لیست تجهیزات مورد نیاز فست فود

لیست تجهیزات مورد نیاز فست فود

Categories: راه اندازی فست فود

اگر شما جزء کسانی هستید که قصد راه اندازی فست فود را داشته  و در زمینه تجهیزات آشپزخانه اطلاعات کمی دارید، برای کامل شدن اطلاعات خود در زمینه تجهیزات آشپزخانه فست فود بهتر است تا انتهای این مطلب با ما باشید.

لیست تجهیزات مورد نیاز فست فود

اولین نکته ای که در مورد خرید تجهیزات آشپزخانه باید به آن توجه کنید داشتن اطلاعات کافی در مورد تجهیزات مورد نیاز فست فود می باشد. قطعا هر آشپزخانه ای نیازمند تجهیزات متفاوتی می باشد که می تواند بسته به متغیر های زیر متفاوت باشد:

 • حجم سرمایه کارآفرین در مرحله راه اندازی فست فود
 • پیش بینی فروش قبل از راه اندازی فست فود
 • منو که اصلی ترین فاکتور در انتخاب تجهیزات می باشد

اگر بخواهیم در مورد آیتم های بالا صحبت کنیم باید به این موضوع اشاره کنیم که برخی از سرمایه گذاران از توان مالی بالاتری برخوردار هستند. و می توانند تجهیزات پیشرفته با مارک های معروف و با تیراژ تولید بالا خریدار نموده و به جای اینکه به پرسنل متکی باشند، به تجهیزات خود متکی باشند. این تفاوت در حجم سرمایه باعث می شود که نیاز دو فست فود یا رستوران با هم متفاوت باشد.
گاها برخی از مغازه ها در شرایط خوبی قرار دارند و پیش بینی می شود از فروش خیلی بالایی برخوردار باشند. به همین دلیل این مجموعه ها باید در ابتدای امر پیش بینی های لازم را برای مواجه با این مشتریان داشته باشند. قطعا مجموعه هایی که مشتریان بیشتری دارند با رستوران هایی که از مشتریان کمی برخوردار هستند در نیازمندی های خود به تجهیزات متفاوت هستند.
اما مهمترین آیتم در تفاوت های تجهیزاتی منوی رستوران یا فست فود می باشد. اگر شما فست فودی باشید که خواهان داشتن خط تولید پیتزا و برگر باشید، پس دیگر نیازی به تجهیزات سوخاری ندارید. یا اگر شما قصد راه اندازی یک رستوران ایتالیایی را دارید باید فکری به حال خط تولید پاستا بکنید. همانطور که می بینید منو می تواند تاثیر بسیار زیادی روی لیست تجهیزات شما داشته باشد.
ما پیشنهاد می کنیم که قبل از خرید تجهیزات و مراجعه به فروشگاه ها لیست تجهیزات خود را در دست داشته باشید. برای اینکه شما بتوانید لیست تجهیزات مورد نیاز آشپزخانه فست فود خود را تهیه نمایید نیاز به مشاوره و کمک دارید. سوالی که قطعا در این مرحله برای شما پیش می آید این است که:

