طرح توجیهی فست فود

طرح توجیهی فست فود

Categories: راه اندازی فست فود

اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که قبل از انجام هر کاری نیازمند تحقیق و بررسی هستید بهتر است تا پایان این مطلب با ما باشید.
امروزه در شرایط بسیار متغیر اقتصادی در کشور عزیزمان ایران بدون مطالعه و بررسی نمی توان اقدام به سرمایه گذاری نمود، امروزه اکثر کسب و کارها دارای بازارهایی بسیار رقابتی هستند، لذا برای راه اندازی رستوران یا فست فود بهتر است ابتدا به ساکن طرح توجیهی آن تهیه گردد.
بخش اول – مطالعه بازار: برای راه اندازی فست فود خود در طرح توجیهی خود باید اطلاعات دقیقی از تقاضا داشته باشید. کسانی که مکانهای پر تردد اقدام به راه اندازی فست فود می نمایند، از حجم مشتریان بالاتری نسبت به سایرین برخوردار هستند. حجم تقاضا متاثرر از موارد زیر است:
⦁ لوکیشن و موقعیت مکانی فست فود: لوکیشن تاثیر بسیار مهمی در افزایش تقاضا برای غذاهای شما را دارد. شما در مکان های شلوغ مثل کنار دانشگاهها و مراکز خرید بزرگ با استقبال بیشتری از مشتریان روبرو خواهید شد.
⦁ اندازه رستوران: با بزرگتر شدن فضای نشیمن فست فود یا رستوران امکان مراجعه مشتریان بیشتر خواهد گردید. شما در طرح توجیهی فست فود خود باید به اندازه مغازه به عنوان یک  اهرم تاثیر گذار نگاه کنید.
⦁ برند و نام تجاری: استفاده از برند و نام تجاری می تواند باعث افزایش مشتریان شما گردد. شما می توانید حداقل به این مهم در طرح توجیهی فست فود خود فکر کنید ( برند فست فودهای زنجیره ای رونفیله می تواند گزینه مناسبی برای این انتخاب شما باشد)
⦁ بر فست فود : اصولا فست فودهایی که بر بزرگتری دارند مشتریان بیشتری آنها را می بینند.
بخش دوم – توجیح فنی: برای راه اندازی هر فست فود و رستورانی شما نیازمند ماشین آلات مربوطه هستید، با توجه به خطوط تولید متفاوت شما می توانید تجهیزات متفاوت با قیمت های متفاوتی را نیز داشته باشید. در انتخاب مغازه دقت کنید که مغازه ای که قرار است فست فود یا رستوران شود مسیر انتقال دود و هوای گرم را به خارج دارد. یعنی کانال مناسب برای آن تعبیه شده است. دقت کنید که منطقه از لحاظ پست برق کمبود نداشته باشد. گاها برخی از مناطق امکان دادن کنتورهای سه فاز با آمپرهای بالا را ندارد.
بخش سوم – تجزیه و تحلیل مالی: شما برای اینکه بتوانید فست فود خود را راه اندازی کنید نیازمند منابع مالی می باشید. شاید بپرسید که ما در نوشتن طرح توجیهی فست فود به چه آیتم هایی باید توجه کنیم، که در مطلب زیر ما به موارد اصلی اشاره خواهیم نمود:
⦁ هزینه اجاره مغازه: اگر شما از مغازه های استیجاری برای راه اندازی فست فود خود استفاده می نمایید باید هزینه رهن را در برآوردهای مالی خود در نظر بگیرید، از آنجا که فست فودها معمولا در سه ماه اول به سود دهی نمی رسند بهتر است شما سه ماه کرایه را نیز کنار بگذارید به طور مثال اگر رهن مغازه مورد نظر برای راه اندازی فست فود ۲۰۰ میلیون تومان و اجاره بهای ماهیانه آن بیست میلیون تومان می باشد، بهتر است شما ۲۶۰ میلیون تومان برای این مهم کنار بگذارید.
⦁ هزینه دکوراسیون: این بخش مبهم ترین بخش در نوشتن طرح توجیهی فست فود می باشد. زیرا هیچ آیتم و معیار مشخصی قبل از دیدن مغازه و طراحی سه بعدی برای آن وجود ندارد. ولی به طور معمول برای نمای بیرونی مبلغ سی میلیون تومان و برای دکوراسیون داخلی متری یک میلیون و دویست هزار تومان عدد منطقی می باشد.بنابراین برای مغازه صد متری شما باید صد و پنجاه میلیون تومان برای داشتن دکوراسیون درجه یک هزینه کنید.ولی اگر کیفیت مورد نظر شما پایین تر از استاندارد باشد شاید بتوانید با نصف این مبلغ نیز دکوراسیون را جمع کنید.
⦁ هزینه تجهیزات آشپزخانه: این بخش از منو و حجم سفارشات قابل کنترل است که می تواند از ۵۰ میلیون تا ۴۰۰ میلیون تومان متغیر باشد , ولی می توانید برای کسب اطلاعت دقیق تر در این حوزه این مطلب را بخوانید.
بخش چهارم – اجرا: این بخش یکی از مهمترین پارامترها در نوشتن طرح توجیهی فست فود است که باید پاسخگوی سوالات زیر باشد:

⦁ منوی فست فود یا رستوران را در طرح توجیهی چه منویی می تواند باشد؟

⦁ تامین مواد اولیه از کجا صورت گیرد؟

⦁ به چه تعداد پرسنل نیاز دارید؟

⦁ حقوق پرسنل به طور متوسط در ماه چقدر است؟

⦁ تخصص های مورد نیاز در فست فود چه نوع تخصص هایی می باشد؟

⦁ هزینه قبوض معمولا در ماه چقدر است؟

⦁ رویه های فست فود چگونه است؟

برای کسب اطلاعات بیشتر به گروه فوق تخصصی راه اندازی فست فود و کافی شاپ IRANHFC  مراجعه نمایید.