فالوده کم‌خطر است

فالوده کم‌خطر است

Categories: راه اندازی فست فود

فالوده ترکیبی از نشاسته و محلول شیرین شده است و در آن از لبنیات استفاده نمی‌شود و اگرتازه و بهداشتی تهیه شده باشد معمولا خطر آلودگی میکروبی ندارد. در مورد آبمیوه‌های تازه نیز اگر پوست میوه کاملا شسته شده باشد و از قطعات میوه کپک زده و خراب استفاده نشود، احتمال انتقال آلودگی‌های میکروبی کمتر خواهد بود. اما اگر آبمیوه همان لحظه مصرف نشود و برای مدتی در هوای باز یا ظرف نگه داشته شود، ممکن است آلودگی میکروبی پیدا کند.
بستنی، یک خوراکی پرخطر
از آنجایی که نظارت کامل بر تولید و روش عرضه آبمیوه‌ها و بستنی‌های به اصطلاح کنار خیابانی وجود ندارد، خطر ایجاد بیماری بر اثر مصرف آنها بسیار بالاست، بنابراین بهتر است از محصولاتی استفاده کنید که دارای تاییدیه وزارت بهداشت هستند و بستهبندی مناسبی دارند. باید این نکته را بدانید، در کل آبمیوه‌ها در مقابل بستنی و محصولات لبنی از لحاظ فاسد شدن، خطر کمتری دارند. بستنی یکی از مواد غذایی پرخطر محسوب می‌شود و در فصل تابستان خطر بیشتر هم میشود. باز هم تاکید می‌شود که تنها از محصولات کارخانه‌ای تایید شده وزارت بهداشت استفاده کنید.
بستنی کمرنگ بخورید
بستنی‌ها به ۲ گروه تقسیم می شود؛ یک گروه از آنها بستنی‌های معمول کارخانهای هستند و فرض بر این است که کارخانهها در پاستوریزه کردن، بسته بندی و رعایت بهداشت دقت کافی به عمل میآورند پس در نتیجه آلودگی میکروبی در این دسته از بستنی‌ها دیده نمی‌شود. اما مسئله‌ای که باید در مورد این گروه از بستنی‌ها به آن توجه کرد، رنگ‌های اضافی و مواد شیمیایی رنگی است که به این بستنی‌ها اضافه می‌شود. بچه‌ها معمولا به بستنی‌های رنگی و یخی علاقه بسیاری دارند، بنابراین لازم است که مادران بر این مسئله دقت بیشتری داشته باشند و بستنی‌هایی را برای فرزندان خود تهیه کنند که رنگ کمتری در آن به کار رفته باشد. این نوع از بستنی‌ها آلودگی میکروبی ندارند و تنها از لحاظ مواد شیمیایی به کار رفته در آنها باید مورد بررسی قرار بگیرد.
سنتی ها هم باید پاستوریزه باشد
دسته دیگر بستنی‌هایی است که به صورت آزاد در بستنی‌فروشی‌ها عرضه می‌شوند؛ مانند بستنی‌های سنتی و میوه‌ای. این فروشگاه‌ها باید تحت پوشش وزارت بهداشت باشند و از لبنیات پاستوریزه استفاده کنند. قطعا درجه بهداشتی بستنی‌هایی که به صورت آزاد عرضه می‌شوند از بستنی‌های کارخانه‌ای پایین تر است. زیرا این فروشگاهها بستنی‌هایشان را پس از آماده شدن، داخل ظرف‌های سرباز قرار می‌دهند و ممکن است چند روز طول بکشد تا بستنی درون آن تمام شود و از طرف دیگر در تهیه آن معمولا از دست استفاده می‌شود. علاوه بر این، باید توجه داشت رنگ به کار رفته در آنها مانند بستنی‌های کارخانه‌ای ممکن است مشکلساز باشد. همچنین خامه و سرشیر موجود در بستنی به خصوص بستنی‌های سنتی باید حتما پاستوریزه باشد. در غیر این صورت می‌تواند عامل اصلی تب مالت یا دیگرعفونت‌های میکروبی باشد. همانطور که در مورد انتخاب رستوران‌ها اشاره شد، سعی کنید از بستنی‌فروشی‌هایی خرید کنید که شناخته شده باشند.