سوشی ژاپنی

سوشی ژاپنی

Categories: راه اندازی فست فود

سوشی ژاپنی
▪ مواد لازم:
برنج دو فنجان، آب سه فنجان، سرکه یک سوم استکان، شکر ۵/۰ فنجان، نمک چهار قاشق مرباخوری، جلبک دریایی ۱۵۰ گرم، خردل دو قاشق مرباخوری، خیار بدون پوست یک عدد، اسفناج صد گرم، گوشت بدون استخوان صد گرم، زنجبیل ۶۰ گرم، تخم مرغ دو عدد
▪ طرز تهیه:
شما می توانید برای سهولت پیچیدن رولت ها از صفحه حصیری برای زیر آن استفاده کنید، همچنین می توانید به جای جلبک به دلخواه از برگ مو یا اسفناج استفاده کنید. در صورت رعایت مقادیر مواد اولیه این غذا برای چهار تا شش نفر کافی است. رولت سوشی را طی شش مرحله درست کنید:
مرحله اول:
روی برنج آب ریخته و به مدت یک ساعت کنار بگذارید و آبکش کنید. برنج و سه فنجان آب را در قابلمه ای بجوشانید و سپس شعله زیر آن را کم کرده تا با حرارت ملایم بدون اینکه در آن را بگذارید بجوشد و آب آن بخار شود، پس از اینکه آب آن جذب شد در قابلمه را گذاشته و شعله زیر آن را تا آنجا که ممکن است کم کنید و به مدت پنج دقیقه بپزید و بگذارید تا کمی خنک شود سپس مخلوط سرکه، شکر و نمک را به افزوده به هم بزنید و ورقه های جلبک را کمی تفت دهید.
مرحله دوم:
از پهنای ورقه جلبک یک قطعه چهار سانتی متری ببرید، قسمت بزرگ تر را وسط صفحه حصیری قرار داده و تکه چهار سانتی متری را وسط تکه بزرگ تر بگذارید، این عمل سبب می شود تا هنگام پیچیدن ورقه محکم تر باشد.
مرحله سوم:
یک پنجم برنج را روی رشته جلبک پهن کرده و چهار سانتی متر لبه آن را مطابق تصویر خالی بگذارید، با انگشتان تان وسط آن را مطابق تصویر گود کنید و در صورتی که برنج ها خیلی چسبنده بودند انگشتان تان را با کمی سرکه مرطوب کنید.
مرحله چهارم:
سس خردل را در قسمتی که گود کردید پخش کنید، مخلوط خیار، اسفناج و گوشت یا در صورت تمایل مخلوط زنجبیل و املت را وسط برنج قرار دهید.
مرحله پنجم:
با کمک صفحه حصیری ورقه جلبک را محکم بپیچید.
مرحله ششم:
صفحه حصیری را برداشته و با چاقوی تیزی رولت را به صورت برش های گرد چهار سانتی متری ببرید.
● سوکیاکی ژاپنی
▪ مواد لازم:
گوشت راسته گوساله ۷۵۰ گرم، قارچ ۱۲ -۱۰ عدد، روغن سه قاشق سوپ خوری، پیاز سه عدد، لوبیا سبز تازه ۲۰۰ گرم، کاهو به اندازه دلخواه ، فلفل قرمز دلمه ای یک عدد، پیاز سبز خرد شده شش عدد، پنیر ۲۵۰ گرم، رشته پلویی ۳۵۰ گرم، سس سویا نصف فنجان، آب یک فنجان، شکر یک قاشق سوپخوری، آب لیموترش یک قاشق سوپ خوری ،پودر ماهی ۱۰ گرم.
▪ طرز تهیه:
پودر ماهی و آب داغ را در قابلمه ای مخلوط کنید، پیازچه ها را ابتدا به قطعات پنج سانتی متری سپس به صورت خلال های باریک خرد کنید و در کاسه آب یخ قرار دهید تا ساقه آنها فر بخورند.
پنیر سویا را به صورت قطعات مکعبی خرد کنید، پیازچه ها را آبکش کرده سپس پنیر و پیازچه ها را در شش کاسه تقسیم کنید، مخلوط پودر ماهی با آب را در قابلمه داغ کنید.
سس سویا را بیفزایید و به هم بزنید تا حل شود و بدون اینکه بجوشد آن را گرم کنید، این مایع را در کاسه های سوپ سرو کنید و با صدف یا قارچ خوراکی و خلال های هویج در صورت تمایل تزیین کنید.