سبزی های معطر

سبزی های معطر

Categories: راه اندازی فست فود

در این مقاله سعی بر آن داریم تا برخی از انواع گیاهان ادویه‌ای و معطر را که بیشتر در آشپزی مورد استفاده قرار می گیرند برحسب نوع بافت و طعم و عطر آنها به شما معرفی نمائیم. این گیاهان که در اینجا معرفی می شوند بسیار تُرد و دارای برگ‌های لطیف و نازکی هستند و معمولاً در اواخر طبخ به غذا افزوده می شوند تا طعم و عطر خود را حفظ نمایند و یا برای تزئین غذاها از برگ‌های این گیاهان استفاده می کنند.
ریحان- Basil
از این گیاه بسیار معطر و خوشبو در انواع غذاهای مدیترانه‌ای استفاده می شود و طعم آن کمی تند بوده و دارای رایحه شیرینی می باشد. ریحان از خانواده گیاهان نعنایی بوده و کشت و رشد و نمو آن آسان می باشد. برگهای تُرد و نازک ریحان به راحتی بوسیله دست کنده می شود و می توان آن را به‌صورت خام مصرف کرد و یا در اواخر طبخ به مواد غذایی در حال پخت اضافه نمود. برگ‌های ریحان باید تماماً سبز بوده و عاری از هرگونه لکه‌های سیاه و سفید باشد. ریشه آن باید نرم و نازک باشد و چوبی نشده باشد. برگ‌های گیاه ریحان به رنگ بنفش نیز می باشد (Opal Basil) استفاده از این نوع ریحان نیز طعم و رنگ متفاوتی به انواع سالادهای تابستانی می دهد. نوع دیگر ریحان (Thai basil) دارای برگ‌های نوک تیز بوده و طعم نعناء دارچین و شیرین بیان را دارد.
از این نوع ریحان بیشتر در غذاهای آسیایی استفاده می کنند و به آن ریحان مقدس نیز می گویند؛ ریحان Thai افزودنی مطلوبی برای انواع سالادها، ماهی وغذاهایی که با پودر کاری طبح می شوند، می باشد.
جعفری فرنگی- Chervil
این گیاه بیشتر شبیه جعفری Parsley بوده اما تُردتر و لطیف‌تر از آن می باشد و کمی شبیه گیاه رازیانه است. مصرف این نوع جعفری با ماهی و یا تخم‌مرغ بسیار خوشمزه می شود. استفاده از جعفری فرنگی همراه با ترخون، جعفری و پیاز کوهی یک چاشنی ترکیبی است که در غذاهای فرانسوی استفاده می شود.
پیاز کوهی- Chives
این گیاه که باریک و دراز می باشد کوچک ترین عضو (از نظر اندازه) خانواده پیازها (سیر- پیاز) می باشد که دارای طعم و عطر تندی است. طعم و عطر آن بسیار مطبوع بوده و می توان این گیاه را به‌صورت خرد شده برای تزئین مخصوصاً برای سوپ‌ها استفاده کرد؛ پیاز کوهی طعم و مزه مطبوعی به انواع سُس‌ها، سالادها و یا دلمه و کوفته‌های آسیایی می دهد. از پیاز کوهی که دارای برگ‌های سبز روشن می باشد استفاده کنید، تغییر رنگ برگ‌ها نشان از ماندگی گیاه می دهد.
گشنیز- Cilantro
گیاه گشنیز یکی از گیاهان معطر و پر استفاده در غذاهای آسیایی و آمریکای لاتین می‌باشد؛ این گیاه دارای طعم و عطر مشخص می باشد و برای غذاهای تند مناسب است. این گیاه معطر را می توان به‌صورت ریز خُرد کرده و به انواع سُس‌ها (سُس گوجه فرنگی)، سالادها و آب انواع گوشت‌ها اضافه نمود.
شوید- Dill
از این گیاه معطر به‌طور معمول در تهیه انواع خیارشور استفاده می شود. شوید دارای طعم و عطر خوبی بوده و مناسب برای انواع سالادها، سوپ‌ها، سُس‌ها و هم‌چنین برای خوشمزه و خوش عطر کردن انواع غذاهای کباب شده می باشد. این سبزی بسیار مناسب برای انواع غذاهای دریایی مانند ماهی ها به‌ویژه ماهی سالمون می باشد.
نعنا- Peppermint
گیاه نعنا دارای طعم مشخصی بوده و می توان آن را به انواع دسرها و حتی نوشیدنی های یخ و خنک اضافه کرد و طعم ویژه و مطبوعی را به آنها بخشید. این گیاه به‌علت داشتن رایحه ملایم و مفرح و انرژی بخش بسیار مناسب برای طعم‌دار نمودن انواع غذاهای گوشتی، سبزیحات، انواع چای و انواع کوکتل‌ها می باشد. به‌هنگام استفاده از این گیاه سعی کنید برگ‌های سبز روشن آن را انتخاب کنید که بدون هرگونه لکه سیاهی باشد.
جعفری- Parsley
این گیاه دارای عطر و طعم بسیار مطبوعی می باشد و می توان از آن در انواع سالادها و سُس‌ها استفاده نمود. این گیاه برای استفاده در آب گوشت‌ها و انواع سُس‌ها مناسب بوده و از دوام خوبی برخوردار است. این گیاه یکی از مواد تشکیل دهنده غذاهای مدیترانه‌ای به‌ویژه سالاد «تبوله» می باشد.
ترخون- Tarragon
این گیاه معطر از خانواده گل آفتابگردان می باشد و در غذاهای فرانسوی بسیار از این گیاه معطر استفاده می کنند. این سبزی طعم و عطر ملایمی دارد. طعم و مزه این گیاه در اثر حرارت بیشتر می شود. بنابراین به میزان کمتری از آن استفاده نمائید. از این سبزی می توان در انواع غذاهایی که با تخم‌مرغ، پنیر و یا گوجه‌فرنگی تهیه می شود استفاده نمود زیرا مزه خوبی به این نوع غذاها می دهد. این سبزی معطر بسیار مناسب برای استفاده در غذاهایی مانند مرغ، ماهی و سبزیجات به‌ویژه گوجه فرنگی و چغندر می باشد.