دلمه کدوحلوائی

دلمه کدوحلوائی

Categories: راه اندازی فست فود

مواد لازم
 
۱ پیمانه (۱۶۰گرم) برنج
 
فلفل سیاه (پودر شده) به مقدار لازم
 
نمک به مقدار لازم
 
۱ عدد (۱۵۲۰گرم) کدو حلوایی
 
یک دوم پیمانه (۸۰گرم) کره
 
یک دوم پیمانه (۱۶۰گرم) عسل
یک قاشق چایخوری دارچین
 
یک قاشق چایخوری جوز هندی (پودرشده)
 
یک قاشق چایخوری زنجبیل (پودر شده)
 
یک چهارم پیمانه آب لیموترش
 
۱ عدد پیاز (خرد شده)
 
روغن مایع (مخصوص سرخ کردن) به مقدار لازم
 
۴۰۰ گرم گوشت چرخ کرده (مخلوط گوساله و گوسفند)
 
یک چهارم پیمانه زرشک
 
یک چهارم پیمانه شکر
 
۳ قاشق سوپخوری زعفران (ساییده و حل‌ شده در آب ‌جوش)
 
۱۵۰ گرم سبزی (پاک‌ و خردشده)
 
غذا و دسرهای خوشمزه با کدوحلوایی (۳)
 
طرز تهیه
 
۱. برنج را با آب و مقداری نمک به مدت سه ساعت خیس کنید و قبل از پخت، آب روی آن را خالی کنید. کدو حلوایی را بشویید و خشک کنید. سرِ کدو را برش داده و داخل آن را خالی کنید.
 
۲. نیمی از کره را روی حرارت قرار دهید تا داغ شود. عسل، نیمی از دارچین، جوز هندی، زنجبیل، آب لیمو و مقداری فلفل سیاه را به کره افزوده و تفت دهید؛ سپس از روی حرارت بردارید و دیواره داخل کدو و درِ کدو را با آن مزه‌دار کنید.
 
۳. در قابلمه‌ای مناسب مقداری آب ریخته، روی حرارت زیاد قرار دهید تا جوش آید. سپس برنج را داخل قابلمه حاوی آب جوش بریزید به مدت هشت دقیقه تا نیم‌ پز شود، سپس در آبکش بریزید.
 
۴. پیاز را در تابه‌ای حاوی مقداری روغن تفت دهید تا نرم و شفاف شود، سپس گوشت را به آن افزوده و تفت دهید، حرارت را زیاد کنید تا آب گوشت تبخیر شود.
 
۵. زرشک و شکر را به گوشت افزوده و مخلوط کنید. نیمی از زعفران، باقی‌مانده دارچین، جوز‌هندی، زنجبیل، آب‌ لیمو، مقداری نمک و فلفل را به گوشت اضافه کرده و مجدداً همه مواد را تفت دهید، سپس از روی حرارت بردارید، سبزی و برنج را نیز به آن اضافه و مخلوط کنید.
 
۶. داخل کدو را با مخلوط بالا پُر کنید. درِ کدو را گذاشته و در سینی مخصوص فر قرار دهید. باقی مانده کره را روی حرارت ملایم قرار دهید تا داغ شود و به همراه مابقی زعفران روی پوست بیرونی کدو بمالید.
 
۷. سپس مواد را در طبق وسط فری که از یک ربع قبل با حرارت ۱۷۵ درجه سانتی‌گراد (۳۵۰ درجه فارنهایت) تنظیم کرده‌اید به مدت یک ساعت و ۳۰ دقیقه قرار دهید تا کاملاً پخته شود. در مرحله آخر، دلمه را در ظرف مورد نظر قرار دهید و سرو کنید.