عصاره‌ های گیاهی برای درمان بی خوابی

عصاره‌ های گیاهی برای درمان بی خوابی

Categories: راه اندازی فست فود

یکی از راه‌های شگفت‌انگیزی که می توان توسط آن روح و روانِ خود را تغذیه کرده و فکر و ذهن را نیز آرام سازیم تا خود را برای خوابی عمیق و راحت آماده نمائیم همان استفاده از رایحه‌های خوش می باشد. به خود اجازه دهید که با استنشاق این رایحه‌های معطر به آرامش رسیده و ذهن و فکر شما عاری از هر نوع تنش و استرس گشته و جسم شما نیز با جبران انرژی های از دست رفته خود را به حالت تعادل برساند.
عصاره‌های گیاهی فراوانی وجود دارند که برای آرامش‌بخشی و یک خواب عمیق مفید و مؤثرند؛ در زیر چندین نوع از این عصاره‌ها را که معمولاً قابل دسترس نیز می باشند به شما معرفی می کنیم؛ البته فراموش نشود عصاره‌هایی را خریداری نمائید که کاملاً خالص و عاری از هر نوع ناخالصی باشند در این صورت است که می توانند اثرگذاری لازم را داشته باشند.
بابونه- Chamomile
عصاره گل بابونه یکی از بهترین گیاهان برای تسکین دهندگی و آرامش‌بخشی می باشد. بنابراین یکی از اثربخش‌ترین گیاهان برای داشتن یک خواب آرام و راحت می باشد. ارزش این گیاه از زمان‌های بسیار دور شناخته شده و استفاده از آن به دوران کهن برمی گردد. این گیاه که خاصیت دارویی و درمانی دارد سبب آرامش روح و روانِ خسته و فرسوده شده و به‌عنوان یک پناهگاه امنی برای مواقع استرس‌زا می باشد. این رایحه به ما این توانایی را می دهد که نسبت به مسائل و مشکلاتی که همیشه ذهن ما را مشغول خود کرده، با دید بهتری نگاه کرده و راه‌حلی برای آن بیابیم. این رایحه موجب می شود که ما از حس‌های بدی ماند خشم و عصبانیت و استرس، نگرانی و ترس رها شده و حس خوبی پیدا کنیم. آبی آرامش‌بخشی که گل بابونه به مناطق انرژی بدن ما منتقل می کند سبب ایجاد احساسی از آرامش و پذیرش زندگی و مشکلات آن می شود.
کُندُر –Frankincense
عصاره گیاه کندر آرام‌بخش و محافظ روح و روان می باشد. این رایحه حس رها شدن را به ما می دهد؛ رها شدن از نگرانی ها و استرس‌هایی که ذهن ما را درگیر خود کرده است. با آرمش یافتنِ ذهن و روان، ما در می یابیم که توانایی و قدرت مقابله با سختی های زندگی را داریم. این رایحه موجب می شود که ما عمیق‌تر نفس بکشیم و در اثر همین تنفس‌های عمیق حس بهتری پیدا کرده و می توانیم خود را از استرس‌هایی که سبب بی خوابی ما می شوند؛ رها سازیم. رنگ بنفش ملایمی که از این عصاره آزاد می شود با تأثیر بر روی ضمیر ناخودآگاه ما روح و روان ما را بیدارتر و هشیارتر می سازد.
یاسمن –Jasmine
عصاره معطر گل زیبای یاسمن، خارق‌العاده و بی نظیر است. این عصاره دسترسی یافتن به هر دو ویژگی: لطافت و ظرافت زنانه و دلیری و نیرومندی مردانه را به ما می دهد. سبب ایجاد حسی از برابری و تعادل در ما می گردد؛ ما را از حس «جنگیدن با خود» رها ساخته و امکان یک خواب آرام و راحت را فراهم می نماید. با استنشاق این رایحه شگفت‌انگیز احساس گرمی می کنیم و اعتماد به نفس ما تقویت می گردد. در نتیجه تصمیمات و انتخاب‌های مثبت و بهتری خواهیم داشت و از طرفی خواب باکیفیت و خوبی نیز خواهیم داشت.
رایحه یاسمن دو رنگ قرمز و سفید را در برمی گیرد. قرمز رنگ زندگی است و سفید، رنگ پاکی روان می باشد. از این رو برای داشتن زندگی متعادل و هماهنگ، باید به هر دوی این جنبه‌ها (مادی- معنوی) پاسخ مثبت و برابر دهیم.
مَرزَنگوش- Marjoram
یکی از عصاره‌های گیاهی که بسیار آرامش‌بخش و معطر می باشد، مرزنگوش است که در تسکین دادن گرفتگی ها و انقباض‌های عضلانی بسیار مؤثر بوده و می تواند با درمان این انقباض‌ها از بی خوابی های شبانه جلوگیری کند. مرزنگوش هم‌چنین با بهبود بخشیدن و رها کردن ما از احساسات ناشی از غم و ناراحتی به ما گرمی و آرامش خاطر می بخشد و سبب ایجاد حسی از آرامش شده و در نتیجه ما می توانیم ارتباط خوبی با زندگی خود برقرار نمائیم. این رایحه به ما کمک می کند که خود را از حس‌های ناراحت کننده (خشم، تنفر و….) رها سازیم و در نتیجه سبب می شود که انرژی های خلاق در ما احیاء شده و بتوانیم در مسیر زندگی خود با آرامش و راحتی روان شویم.
