دو بار در هفته ماهی بخورید

دو بار در هفته ماهی بخورید

Categories: راه اندازی فست فود

یک فوق تخصص جراحی قلب به خانواده ها توصیه کرد، حتما دو بار در هفته، ماهی، خصوصا ماهی چرب مصرف کنند.
طی سال گذشته ۳۶۸۰ نفر از مردم استان کرمانشاه به علت بیماری های قلبی-عروقی جان خود را از دست داده اند، افزایش وزن، تغذیه نامناسب، استرس ، فشار خون ، عدم تحرک و استعمال سیگار را از عوامل خطر بیماری های قلبی عنوان کرد.
وی نوع تغذیه را در ابتلا به بیماری های قلبی موثر دانست و گفت: طبق مطالعات انجام شده میزان اسیدهای چرب ترانس روغن های جامد نباتی موجود در بازار ایران حدود ۴۰ درصد است، یعنی از حدود ۲/۱ میلیون تن روغن مصرفی کشور حدود ۴۸۰ هزار تن آن اسید چرب ترانس است، در حالی که باید دو درصد و به میزان ۲۴ هزار تن باشد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه روغن ماهی را جایگزین مناسبی برای روغن های جامد نباتی دانست و گفت: بر اساس مطالعه ای که بر روی ۱۱ هزار و ۳۲۳ نفر انجام شده مشخص گردیده که مصرف روغن ماهی تا ۴۱ درصد مرگ ناگهانی را کاهش می دهد.
طبق توصیه انجمن قلب آمریکا نیز افرادی که دارای بیماری های قلبی هستند بایستی هفته ای ۱۸۰ گرم ماهی( دو بار درهفته و هر بار ۹۰ گرم) مصرف کنند که به علت داشتن اسیدهای چرب غیر اشباع امگا-۳ باعث کاهش کلسترول خون شده و احتمال ابتلا به سکته های قلبی را کاهش می دهد.
دکتر معصومی عنوان کرد: همچنین طبق بررسی های انجام شده مشخص گردیده مصرف دو بار ماهی در هفته، حتی در افرادی که دچار سکته قلبی شده اند، میزان مرگ و میر را تا ۳۰ درصد کاهش می دهد. وی ماهی را منبع غنی اُمگا – ۳ دانست و گفت: جلوگیری از لخته شدن خون و کاهش فشار خون از خواص امگا – ۳ است.