از چه کسانی مشاوره برای تجهیز آشپزخانه خود بگیرید؟

کسانی که فست فود دارند: کسانی که سالیان متمادی در شغل فست فود هستند و دراین زمینه سر رشته دارند، می توانند اطلاعات خوبی به شما بدهند. اصولا استفاده از این اطلاعات خوب است ولی به عمل بستن این اطلاعات با ریسک  همراه است است. به دلیل این که معمولا این دسته از افراد در زمینه تجهیزات آشپزخانه به روز نبوده و تمامی اطلاعاتی را که به شما می دهند بر اساس تجربه ای است که در مجموعه خود به دست آورده اند. لذا این اطلاعات ممکن است در جای دیگر با شرایط جدید کارساز نباشد. در حقیقت ما این روش خرید را به هیچ دوستی پیشنهاد نمی دهیم.
فروشندگان تجهیزات آشپزخانه فست فود: این دسته از افراد معمولا اطلاعات کافی در مورد راه اندازی فست فود و تجهیزات مورد نیاز آشپزخانه ندارند.  گاها مشاهده می شود که فروشندگان تجهیزات آشپزخانه باعث گمراهی مشتریانی می گردند. اگر بخواهیم یک مثال عملی را برای شما بزنیم یکی از افرادی که قصد راه اندازی فست فود را داشت با مراجعه به یک مغازه فروشنده تجهیزات فست فود اقدام به تهیه تجهیزات نموده بود. تجهیزاتی که فروشنده به ایشان پیشنهاد نموده بود  ۱۹ قلم و به قیمت ۶۵ میلیون تومان بود. در حالی که فرد سرمایه گذار قصد راه اندازی فست فود با منوی مرغ سوخاری، پیتزا، ساندویچ در کنار منوی کافی شاپ را داشت. البته فاجعه به اینجا ختم نمی شد فروشنده تجهیزات فست فود یک آشپزخانه ۱۵ متری برای ایشان طراحی نموده بود که بسیار کمتر از نیاز واقعی این مجموعه بود،  مغازه ای با سیصد متر در مکانی لوکس با دکوراسیون لوکس تر دچار این آسیب شده بود.
راه اندازان فست فود: اکثر راه اندازان فست فود به دنبال کمیسیون و درصد از خرید تجهیزات شما هستند. در هر صورت شما تجهیزات را با این روش ۱۰ تا ۲۰ درصد گرانتر می خرید. البته اگر راه انداز فست فود واقعا فرد حرفه ای باشد شما نیازهای خود را خواهید شناخت. در غیر این صورت مشکل شما بزرگ و بزرگ تر خواهد شد. البته گروه iranhfc  از پرداخت کمیسیون به ضرر کارآفرینان پرهیز خواهد نمود. یعنی شما با مراجعه به iranhfc  حداقل از این مشکل رها خواهید گشت.
گروه iranhfc  : گروه iranhfc  وارد کننده تجهیزات آشپزخانه های صنعتی به کشور عزیزمان ایران می باشد. شایان ذکر است بنا به دلایل خاص که در حوصله این مطلب نیست تعداد واردکنندگان در حوزه تجهیزات فست فود زیر انگشتان یک دست می باشد. و همچنین گروه iranhfc  اقدام به تولید تجهیزات سرد و سازه های استیل در داخل کشور می نماید.  قطعا خرید تجهیزات از گروه iranhfc  می تواند تا حدی هزینه شما را کاهش دهد. اما سوال دیگری که برای شما مطرح خواهد شد در مورد نیاز دقیق شما به تجهیزات آشپزخانه می باشد. قطعا فروش تجهیزات بیشتر سود بیشتری را به همراه خواهد داشت. گروه iranhfc  تعداد تجهیزات فروخته شده را برای مشتریان گارانتی می نماید. یعنی اگر شما به عنوان یک فردی که قصد راه اندازی فست فود را دارید و در این زمینه اطلاعات کافی را ندارید ، به دفتر مرکزی iranhfc  مراجعه نموده اید، نباید نگران این موضوع باشید که تجهیزات بیشتر از نیاز شما، به شما فروخته خواهد شد. زیرا اگر گروه iranhfc  تجهیزات فست فود را مازاد نیاز مجموعه شما به صورت سهوی  بفروشد این گروه مسئولیت اشتباه خود را می پذیرد و با توجه به گارانتی فروش که شامل قیمت و تعداد می باشد دستگاه اضافه را، حتی در صورت استفاده به قیمت روز اول از شما خریداری می نماید.
گروه iranhfc  تجهیزات را با قیمت مناسب و دست اول در اختیار مشتریان قرار می دهد ، ولی در این مرحله قیمت همه چیز نیست. گارانتی و خدمات پس از فروش بسیار مهم می باشد. قویا به شما می گوییم که تنها گروهی که در داخل کشور عزیزمان اقدام به ارائه خدمات پس از فروش می نماید گروه iranhfc می باشد. برخی از افراد  با معرفی تعمیر کاران از  خراب شدن تجهیزات شما سود می برند در حقیقت چیزی به نام خدمات پس از فروش وجود ندارد و زمانی که دستگاهی خراب می شود به شما یک تعمیر کار معمولی  معرفی می نمایند که با هزینه های هنگفت اقدام به تعمیر و نگهداری تجهیزات شما می نمایند. ممکن است شرایط از این هم بدتر شود و  گاها با ساختن مشکلات غیر واقعی فاکتور شما را سنگین تر کنند. ولی گروه iranhfc  بدون دریافت هیچ گونه هزینه ای اقدام به تعمیر ماشین آلات شما می نماید و بعد از اتمام مدت گارانتی با شما همکاری های لازم را می نماید.
سایت: گاها مشاهده می شود که برخی از افراد غیر متخصص اقدام به تهیه سایت در زمینه تجهیزات فست فود نموده اند و اقدام به فروش تجهیزات می نمایند. این افراد معمولا بین وارد کننده و مشتری قرار می گیرند و سود می برند.
حال با ارائه توضیحات بالا قصد داریم که به تجهیزات مورد نیاز مجموعه های غذایی اعم از فست فود، رستوران و کافی شاپ به صورت تخصصی پاسخ بگوییم. بنا به نیازهای متفاوت سعی میکنیم مجموعه ها را تا حد امکان تفکیک نماییم و سپس به توضیحات بیشتر بپردازیم.