این تأثیرات حسی و روحی مرزنگوش برای افراد، به سبب اثرات فیزیکی می باشد که این رایحه بر روی جسم ما می گذارد: این رایحه به‌عنوان محرک بر روی جریان خون اثر گذاشته و سبب انبساط عروق و مویرگ‌ها می گردد، و در نتیجه سبب ایجاد همان حس گرمی و جنب و جوش در ما می شود. دو رنگ آبی و نارنجی در فضای ارتعاشی رایحه مرزنگوش دیده شده است: رنگ آبی ما را ترغیب می کند که به نیازهای درونی و خواسته‌ های احساسی خود توجه کرده، و رنگ نارنجی ما را به حسی از شادی و خلاقیت می رساند که ناشی از رسیدن به همان نیازها و خواسته‌هایمان می باشد.
گل سرخ- Rose
رایحه گل سرخ حالتی از تعادل و آرامش در فرد ایجاد می کند و می تواند خواب آرام و راحتی را سبب شود. عطر رایحه بسیار خوش و زیبای این گل، برای لحظه‌ای به ما این فرصت را می دهد که از این دنیای خاکی، نگرانی ها و مشکلات مربوط به آن فاصله گرفته و به یک تعادل روحی و روانی برسیم.
زیبای این رایحه بر روی قلب اثرگذار می باشد، و به ما این توانایی و شایستگی را می دهد که بدون هیچ چشم داشتی و شرط و شروطی یک داد و ستد عشق و محبت با دیگران داشته باشیم. رنگ مرتعش شده از این رایحه، صورتی می باشد و این رنگ ما را به آرامی به سمت یک خودآگاهی و خود هشیاری از عشق ورزیدن نسبت به دیگران سوق می دهد: زمانی که ما ارزش عشق و محبت را با تمام وجود خود حس کرده و نسبت به آن آگاهی پیدا می کنیم، می توانیم دیگران را نیز از این انرژی قوی (عشق و محبت) بهره‌مند و سرشار سازیم.
چوب صندل –Sandal wood
هنگامی که احساس می کنیم در زندگی خود باصطلاح به آخر خط رسیده‌ایم و مشکلات و تنش‌های زندگی بیش از حد بر ما فشار وارد کرده‌اند، رایحه گرم و غنی این عصاره گیاهی ما را احیاء کرده و احساسی از آرامش در ما ایجاد و زمینه را برای یک خواب آرام و راحت در ما فراهم می سازد و پس از یک خواب آرام و راحت می توانیم نیرو و انرژی لازمه را برای ادامه زندگی به‌دست آوریم.
رایحه چوب صندل هم‌چنین می تواند ما را از احساس خشم و ستیزه‌جویی رها سازد و حسی از با هم بودن را به‌جای حس جدا بودن از هم، در ما ایجاد کند. زیرا باهم بودن سبب تقویت و قوی شدن ما می شود اما جدایی و در انزوا و تنهایی بودن سبب ضعف ما می گردد. چوب صندل بطور عمیقی تسکین دهنده اعصاب و روان بوده و می تواند ما را برای یک خواب آرام و راحت آماده سازد. رنگ‌های مرتعش شده از این رایحه دو رنگ بنفش و زرد می باشند؛ رنگ بنفش به ما این حس را می دهد که آگاهانه و مدبرانه تصمیم بگیریم و رنگ زرد نیز حس همدلی با هم‌نوعان خود را در ما تقویت می کند.
بنزویین – Benzoin
این روغن از صمغ معطر درختی که در مناطق آب و هوایی گرم رشد می کند، گرفته می شود. این گیاه نیروبخش و آرام‌بخش و گرم می باشد. از اینرو ما را به سوی رهایی از آشفتگی و نگرانی که ناشی از یک ذهن و فکر مغشوش و مشوش می باشد سوق داده و زمینه را برای ایجاد یک خواب آرام و راحت آماده می کند. خاصیت نیروبخشی این گیاه به ما این ا مکان را می دهد که خود را از ضربات و شوک های روحی و روانی گذشته رها ساخته و احساس سبکی در ما ایجاد گردد.
رنگی که از این رایحه متصاعد می شود قرمز پررنگ و گرم می باشد که در جهت هشیاریر کردن ارتباط ما با دنیای مادی و زمین اثر می کند. این ویژگی در جوامع امروز که سر و کار افراد، بیشتر با وسایل و ابزار مادی و ساختگی بوده و اساساً کارها با عملکردهای ذهنی و فکر ما صورت می گیرد اغلب مورد بی توجهی قرار گرفته است؛ رنگ قرمز حاصل از این عصاره با نفوذ به منطقه انرژی وجود ما و آرام نمودن ما امکان ارتباط مجدد با زندگی را به ما می دهد.
ترنج-Bergamot
ویژگی این عصاره که از درخت «برگاموت» -Citrus bergamia- گرفته شده رابطه و کشش ویژه‌ای نسبت به قلب دارد. رایحه ملایم آن مفرح و مسکن بوده و می تواند خنده و شادی و راحتی در سخت‌ترین شرایط را برای شما آسان کند. به ما اطمینان لازم برای کمک و راهنمایی از دیگران را می دهد؛ محرکی است برای عبور ما از تاریکی های گذشته به سمت نور. قلب ما را هشیار می کند. سبب افزایش روحیه ما شده و به ما کمک می کند که دیدِ دیگری نسبت به مشکلات و چالش‌های زندگی داشته باشیم و به‌جای تاریکی به نور بیاندیشیم. رنگ‌هایی که به این عصاره نسبت می دهند دو رنگ می باشد. رنگ زرد ملایم خورشیدی، که به معنای نگاه کردن به زندگی با دید مثبت و به عقب راندنِ تیرگی ها و غم‌ها می باشد و دیگری رنگ سبز است که به آرامش و راحتی خیال می دهد.