ردپای سرطان در مرغ و ماهی!

ردپای سرطان در مرغ و ماهی!

Categories: راه اندازی فست فود

تا قبل از این هرجا صحبت از گوشت سالم می‌شد، اسم ماهی و مرغ به عنوان گزینه‌های مناسب تغذیه ورد زبان‌ها بود اما این روزها همین مرغ و ماهی به تیتر یک بسیاری از رسانه‌ها تبدیل شده‌اند. گویا مرغ و ماهی هم گاهی می‌توانند سرطانزا باشند البته اگر ردپای فلزات سنگین یا مواد رنگی سرطانزا در آنها دیده شود.طبق خبر سازمان دامپزشکی که در رسانه‌ها منتشر شده ماهی و مرغ هم کم‌کم دارند به سبد کالاهای پرخطر و نگران‌کننده مثل گوشت بوفالو و سوسیس وکالباس اضافه می‌شوند. در این شماره سراغ دکتر پیام محبی، دامپزشک، دکتر حسین ابراهیم‌زاده موسوی، کارشناس شیلات و دکتر محمدحسین عزیزی، کارشناس تغذیه رفتیم تا ابعاد مختلف موضوع را بررسی کنیم.
ردپای سرطان در مرغ و ماهی
حال و هوای روزهای ابتدایی خردادماه با انتشار خبری از سوی سازمان دامپزشکی داغ‌تر شد. صحبت‌ها از این قرار بود که رئیس سازمان دامپزشکی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا اعلام کرد رد پای ماده‌ای به نام «مالاشیت گرین» که نوعی ماده رنگی سرطانزاست در ماهی قزل‌آلا و برخی فلزات سنگین در گوشت مرغ دیده شده است. گرچه در این اخبار گفته شد میزان این مواد در مرغ و ماهی نگران‌کننده نیست اما هشدارهای لازم به تولیدکنندگان این محصولات داده شد. همین خبر سبب ایجاد تشویش اذهان عمومی شده و مردم را برای خرید دچار تردید و نگرانی کرد. همین تشویش و نگرانی هم ما را بر آن داشت نظر کارشناسان مختلف را جویا شویم و موضوع را کارشناسانه بررسی کنیم. اگر نگران وجود فلزات سنگین یا مواد سرطانزا در غذای خود هستید، این گزارش را دنبال کنید.
زرشک پلوی سالم پرسی چند؟!
وقتی دانه، دام باشد
دکتر پیام محبی، دامپزشک درباره علت آلودگی گوشت مرغ به فلزات سنگین به «سیب سبز» می‌گوید: درباره آلودگی گوشت مرغ به فلزات سنگین دو بحث وجود دارد. یکی داروهای غیرمجاز که برخی از افراد برای مرغ استفاده می‌کنند که اکثر این داروها شامل آنتی‌بیوتیک‌هاست. البته استفاده از این داروها توسط سازمان دامپزشکی منع شده است. موضوع دیگر بحث خوراکی است که برای تغذیه مرغ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ یعنی برخی تولیدکنندگان خوراک مرغ، دانه غیراستاندارد و آلوده را روانه بازار کرده‌اند و سرمنشا آلودگی مرغ به فلزات سنگین هم همین دانه‌هاست. بعید می‌دانم در خصوص آلودگی گوشت مرغ به فلزات سنگین بتوان سازمان دامپزشکی را مقصر دانست چون استفاده از این نوع داروها و دانه‌ها توسط سازمان دامپزشکی ممنوع شده اما همچنان برخی افراد سودجو از آن استفاده می‌کنند. به نظر می‌رسد وزارت کشاورزی باید بر منبع تغذیه دام و طیور نظارت داشته باشد.
باید موضوع را جدی گرفت
این دامپزشک هشدار می‌دهد: سازمان دامپزشکی کشور مرجع رسیدگی به سلامت فرآورده‌های دامی است و اگر خبری توسط رئیس سازمان دامپزشکی تایید و نسبت به آن هشدار داده شده، حتما باید آن را جدی گرفت و نسبت به آن اقدام کرد. پس اگر سازمان دامپزشکی کشور از وجود فلزات سنگین در گوشت مرغ خبر داده، همه ما و مسوولان موظفیم دستورالعمل‌های سازمان دامپزشکی را عمل کنیم. دستورالعمل‌های سازمان دامپزشکی کاملا کاربردی و مفید است و اگر تولیدکنندگان، واردکنندگان و مردم جامعه دستورالعمل‌های سازمان دامپزشکی را رعایت کنند، مطمئن هستم وضع سلامتی در کشور بسیار بهتر خواهد شد.
سودجویان در کمین هستند!
دکتر محبی ادامه می‌دهد: هر آنچه دام یا طیور مصرف می‌کنند می‌تواند بر گوشت یا شیرشان تاثیرگذار باشد بنابراین وقتی از آنتی‌بیوتیک یا دانه‌های غیرمجاز برای پرورش طیور استفاده می‌شود باید انتظار این را هم داشت که آلودگی ناشی از مواد غیرمجاز در گوشت و فرآورده‌های این حیوانات دیده شود. حتما باید دستورالعمل‌های بهداشتی سازمان دامپزشکی توسط تولیدکنندگان رعایت شود و بهداشت مردم جامعه را جدی و مهم دانست.