه نموده و سبب شود پزشک تصویر نادرستی از عملکردهای فیزیولوژیک فرد داشته باشد.
۱- آزمایشاتی که ناشتا بودن برای انجام آنها ضروری است:
ناشتا بودن قبل از انجام چنین آزمایشاتی ضروری می باشد مانند: آزمایش اندازه‌گیری قند خون ناشتا، چربی خون، متابولیک، کلسترول، تری گلیسرید و HDL. این آزمایشات به‌دنبال بررسی و تعیین میزان قند خون و کلسترول موجود در خون می باشد و هر نوع ماده غذایی که قبل از آزمایش خورده شود می تواند منجر به نادرستی جواب آزمایش گردد.
چند ساعت قبل از انجام آزمایش باید ناشتا بود؟
پزشک مربوطه حتماً توصیه‌های لازم را در مورد ناشتا بودن چند ساعت قبل از انجام آزمایش انجام می دهد، اما به هر حال زمان استاندارد برای ناشتا بودن ۸ تا ۱۲ ساعت قبل از انجام آزمایش خون می باشد. بنابراین به گونه‌ای برنامه‌ریزی داشته باشید که آزمایشات خود را صبح انجام دهید زیرا در این صورت فقط لازم است که از شب تا صبح چیزی نخورید. قبل از انجام آزمایش قند خون لازم است که ۸ ساعت قبل از آن ناشتا باشید. این آزمایش معمولاً صبح‌ها انجام می شود. زیرا پس از یک دوره استراحت بدن (شب تا صبح) می توان آزمایش دقیق‌تری داشت.
ناشتا بودن به‌مدت ۱۲ ساعت قبل از انجام آزمایش کلسترول خون و تری گلیسرید ضروری است؛ موسسه قلب امریکا در مورد اندازه‌گیری قند خون و کلسترول که امروزه توسط بعضی دستگاه‌ها در برخی مراکز خرید و یا فروشگاه‌ها به‌صورت فوری انجام می شود هشدار داده است زیرا مدت زمان ناشتا بودن فرد در این موارد اصلاً رعایت نمی شود و در نتیجه جواب آزمایشات اصلاً دقیق نیست.
بایدها و نبایدهای قبل از انجام آزمایش خون
با نوشیدن آب فراوان، بدن خود را سیراب نگه دارید. اگر پزشک مربوطه به شما توصیه‌هایی قبل از انجام آزمایش داشته، حتماً انجام دهید؛ لازم به ذکر است که خوردن این داروها قبل از انجام آزمایش مجاز نمی باشد: کورتیکو استروئید، استروژن و یا آندروژن، قرص‌های ضدبارداری، قرص‌های ادرارآور، داروهای ضد افسردگی (هالوپری دال)، برخی از آنتی بیوتیک ها و هم‌چنین نیاسین.
سیگار نکشید، در مدت زمانی که ناشتا هستید از انجام ورزش خودداری کنید و به‌جز آب از خوردن سایر نوشیدنی ها خودداری کنید، بهتر است از آدامس جویدن نیز در طول مدت ناشتایی خودداری کنید؛ رعایت نکردن هریک از این عوامل می توانند بر روی جواب دقیق آزمایش تأثیر گذاشته و در نتیجه نتایج مطلوبی به‌دست نمی آید.
توصیه‌های پزشک را رعایت کنید:
از آن‌جایی که با یک آزمایش خون، چندین فاکتور (کلسترول، قند، تری گلیسرید و….) با هم اندازه‌گیری می شود و برخی از آزمایش‌ها نیازمند ۸ ساعت ناشتایی و برخی دیگر نیازمند ۱۲ ساعت ناشتایی و یا برخی دیگر ناشتا بودن در آنها ضروری نمی باشد لذا توصیه‌های پزشک مربوطه را در مورد مدت زمان ناشتا بودن قبل از انجام آزمایش خون جدی گرفته و اگر لازم است از خوردن آب نیز خودداری کنید.
قبل از آزمایش قند خون چه چیزهایی را نخوریم؟
انجام آزمایشات خون ضروری است و هر فردی در طول زندگی خود حداقل مجبور می شود حداقل یک بار و یا بیشتر آن را انجام دهد. با توجه به نوع آزمایش خونی که انجام می دهید لازم است از خوردن و آشامیدن مواد غذایی خاصی خودداری کنید تا جواب آزمایش دقیق و درستی داشته باشید، در برخی موارد ممکن است لازم باشد از خوردن و آشامیدن هر نوع ماده غذایی قبل از انجام آزمایش خودداری کنید و در برخی موارد دیگر نیز ممکن است مجاز باشید که برخی مواد غذایی را بخورید. در این‌جا برخی از مواد غذایی و نوشیدنی هایی که قبل از انجام آزمایش خون باید از آنها اجتناب کرد، ذکر می شود.
