سمنو + بادام و گردو

سمنو + بادام و گردو

Categories: راه اندازی فست فود

مواد لازم :
گندم: نیم کیلو
آرد: یک و نیم کیلو
بادام یا گردو با پوست: به میزان لازم
طرز تهیه:
۱ – اگر برای نوروز گندم سبز می‌کنید، می‌توانید کمی بیشتر سبز کنید و در میانه راه جوانه‌ها را برای سمنو کنار بگذارید. مرحله اول درست مثل سبز کردن گندم است. باید گندم‌ها را پاک کنید و خوب بشویید. سپس آنها را در یک ظرف بریزید و روی‌شان آب سرد بریزید. تنها کافی است آب روی گندم‌ها را بگیرید. گندم‌ها باید دو روز در این حالت بمانند و در طول این دو روز لازم است چند بار آب آنها را عوض کنید.
۲ – در پایان روز دوم یک پارچه مرطوب در سینی پهن کنید و گندم‌ها را در آن بریزید. روی گندم‌ها را هم با پارچه دیگری بپوشانید و اجازه دهید دو روز دیگر هم گندم‌ها در این مرحله بمانند. یادتان باشد پارچه‌ها باید مرطوب باشند، پس روزی دو بار کمی آب روی آن بپاشید. توجه کنید پارچه باید مرطوب بماند.
۳ – طبیعتا باید بعد از دو روز گندم‌ها ریشه بدهند. یعنی ریشه کوچکی از انتهای آن بیرون بزند. در این مرحله پارچه رویی را بردارید و صبر کنید تا ساقه گندم‌ها رشد کند و کمی بلند شود. وقتی ساقه بلند و کاملا نقره‌ای شد گندم‌ها آماده هستند. اگر آنها را بیشتر نگه‌دارید سبز می‌شوند و از بین می‌روند.
۴ – ساقه‌ها را جدا کنید و در غذاساز خوب له کنید. می‌توانید از چرخ هم استفاده کنید. ساقه‌های چرخ شده را در ظرفی با آب مخلوط کنید و از صافی رد کنید. سپس مواد را با دست چنگ بزنید تا شیره آن کاملا خارج شود و فقط تفاله باقی بماند.
۵ – شیره را با آرد مخلوط کنید و خوب هم بزنید تا گلوله‌های آرد کاملا از بین برود. می‌توانید با پشت قاشق گلوله‌ها را حل کنید. مایه باید کاملا رقیق و مثل ماست شل باشد.
۶ – مایه را روی حرارت قرار دهید و صبر کنید جوش بیاید و غلیظ شود. حالا کار سخت شما آغاز می‌شود. باید مدام سمنو را هم بزنید تا ته نگیرد. اگر دیدید سمنو دارد گلوله می‌شود به آن کمی آب اضافه کنید اما باید آنقدر هم زدن را ادامه دهید تا رنگ قرمز پیدا کند و شبیه به سمنویی که همیشه دیده‌اید شود.
۷ – وقتی سمنو حاضر شد می‌توانید بادام را به آن اضافه کنید و بعد از ۱۵ دقیقه سمنو را سرو کنید.