در کنار چای چه چیزی بخوریم؟

در کنار چای چه چیزی بخوریم؟

Categories: راه اندازی فست فود

چای، دوست خیلی از ما ایرانی‌هاست، وقتی خسته از سرکار به خانه بازمی‌گردیم، یک فنجان چای داغ با بخاری که از آن بلند می‌شود، بهترین آرامش‌بخش خستگی‌های ما و شماست اما بیشتر مواقع وقتی مشغول ریختن چای در فنجان هستید، چشمتان به خوراکی‌های روی میز می‌افتد و با خود فکر می‌کنید که کدام را انتخاب کنید. در یک طرف قندان، در طرف دیگر جعبه گز و در طرف دیگر خرما قرار دارد. درنهایت کدام را انتخاب می‌کنید؟ متخصصان مطرح تغذیه ایران، شما را در این انتخاب یاری می‌کنند.
چای لیموترش، آنقدرها که فکر می‌کنید مفید نیست
اضافه‌کردن آب لیموترش به چای تنها طمع آن را تغییر می‌دهد. لیموترش یکی از بهترین منابع ویتامین C یا اسید اسکوربیک است. این ماده از لحاظ شیمیایی خاصیت اسیدی ضعیفی دارد و از طرف دیگر چای یک ماده قلیایی ضعیف است؛ زمانی‌که آب لیموترش را در چای می‌ریزیم، باز ضعیف چای با اسید ضعیف لیموترش واکنش نشان می‌دهد و اثر ویتامین C از بین می‌رود. تنها اسیدسیتریکی که از طریق لیمو به چای اضافه می‌شود، باعث ترش‌شدن طعم چای خواهد شد. اگر آب لیموترش به چای اضافه کردید، باید بدانید که ویتامین C در محیط قلیایی به سرعت از بین می‌رود و در نتیجه چای شما دارای ویتامین C نیست.
چای سرد، نه چندان مفید
چای سرد کارخانه‌ای به‌دلیل فرایندهای انجام شده روی آن و اضافه‌شدن قند، ارزش غذایی کمی دارد. در واقع مقدار شیرینی موجود در این چای از قبل برای شما تصمیم‌گیری شده است. یعنی اگر به‌طور معمول چای خود را با مقدار کمی قند یا شکر مصرف می‌کردید، ممکن است با خوردن چای سرد بیشتر از حد نیاز خود قند دریافت کنید. چای سرد کارخانه‌ای در مقابل چای دم‌کردنی انتخاب خوبی نیست و اگر مایل هستید چای سرد مصرف کنید، بهتر است خودتان چای را از قبل آماده کرده و براساس ذائقه خود به آن مقدار کمی قند یا شکر اضافه کنید.
چقدر در روز قند بخوریم؟
قند ساده موجود در شیرینی‌ها «ساکاروز» نام دارد و قند موجود در میوه‌های شیرین «فروکتوز» نام دارد. هر دوی این قند‌ها وقتی وارد بدن می‌شوند، در کبد تبدیل به گلوکز می‌شوند و درنهایت قند خون را بالا می‌برند. بالارفتن قند خون در یک فرد سالم باعث افزایش ترشح انسولین می‌شود. فردی که به‌طور مداوم مواد شیرین مصرف می‌کند، در فواصل کوتاه‌تری از روز احساس گرسنگی می‌کند و این باعث می‌شود که مجموع کل کالری‌هایی که در روز دریافت می‌کند بیش از حد نیاز او باشد. علاوه‌بر این، قند زیاد در خون مانند یک ماده اکسید‌کننده عمل می‌کند و می‌تواند به تمام سلول‌های بدن آسیب برساند.
اگر این عادت ادامه داشته باشد، در درازمدت می‌تواند باعث ایجاد دیابت و بیماری‌های متابولیک وابسته به آن شود. استانداردی که تعریف می‌شود، این است که اگر کل کالری دریافتی یک فرد را در روز حساب کنیم، مصرف قندهای ساده برای فرد سالم نباید بیشتر از ۷ تا ۱۰ درصد از کالری روزانه‌اش باشد. برای مثال اگر فردی انرژی مورد نیاز روزانه‌اش ۲هزارکیلوکالری است، نباید بیشتر از ۱۷۰ تا ۲۰۰ کیلوکالری‌اش را از قندهای ساده تامین کند. هر گرم شیرینی یا قند ساده ۴ کیلوکالری انرژی دارد. بنابراین اگر بخواهیم این مقدار شیرینی را به گرم تبدیل کنیم، کافی است ۲۰۰ را تقسیم بر ۴ کنیم که نتیجه آن حدود ۵۰ گرم در روز می‌شود. البته باید توجه داشت که این مقدار قند ساده فقط ازطریق قندوشکر به‌دست نمی‌آید بلکه غذاهای کنسروی، میوه‌های شیرین و… نیز این ۵۰ گرم را پوشش می‌دهند.
لیموترش نه با چای، دارچین و هل بخورید
حدود ۸۰ سال پیش، مردم ایران با چای، قهوه و نسکافه هیچ‌گونه آشنایی نداشتند. این نوشیدنی برای نخستین‌بار از هند و چین وارد ایران شد و بعد از آن هم در مقدار خیلی کم (یک یا دو استکان کوچک در روز) توسط مردم مصرف می‌شد اما طی سالیان گذشته مصرف این نوشیدنی در برخی از گروه‌های جامعه افزایش یافت و از آنجایی که مصرف بیش از حد هر ماده خوراکی می‌تواند خطرناک باشد، مصرف زیاد چای، قهوه و نسکافه نیز ممکن است مشکلاتی را برای افراد ایجاد کند.