سرمایه گذاری در فست فود

سرمایه گذاری در فست فود

Categories: راه اندازی فست فود

یکی از سوالاتی که اغلب افراد از ما دارند این است که آیا سرمایه گذاری در فست فود دارای توجیه اقتصادی هست. در این مطلب قصد داریم به ماهیت سرمایه گذاری در فست فود بپردازیم.
در تمامی کشورهای پیشرفته جهان سهم واحدهای خدماتی بسیار بیشتر از سهم واحدهای صنعتی وکشاورزی می باشد.به طور مثال در کشور آلمان که یکی از کشورهای صنعتی است ۶۵% از مشاغل در واحدهای خدماتی ایجاد شده ،ودر کشور آمریکا این درصد به بالای ۷۰۰% می رسد.نکته جالب توجه در مورد کشورمان ایران این است که  همانند کشورهای صنعتی جهان اکثر مشاغل ایجاد شده وسرمایه گذاری های صورت گرفته در واحدهای خدماتی می باشد.با توجه به این ویژگی و تحلیل بازار ،حرکت در جهت سییستم های خدماتی اصلی اجتناب ناپذیر می باشد.با ورود به این بازار و ایجاد سرمایه گذاری مناسب و اتخاذ استراتژی کارآمد می توان  صاحب یک کسب وپیشه همسو با جریان جهانی شد.
با توجه به اینکه سرمایه گذاری در هر بخشی نیازمند یک مدیریت مالی صحیح می باشد.در اینجا سعی بر آن است که تا حدی این اصول تشریح و اهمیت آنها پر رنگ گردد.
برای یک سرمایه گذاری موفق ابتدا به ساکن باید درک درستی از اهداف  خودمان (سازمان،شرکا) داشته باشیم، هر چند این بحث بیشتر در استراتژی مطرح می گردد ولی  بررسی جزئی آن در این مقوله بی لطف نمی باشد.شاید هدف صاحبان سرمایه افزایش سهم بازار،نفوذ به بازار،بقا در بازار،ایجاد اشتغال و… باشد که هر کدام از این اهداف تاثیر مستقیمی بر مدیریت مالی چه در مرحله راه اندازی یا ادامه فعالیت ها خواهد داشت.البته در نهایت هدف هر مجموعه ای انتفاعی کسب سود بیشتر است ،اما برای رسیدن به این سود هزینه های باید انجام گردد از جمله هزینه هایی برای دارایی های ثابت همچون تجهیزات،تبلیغات و …که نیازمند یک مدیریت مالی حساب شده می باشد.
 

برای شروع راه اندازی فست فود یا کافی شاپ از نظر مالی مراحل زیر طی می گردد:

 • تامین مالی و سرمایه گذاری:این مورد معمولا با سرمایه اولیه صاحبان سرمایه تامین می گردد.به ندرت از وام های مختلف در کشور ما برای ایجاد چنین مجموعه های استفاده می گردد.
 • تخصیص منابع:با توجه به محدود بودن سرمایه در اکثر مواقع  تخصیص صحیح  منابع  به عوامل ذیل :
 1. رهن مکان مورد نظر
 2. دکوراسیون
 3. تجهیزات
 4. راه اندازی
 5. مواد مصرفی
 6. چاپ و بسته بندی
 • پیش بینی و طرح بلند مدت: پیش بینی صحیح قیمت تمام شده،نقطه سر به سر،شرایط بازار، عرضه و تقاضا
 • قیمت گذاری محصولات:البته این مورد نیازمند اطلاعات صحیح حاصله از مراحل قبل است، زیرا در قیمت گذاری ناصحیح به سمت پایین شما درصد قابل توجهی از سود خود را فدای ندانستن بازار هدف می نمایید و همچنین در قیمت گذاری نا صحیح به سمت بالا باعث دور کردن مشتریان بازار هدف از محصولات خود می شود. اصولا سرمایه گذاری در فست فود به شدت تحت تاثیر پارامترهای مالی می باشد.

قطعا موفقیت در همسو بودن با جریان صحیح بازار است:

 • فاصله گرفتن نسل جوان از غذاهای تکراری سنتی
 • جذابیت های موجود در فست فودها
 • وجود جلوه های خلاقانه در این صنعت
 • و حتی گاها آیتم پر اهمیت قیمت

باعث همگامی این کسب و کار خوش درآمد با زمان گشته است.
قطعا با داشتن مشاوران با تجربه، نرخ هزینه های تکراری ،دوباره کاری،هزینه های بی مورد و رویه های نا صحیح به طور چشم گیری پایین خواهد آمد. البته بسیاری از سرمایه گذاران بر این باور هستند که فرایند راه اندازی فرایند سهلی است که توسط یک آشپز امکان پذیر می باشد، ولی واقعیت اینجاست که این فرآیند نیازمند داشتن تخصص های گوناگونی از جمله مدیریت، بازاریابی، زیبایی شناختی و مهندسی طعم و مزه است البته زیان و ضرر این مهم را می توان در فست فود های راه اندازی شده توسط افراد فاقد صلاحیت دید.
تعداد بسیار زیادی فست فود دیده می شود که بدون داشتن یک بیزنس پلان و برنامه از پیش تعیین شده، گاها با سرمایه های بالا وارد این کسب و کار می شوند و در آخر با ضرر های سنگین از این کسب و کار خارج می شوند. شاید حضور مشاوران آکادمیک و با تجربه بتواند به شما دیدی صحیح از سرمایه گذاری مناسب در فست فود و کافی شاپ به شما بدهد.
iranhfc (گروه راه اندازی فست فود و کافی شاپ) راه انداز پزوژه های موفق فست فود در سرتاسر کشور