دوئل سالاد شیرازی با سبزی خوردن

دوئل سالاد شیرازی با سبزی خوردن

Categories: راه اندازی فست فود

هرکدام که میل دارید!
سالاد و سبزیجات یکی از قسمت‌های توصیه شده در هرم غذایی است که ۳ تا ۵ واحد از آن برای مصرف روزانه توصیه می‌شود. سبزی خوردن متشکل از گروهی از سبزیجات معطر است که خواص تغذیه‌ای زیادی دارد. عموما این گروه ضد نفخ و اسپاسم روده بوده و به واسطه وجود فیبر در آنها می‌تواند در حفظ سیری و تعادل آب بدن و نیز پیشگیری از برخی بیماری‌های دستگاه گوارش و نیز بدخیمی‌ها موثر باشد. به طور کلی اجزای سبزی خوردن از نظر مواد تشکیل‌دهنده مانند آب، چربی، فیبر و رنگ بسیار شبیه به هم اما متفاوت هستند. به همین دلیل توصیه می‌شود سبزی خوردن به صورت مخلوط مصرف شود تا بدن به صورت متعادل از تمام خواص آن بهره‌مند شود.
در مورد سالاد هم نباید فراموش کرد که سالادعلاوه بر اینکه سهم بسزایی از نیاز بدن به فیبر، املاح و ویتامین‌ها را تامین می‌کند، به واسطه حجم بالای خود فضای معده را پر کرده و در سیر شدن فرد تاثیر زیادی دارد، بنابراین مصرف مداوم آنها می‌تواند در کاهش وزن موثر باشد. این چاشنی، فرایند هضم غذا را آسان‌تر کرده و باعث می‌شود مواد غذایی موجود در وعده اصلی نیز بهتر جذب بدن شود.
نکته مهم در رابطه با سالاد مصرف آن همراه با سس است. افزودنی‌هایی مانند آبلیمو، آبغوره یا سرکه و روغن زیتون علاوه بر اینکه طعم دلنشین‌تری به سالاد می‌دهد، بخشی از نیازهای تغذیه‌ای بدن را نیز تامین می‌کند. سبزی خوردن و سالادها از اجزای توصیه شده در سبد غذایی محسوب می‌شوند که مصرف روزانه آنها به شدت مورد تاکید است. با توجه به اینکه هرکدام از این خوراکی‌ها خواص ویژه خود را دارد، بنابراین ارجحیتی نسبت به یکدیگر نداشته و توصیه می‌شود هر دوی این چاشنی‌ها در کنار وعده‌های اصلی غذا مصرف شون
قطعا سبزی خوردن!
تعداد ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌های موجود در سبزی‌ها به‌قدری زیاد و متنوع است که به طور قطع می‌توان گفت سبزی خوردن گزینه بهتری برای همراهی غذاست. مثلا ترخون که یکی از سبزی‌های معطر است، منبع مواد معدنی مانند کلسیم، فسفر، آهن، منیزیم، سدیم و پتاسیم است.
این ماده غذایی علاوه بر خصوصیات کلی گیاهان معطر یعنی ضد اسپاسم، ضد درد، ضد نفخ و ضدمیکروب بودن، خاصیت آرامش‌‌بخشی و ضدالتهابی دارد و مسکن خوبی برای دردهای مختلف حتی درد دندان است یا ریحان، علاوه بر اینکه اشتها‌آور بوده و حاوی مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان است، اثر مطلوبی بر سیستم اعصاب و رفع اختلالات خلقی دارد و همچنین آرامش‌‌بخش نیز است. سایر سبزیجات خواص بسیار زیادی دارند که همین ویژگی‌ها باعث برتری سبزی خوردن نسبت به سالاد می‌شود چرا که سالادها درنهایت مقدار زیادی آب به بدن می‌رسانند اما تعداد مواد معدنی و ویتامین‌هایی که می‌توانند به بدن منتقل کنند، در مقایسه با سبزی خوردن، بسیار کمتر است. پس اگر قرار باشد فردی بین این ۲ چاشنی یکی را انتخاب کند، توصیه من سبزی خوردن خواهد بود.
هم سالاد، هم سبزی خوردن
غذاها در کل به ۴ دسته تقسیم می‌شوند و همه افراد باید روزانه این ۴ گروه غذا را در برنامه خود داشته باشند؛ هر کدام از این مواد غذایی بخشی از نیازهای روزانه فرد را تامین می‌کند. اگر فردی یکی از این گروه‌ها را در برنامه خوراکی خود نداشته باشد، حتی اگر به فرض محال چند کیلوگرم هم از خوراکی‌های گروه‌های دیگر را مصرف کند، باز هم ممکن است بخشی از مواد مورد نیاز به بدنش نرسد، زیرا هرکدام از این گروه‌ها حاوی مواد معدنی و ویتامین‌های خاصی هستند که در خوراکی‌های سایر گروه‌ها یافت نمی‌شود. همچنین انتظار می‌رود در هر گروه از خوراکی‌ها، فرد انتخاب‌های متنوعی داشته باشد؛ مثلا در گروه شیر و لبنیات، فرد فقط به خوردن شیر یا ماست اکتفا نکند و از تمام مواد این گروه استفاده کند. این انتظار در مورد سایر گروه‌های غذایی هم وجود دارد و به همین علت در گروه سبزی‌ها و صیفی‌ها هم بهتر است فرد از تمام خوراکی‌ها استفاده کند و خود را فقط به خوردن سالاد یا سبزی محدود نکند. مهم این است که در روزهای مختلف از گروه‌های مختلف سبزی‌ها و صیفی‌ها استفاده شود. فراموش نکنیم تمام مواد گروه سبزی‌ها و صیفی‌ها با هم متفاوت هستند و دقیقا به دلیل همین تفاوت است که توصیه می‌شود از تمام آنها استفاده شود تا همه مواد مورد نیاز بدن تامین شود.