لیست تجهیزات مورد نیاز فست فود

تجهیزات آماده سازی:

آماده سازی یا پرپ که به آشپزخانه کثیف نیز شناخته می شود، محل شستشو و آماده سازی محصولات قبل از مرحله پخت می باشد.

لیست تجهیزات مورد نیاز برای بخش آماده سازی:

سینک ظرف شویی: همانطور که می دانید وظیفه سینک ظرف شویی در رستوران یا فست فود محل شستشو مواد اولیه می باشد. سینک ها در مدل های مختلف و ابعاد مختلف ساخته می شوند در اینجا به تشریح انواع مدل های سینک می پردازیم.

از نظر تعداد لگن

 • سینک ظرف شویی تک لگن
 • سینک ظرف شویی دو لگن
 • سینک ظرف شویی سه لگن

از نظر ابعاد و اندازه

 • سینک ظرف شویی ۵۰ سانت
 • سینک ظرف شویی ۸۰ سانت
 • سینک ظرف شویی ۱۰۰ سانت
 • سینک ظرف شویی  ۱۲۰ سانت
 • سینک  ظرف شویی ۱۵۰  سانت
 • سینک  ظرف شویی ۱۹۰ سانت

از نظر نوع رویه

 • رویه جوشی
 • رویه پرسی

هر مجموعه ای اعم از فست فود یا رستوران در مرحله راه اندازی فست فود یا رستوران خود نیاز متفاوتی دارد. شما با توجه به ابعاد و فضای در اختیار خود و همچنین بودجه ای که برای این کار در نظر گرفته اید اقدام به خرید سینک ظرف شویی مورد نظر می نمایید.
آبچکان: معمولا همه افراد با آبچکان ها آشنا هستند، به طوری که در هر خانه ای بالای هر سینک ظرف شویی یک آبچکان وجود دارد. آبچکان ها به دو دسته زیر تقسیم می شوند:

 • دیواری
 • ایستاده

البته مدل دیواری نیز به دو دسته با درب و بدون درب تقسیم می شود.
یخچال: یخچالها یکی از کلیدی ترین تجهیزات آشپزخانه های صنعتی اعم از فست فود و رستوران می باشند. حتما شما با کاربرد یخچالها آشنا هستید. اصولا یخچالها وظیفه نگهداری مواد غذایی را در دمای دو تا پنج درجه  بر عهده دارند. وگاها از یخچالها به عنوان دیس پلی نیز استفاده می شود تا مواد غذایی را که به دمای پایین برای نگهداری نیاز دارند را نشان بدهند. یخچالها در مدل های زیر در فست فود ها و رستوران ها وجود دارند:

 • یخچال ایستاده
 • یخچال تاپینگ
 • یخچال رو میز کار
 • یخچال دیس پلی –  شو کیس

یخچال های ایستاده در مدل های متفاوتی مثل موتور بالا یا موتور پایین و با ابعدا مختلف وجود دارند. به طور مثال ۸۰ سانت، ۱۵۰ سانت یا ۲۰۰ سانت که هر کدام می تواند درب های متفاوتی وجود داشته باشد. ولی به صورت عرف به دو درب، چهار درب و شش درب تقسیم می شوند. البته ممکن است یخچال ایستاده ۸۰ سانت با دو یا یک درب عرضه شود. البته ممکن است یخچالها تمام استیل باشند یا درب شیشه ای داشته باشند. تاپینگ ها نیز ابعاد متفاوتی دارند که معمولا در ابعاد زیر ساخته می شوند:

 • تاپینک زیر یخچال ۱۹۰ سانت
 • تاپینگ زیر یخچال ۱۵۰ سانت
 • تاپینگ زیر یخچال ۱۲۰ سانت
 • تاپینگ زیر یخچال ۱۰۰ سانت

البته تاپینگ ها جزء تجهیزات خط پیتزا و برگر- ساندویچ  می باشند. با توجه به این که ما در بحث انواع یخچال ها بودیم به صورت گذرا به این مورد نیز اشاره نمودیم.
یخچال های ویترینی برای نمایش دادن محصولات از جمله کیک و و نوشیدنی های مختلف استفاده می شود.
فریزر: فریزر ها یکی دیگر از از کلیدی ترین تجهیزات آشپزخانه های صنعتی اعم از فست فود و رستوران می باشند. حتما شما با کاربرد فریزرها آشنا هستید. اصولا فریزرها  وظیفه نگهداری به مدت طولانی مواد غذایی را در دمای منفی ده  تا هیجده درجه  بر عهده دارند.

