منافع عسل برای سلامتی چیست

منافع عسل برای سلامتی چیست

Categories: راه اندازی فست فود

مایع شیرین عسل توسط زنبور عسل با استفاده از شهد گل ها از طریق یک فرایند ترش کردن و تبخیر بوجود می آید. عسل دارای سطح بالایی از مونوساکاریدها، گلوکز و فروکتوز است که حاوی حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد شکر، که به آن طعم شیرین می دهد بقیه ترکیب آن را مواد معدنی و آب تشکیل می دهد. عسل همچنین دارای خواص ضد عفونی کننده و ضد باکتری است در علم مدرن موفق شده اند برنامه های کاربردی مفید از عسل در درمان زخم های مزمن پیدا کنند. با این حال، باید توجه داشت که بسیاری از ادعاها برای سلامت عسل، برای تایید، نیاز به مطالعات علمی دقیق بیشتری دارد.
 
تاریخچه عسل
بیش از چهار هزار سال پیش، عسل در طب سنتی آیورودا استفاده می شد آنها تصور می کردند عسل در درمان عدم تعادل موثر است لذا از آن استفاده می کردند در دوران قبل از مصر باستان، عسل موضعی برای درمان زخم مورد استفاده قرار می گرفت در ترکیبات دارویی مصر بیش از پنج هزار سال پیش از عسل استفاده می شده است. یونانیان باستان معتقد بودند که مصرف عسل می تواند در زندگی طولانی تر به شما کمک کند در سخنان حضرت محمد ( ص ) از قدرت شفای عسل و در قرآن مجید نیز از توانایی شفا دهنده عسل آیاتی آمده است.
و خداوند به زنبور عسل وحی کرد که در کوه ها و درختان و بلندیها منزل گیرد.
سپس از میوه های شیرین و شهد گلهای خوشبو بخورد و آنگاه از درون آنها شربتی شیرین به رنگهای گوناگون بیرون می آید که شفای مردمان در آن شربت است.
علاوه بر این پیامبر اسلام ( ص ) می فرماید:
عسل دارای اثر درمانی برای هر بیماری جسمی است و قرآن دارای اثر درمانی برای بیماریهای روحی است
خواص مفید عسل در دوران مدرن نیز بررسی شده است و شواهد حقیقت این ادعای تاریخی را روشن کرده است.
خواص عسل
عسل از گلوکز، فروکتوز و مواد معدنی مانند آهن، کلسیم، فسفر، کلر، سدیم، پتاسیم، منیزیم ساخته شده است.
مشخصات عسل معمولی عبارت از:
فروکتوز: ۳۸٫۲٪
قند: ۳۱٫۳٪
مالتوز: ۷٫۱٪
ساکارز: ۱٫۳٪
آب: ۱۷٫۲٪
قند عالی: ۱٫۵٪
خاکستر: ۰٫۲٪
مواد نامشخص: ۳٫۲٪
سطح pH عسل کمی اسیدی ( بین ۳٫۲ و ۴٫۵ ) است که به جلوگیری از رشد باکتری ها کمک می کند و دارای ترکیبات آنتی اکسیدانی برای پاک کردن رادیکال های آزاد است. خواص فیزیکی عسل بسته به فلور خاصی است که برای تولید آن مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین آب آن متفاوت است.
خواص درمانی عسل
علم مدرن بسیاری از ادعاهای تاریخی که عسل می تواند در پزشکی استفاده شود را پیدا کرده است
رفلکس اسید – عسل ممکن است در جلوگیری از GERD ( ریفلاکس معده و مری ) مفید باشد.
اسهال و استفراغ نوزاد – در یک مطالعه بالینی از عسل در محلول مایع درمانی خوراکی در کودکان و نوزادان با اسهال و استفراغ مورد استفاده قرار گرفت آنها دریافتند که عسل باعث کوتاه شدن مدت زمان اسهال باکتریایی در اطفال و بچه های جوان می شود آنها اضافه کردند که عسل طول مدت اسهال غیر باکتریایی را طولانی نمی کند لذا با خیال راحت به عنوان یک جایگزین برای قند در محلول مایع درمانی خوراکی حاوی الکترولیت استفاده می شود توجه داشته باشید که از عسل در کودکان زیر یک سال سن به دلیل خطر ابتلا به بوتولیسم هرگز استفاده نکنید.
ترمیم زخم و سوختگی – برخی از موارد اثرات مثبت استفاده از عسل در درمان زخم ها گزارش شده است از عسل به صورت موضعی در زخم پای دیابتی ها علاوه بر آنتی بیوتیک استفاده شده است و نتیجه خوب بوده است با این حال، باید تاکید کرد که فقدان شواهد این ادعا را به طور کامل پشتیبانی نمی کند.
عسل برای درمان آلرژی – برخی از تحقیقات نشان می دهد که عسل ممکن است در به حداقل رساندن حساسیت های فصلی مفید است.
مبارزه با عفونت – در سال ۲۰۱۰ دانشمندان مرکز پزشکی دانشگاهی در دانشگاه آمستردام گزارش دادند که توانایی عسل برای از بین بردن باکتری نهفته در یک پروتئین به نام defensin – 1 است
یک مطالعه در مجله میکروب شناسی منتشر شده نشان داد که عسل در درمان زخم عفونت مزمن موثر است و حتی ممکن است از توسعه آن در وهله اول جلوگیری کند.
دکتر روونا جنکینز و همکارانش، از دانشگاه انستیتو ویلز، گزارش داد که عسل مانوکا باکتری ها را ( با از بین بردن پروتئین های کلیدی باکتریایی ) می کشد.
برخی از مطالعات نشان داده است که نوع خاصی از عسل، به نام  عسل مانوکا حتی ممکن است برای درمان عفونت های MRSA موثر باشد.
در آزمایشگاه، نشان داده شده است که عسل مانع از رشد پاتوژن های منتقله از غذا مانند E. coli و سالمونلا می شود و برای مبارزه با باکتری های خاص، از جمله استافیلوکوک اورئوس و سودوموناس آئروژینوزا، که هر دو در بیمارستان ها و مطب پزشکان رایج است ثابت نشده است.
دکتر جنکینز، نتیجه گرفت عسل مانوکا و دیگر عسل ها شفا دهنده و خواص ضد باکتریایی در برخی از زخم ها دارند اما روشی که با آن عمل می کنند هنوز شناخته شده نیست.
یک مطالعه در مجله اطفال منتشر شده است، که عسل نسبت به دارونما در کمک به کودکان مبتلا به سرفه در طول شب برتر است محققان نتیجه گرفتند پدر و مادر برای تسکین علائم شبانه و مشکل خواب فرزندان از عسل استفاده کنند.
یک بررسی نشان داد که عسل مانوکا ممکن است به درماتیت ناشی از تشعشع در بیماران مبتلا به سرطان پستان جلوگیری می کند.
عسل دارای آنتی اکسیدان است لذا برای سلامت قلب و عروق مفید است و در جلوگیری از پیری پوست نیز موثر است.
از عسل در درمان سرفه، زخم های دهان و ورم گلو، زخم معده و دستگاه گوارش استفاده می شود.
عسل سبب بازشدن گرفتگی عروق می شود و در سالمندان برای افزایش طول عمر مناسب است.
عسل کم خوابی را از بین می برد لذا برای بیماران کم خواب مناسب است.
مصرف عسل با کندر سنگ های مثانه و کلیه را از بین می برد.