۱- نوشابه‌های گازدار
قند خون به مقدار بسیار زیادی تحت تأثیر مواد غذایی کربوهیدرات‌دار می باشد و یکی از بدترین مواد قندی حاوی کربوهیدرات، نوشابه‌های گازدار می باشند بنابراین از مصرف آنها قبل از انجام آزمایش خون خودداری کنید.
۲- آب میوه‌های غیر طبیعی
از آن‌جایی که آب میوه‌های غیر طبیعی نیز حاوی مقادیر زیادی کربوهیدرات، قند مصنوعی و طعم‌دهنده‌ها می باشند لذا به عقیده اکثر کارشناسان و متخصصان تغذیه تقریباً مانند نوشابه‌های گازدار از خوردن آنها قبل از انجام آزمایش خون باید اجتناب کرد. کربوهیدرات بالا و هم‌چنین قند فراوان موجود در آب‌میوه‌های مصنوعی باعث خنثی کردن اثر انسولین در بدن شده و در نتیجه جواب آزمایش به‌دست آمده ارزش چندانی نخواهد داشت. لذا از خوردن آب‌میوه‌های مصنوعی قبل از انجام آزمایش خون خودداری کنید.
۳- قهوه
قهوه به خودی خود مشکلی ایجاد نمی کند، بلکه قند و خامه موجود در اکثر قهوه‌های آماده مشکل‌ساز می باشد؛ دقیقاً مانند آب‌میوه‌های غیر طبیعی، خامه و قند فراوان موجود در قهوه‌های آماده سبب خنثی شدن عملکرد انسولین و در نتیجه بی ارزش بودن جواب آزمایش می گردد. بنابراین اگر می خواهید قبل از انجام آزمایش خون، قهوه میل کنید بهتر است ۳ ساعت قبل از انجام آزمایش و البته قهوه سیاه میل کنید تا جواب دقیق‌تری داشته باشید.
۴- شیره
انواع شیره‌ها (مانند شیره انگور) حاوی بیشترین مواد قندی می باشند. لذا سبب خنثی کردن عملکرد انسولین در بدن می شوند. بنابراین از خوردن آنها قبل از انجام آزمایش خون اجتناب نمائید.
۵- سایر مواد قندی
بهتر است از خوردن غلات و حبوبات غیر سبوس‌دار قبل از انجام آزمایش قند خون خودداری کنید. هم‌چنین از خوردن سایر مواد غذایی که حاوی قند فراوان و انواع طعم‌دهنده‌ها و کربوهیدرات فراوانی می باشند خودداری کنید.
قبل از آزمایش کلسترول خون چه چیزهایی را نخوریم؟
۱- برای آزمایش کلسترول خون، ناشتا بودن نیز امری ضروری می باشد. بهتر است برای انجام آزمایش کلسترول خون از پزشک مربوطه و یا آزمایشگاهی که قرار است در آن‌جا آزمایش انجام شود سوال کنید که مدت زمان ناشتا بودن برای انجام آزمایش باید چند ساعت باشد؛ بعضی اوقات مدت زمان ناشتا بودن ۶ تا ۸ ساعت است و در برخی موارد در تمام طول شب (از شب تا صبح) باید ناشتا بود و در مواردی نیز زمان ناشتا بودن به ۱۲ ساعت نیز می رسد.
۲- سعی کنید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که آزمایش کلسترول خون را صبح زود انجام دهید. به‌ویژه اگر از شما خواسته شده که ۱۲ ساعت قبل از انجام آزمایش ناشتا باشید، در این صورت می توانید ساعت ۶ و یا کمی دیرتر شام خود را خورده و صبح زود بیدار شده به آزمایشگاه رفته و آزمایش را انجام دهید.
۳- به آن چه که چند روز قبل از انجام آزمایش می خورید نیز دقت کافی داشته باشید؛ از خوردن گوشت قرمز، تخم‌مرغ و سایر مواد غذایی که حاوی چربی و کلسترول بالایی می باشد خودداری کنید. در این‌صورت می توانید امیدوار باشید که جواب آزمایش دقیقی خواهید داشت.
۴- اگر مجبور هستید که به توصیه پزشک مربوطه هر چند وقت یک بار آزمایش کلسترول خون انجام دهید رژیم غذایی خود را تغییر ندهید زیرا دکتر با توجه به رژیم غذایی روزمره شما می تواند تشخیص دهد که چرا کلسترول خون شما بالا می باشد.
۵- در طول ساعت‌های ناشتایی می توانید آب بنوشید.
۶- از پزشک و یا آزمایشگاه مربوطه بپرسید که آیا محدودیتی در خوردن قهوه دارید یا خیر؟ زیرا در برخی موارد شما اجازه دارید که قهوه بخورید حتی اگر در ساعت‌های ناشنایی باشید.
۷- زمانی که برای آزمایش می روید صادق باشید، مثلاً اگر قرار بوده که ۱۲ ساعت ناشتا باشید اما شما ۸ ساعت ناشتا بوده‌اید به فردی که از شما آزمایش خون می گیرد این مورد را یادآور شوید.