فریزرها در مدل های زیر در فست فود ها و رستوران ها وجود دارند:

 • فریزر ایستاده
 • فریزر تاپینگ
 • فریزر رو میز کار

فریزرهای ایستاده در مدل های متفاوتی مثل موتور بالا یا موتور پایین و با ابعدا مختلف وجود دارند. به طور مثال ۸۰ سانت، ۱۵۰ سانت یا ۲۰۰ سانت که هر کدام می تواند درب های متفاوتی وجود داشته باشد. ولی به صورت عرف به دو درب، چهار درب و شش درب تقسیم می شوند. البته ممکن است فریزر ایستاده ۸۰ سانت با دو یا یک درب عرضه شود. البته ممکن است فریزر تمام استیل باشند یا درب شیشه ای داشته باشند.
میز کار: تمامی فعالیت های آماده سازی روی میزهای کار صورت می گیرد و همچنیین میزهای کار وسیله مناسبی برای نگهداری تجهیزات رو میزی می باشند. از آنجا که محیط آشپزخانه یک محیط مرطوب و بهداشتی می باشد، شما می بایست از میزهای مناسب این محیط که همان میزهای استیل می باشد استفاده نمایید. میزهای کار استیل در آشپزخانه های صنعتی فست فود و رستوران در ابعاد مختلفی بنا به کارایی و نیاز ساخته می شوند. این ابعاد ممکن است در طول، عرض و ارتفاع تفاوت را ایجاد نماید. البته گاها از میز کارهای استیل درب دار نیز استفاده می گردد که باعث بالا رفتن هزینه تجهیز آشپزخانه می گردد.
کابینت استیل: کابینت ها باعث مرتب شدن و سازمان یافته تر شدن آشپزخانه های فست فود یا رستوران می گردند. کابینت ها معمولا از مدل دیواری بوده که برخی در پایین و برخی دیگر بالای دیوار ها نصب می گردند. کابینت های مورد استفاده در فست فود یا رستوران باید از جنس استیل باشد تا بتوان به سادگی آن را شست و از آن استفاده نمود. البته برخی از کابینت ها درب دار و برخی دیگر فاقد درب استیل می باشند.
ماشین ظرف شویی: ماشین های ظرف شویی بیشتر برای رستوران ها و مکان هایی که شستشوی ظروف بالایی دارند استفاده می گردد. قطعا شما ماشین های ظرف شویی را در منازل دیده اید. ولی ماشین های ظرف شویی مورد استفاده در رستوران ها هم به صورت صنعتی ساخته شده اند و هم ظرفیت بسیار بالایی دارند. اصولا ماشین های ظرف شویی را بر اساس ظرفیت تقسیم بندی می نمایند. و با تغییر ظرفیت شکل ظاهری آنها نیز تغییر پیدا می کند. این ظرفیت ها معمولا ۵۰۰، ۱۲۰۰ یا ۲۰۰۰ بشقابی هستند.
هود استیل: یکی از تجهیزات مهم مورد استفاده در رستوران ها و فست فودها هود های صنعتی می باشد. هودهای صنعتی در دو مدل :

 • هود خشک
 • هود چربی

تقسیم بندی می شوند. اصولا هودهای خشک برای پخت هایی استفاده می شود که در آن روغن نقشی بازی نمی کند. البته هودها در اشکال هندسی متفاوتی ساخته می شوند که جایی برای بحث در این مطلب ندارند. اما اگر بخواهیم در مورد هود های چربی گیر دار یا هودهای فیلتر دار صحبت کنیم ، می توانیم بگوییم که هودهای چربی گیر دار مجهز به فیلتر جذب روغن هستند. اصولا این فیلتر ها به صورت مکانیکی عمل کرده و.باعث تسویه هوای روغن دار شده تا بخارات روغن از هود نگذرد و به کانال تخلیه هوا و سانتریفیوژ برسد. که در این صورت باعث بسته شدن راه هوایی و کاهش قدرت سانتریفیوژ می گردد.