لوز نارگیلی زعفرانی

لوز نارگیلی زعفرانی

Categories: راه اندازی فست فود

مواد لازم:
۵۰۰ گرم پودر نارگیل نرم
۵۰۰ گرم شکر، ۱ عدد سفیده تخم مرغ
۱ پیمانه آب
۴ /۱ پیمانه عرق بهار نارنج
۱ ق چ زعفران ساییده شده
پودر نارگیل و پودر پسته اضافی مقداری برای تزیین.
طرز تهیه:
۱٫ ابتدا شکر، آب و عرق بهار نارنج را با هم مخلوط کنید. سپس روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا شکر آن حل شود. وقتی شکر قوام آمد و غلیظ شد، ظرف را از روی اجاق گاز بردارید و کناری بگذارید تا مواد کمی سرد شود.
۲٫ بعد آن را با همزن برقی آنقدر بزنید تا مایه سفید و کشدار شود.سفیده تخم مرغ را در کاسه‌ای بریزید و با همزن آنقدر هم بزنید تا پف کرده و به رنگ سفید درآید. سپس آن را به شکر زده شده بیفزایید و هم بزنید تا شکر و سفیده زده شده به اصطلاح جذب هم شوند. پس از آن، پودر نارگیل را اضافه کنید و کمی هم بزنید تا یکدست شود.
۳٫ زعفران را در دو قاشق سوپخوری آبجوش حل کرده و به مخلوط فوق بیفزایید و هم بزنید تا خمیر زرد رنگ به‌دست آید. به این ترتیب مایه خمیری لوز آماده می شود.سینی مستطیل شکلی (مخصوص شیرینی پزی) با عمق ۵/۱ سانتی‌متر آماده کنید و کف آن را با پودر نارگیل بپوشانید.
۴٫ سپس مایه آماده شده لوز را روی لایه نارگیل کف سینی بریزید و با کمک وردنه کوچک صاف کنید.حالا برای تزیین لوز، روی آن پودر پسته بپاشید و با فشار ملایم و ضربه‌ای پشت قاشق، پودر پسته را به خمیر بچسبانید. سپس سینی را داخل یخچال بگذارید و اجازه دهید شب تا صبح در یخچال بماند.
۵٫ پس از آن، با چاقوی تیزی خمیر را به شکل‌های لوزی برش دهید. در پایان، لوزها را در ظرف مورد نظر بچینید و امسال از مهمانان با لوز خانگی پذیرایی کنید.