مراحل راه اندازی فست فود

مراحل راه اندازی فست فود

Categories: راه اندازی فست فود

باید بپذیریم که راه اندازی فست فود یا رستوران ایتالیایی در زمره مشاغل سخت و پردردسر طبقه بندی می شود. البته ماهیت این سختی در تعدد امور و زمان بالای مورد نیاز برای اجرای فرآیند است. همانطور که همه میدانند، یعنی هیچ گاه یک نفر نمی تواند کل فرآیند را به تنهایی و با کیفیت عالی انجام دهد. لذا مدیریت فرآیند راه اندازی بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد. در اینجا به اختصار بر آنیم که مراحل راه اندازی فست فود را صفر تا صد برای شما میشماریم.

اگر شما قصد راه اندازی فست فود را دارید بهتر است مراحل زیر را یکی به یکی رعایت کنید:

ابتدا به ساکن یک بیزنس پلان جامع و کامل تهیه کنید. این بیزنس پلان باید شامل تمام زوایای کاری از جمله متراژ مورد نیاز برای آشپزخانه، تعداد صندلی های سالن، تعداد پرسنل مورد نیاز ، تعیین بازار هدف و… باشد.
مرحله دوم : گانت چارت اجرای پروژه را تهیه نمایید. یعنی پروژه از لحاظ کارهای مورد نیاز برای انجام و زمان و هزینه تقسیم گشته و بر روی آن برنامه ریزی شود.
تفکیک وظایف: منابع انجام عملیات و کارها را مشخص کنید، به طور مثال امور اداری مثل جواز را چه کسی باید پی گیری کنه چه کسی با طراح لوگو هماهنگ میشود.
تامین منابع مالی: بودجه بندی درست سرعت انجام پروژه رو بالا میبره و هزینه ها رو مدیریت می کنه. هزینه های اصلی شما شامل دکوراسیون، تجهیزات، چاپ و بسته بندی، مواد اولیه و راه اندازی هست.
تهیه منو فست فود: ابتدا به ساکن منوی فست فودتون رو تعیین کنید، به طور مثال قرار چه غذاهایی داشته باشید(مرغ سوخاری، پیتزا، پاستا، برگر،…)
انتخاب مغازه مورد نظر در صورتی که مالک نیستید: هر چند مالکیت مغازه می تواند کمک شایان ذکری به موفقیت شما در فرآیند راه اندازی نماید ولی گاها انتخاب لوکیشن صحیح و دقیق نیز می تواند شما را به موفقیت نزدیک نماید.
نقشه تاسیسات : نقشه تاسیسات نقش مهمی در جلو بردن پروژه داره. شما باید بدونید چند اینچ گاز میخواید، چند آمپر برق میخواید و … البته اگر شما بخواهید که نقشه تاسیسات دقیقی داشته باشید ابتدا به ساکن بهتر است که جانمایی ماشین آلات و تجهیزات آشپزخونه رو مشخص کنید.
طراحی دکوراسیون فست فود: امروزه با توجه به توسعه تکنولوژی کمتر پروژه معماری هست که بدون استفاده از طراحی سه بعدی اجرا گردد. بهتر است شما نیز مجموعه خود را قبل از شروع طراحی نمایید و به یک طرح جامع و کامل با نقشه فاز یک و دو و متریال اجرایی دست پیدا کنید.
تامین تجهیزات: تهیه تجهیزات در مرحله راه اندازی فست فود یه امر تخصصی است که نیازمند داشتن تجربه در این حوزه است.
اجرای دکوراسیون: در این مرحله طرح تایید شده را اجرا می کنید.
حمل و نصب تجهیزات :  در این مرحله تجهیزات به مکان مورد نظر ارسال و در آنجا نصب و در ادامه به هر یک از تجهیزات برنامه مختص به آن داده می شود.
انجام کارهای گرافیکی و چاپ و بسته بندی: یکی از حساس ترین مراحل در اجرای پروژه طراحی این مجموعه است که شامل لوگو، منو برد، تابلو، جعبه ها و … است. دقت بیشتر در این مرحله باعث بالا رفتن کیفیت کاری این کسب و کار میشود.
استخدام پرسنل: برای اینکه یک مجموعه خوب در این کسب و کار داشته باشید داشتن پرسنل کارامد شرط موفقیت است.در این مرحله شما نیازمند پرسنلی همچون پیتزا زن، سوخاری زن، ساندویچ زن، سالن کار، آماده ساز، کانتر کار، صندوقدار، پیک موتوری، سوپروایزر و … هستید تا بتوانید نتیجه درست بگیرید.
آموزش پرسنل: آموزش پرسنل شامل آشپزی، قوانین و رویه ها، آموزش های تخصصی و … است که باید به نحو احسنت انجام بشه.
تهیه مواد اولیه: تهیه مواد اولیه باید طبق لیست منو و انبار تر و خشک از تامین کننده های مشخص شده تهیه شود.
پخت آزمایشی: تو این مرحله باید غذاهای موجود در منو یک به یک تهیه شود تا هم دستگاهها تنظیم شده و هم طعم و مزه ها مشخص شود.
هماهنگی: باید تمامی موارد بالا و امور افتتاحیه قبل از شروع هماهنگ بشه.
افتتاحیه: افتتاحیه مجوعه یکی از مهمترین فاکتورها در موفقیت مجموعه هست. داشتن برنامه خوب و هدفمند و اطلاع رسانی درست از کانالهای مربوطه می تونه خیلی بهتون کمک کنه.