خوردن دسر بعد از غذا چاق نمی کند؟

خوردن دسر بعد از غذا چاق نمی کند؟

Categories: راه اندازی فست فود

این سوالی است که همیشه افراد، به ویژه مادران که مسئول تهیه و سرو غذای خانواده هستند، در پی یافتن پاسخ آن هستند. در افکار عمومی بسیار بیان میشود که خوردن دسر پس از غذا باعث سهولت هضم غذا میشود و در این رابطه، خوردن دسرهای شیرین توصیه میگردد. حداقل نیاز روزانه به قند برابر ۵ گرم به ازای هر ۱۰۰ کالری انرژی مورد نیاز بدن است. مثلا در رژیم ۳۰۰۰ کالری روزانه حداقل ۱۵۰ گرم مواد قندی ضروری است.
کم بخور
از سوی دیگر این مواد هضم آسان و کاملی دارند و پس از سوختن در بدن، تنها آب و دی اکسید کربن تولید میکنند.
البته در صورت مصرف اضافی، به جای تبدیل شدن به انرژی، به تریگلیسیرید تبدیل میشوند و در بدن ذخیره میگردند و چاقی ایجاد میکنند.
اگر عادت به خوردن دسر دارید به شما چند پیشنهاد داریم:
در میان دسرها، گروه میوهها از بهترین هستند. بهترین دسری که می‌توانیم پیشنهاد کنیم، سالادی تهیه شده از میوه‌های فصل و تازه است. به علاوه، می‌توان بعد از غذا از دسرهای کم‌ کالری مانند چند عدد کشمش، یک عدد انجیر خشک، یک عدد خرما و یا حتی یک قاشق کوچک مربا استفاده کرد. اما بدانیم که میل به جویدن غذا، خود ایجاد احساس سیری توأم با شادی میکند.
مواد غذایی جامد مثل کشمش یا مغز گردو در دسرها،‌ حس جویدن را ارضا میکند. خوردن این مواد بیشتر از ۲۰کیلوکالری انرژی تولید نمیکند در حالی که یک تکه کیک دارای حداقل دو برابر مقدار یادشده کالری است.از طرف دیگر زولبیا، بستنی، کرم کارامل و شیرینی‌های چرب بسیار پرکالری‌اند.
بهترین منبع تأمین انرژی
با وجود آن که نمیتوان گفت مواد قندی قسمت اصلی رژیم غذایی را تشکیل میدهند، زیرا تا مدت‌ها میتوان بدون کربوهیدراتها زندگی کرد؛ اما در رژیم غذایی ما حداقل باید نیمی از انرژی روزانه از کربوهیدراتها تأمین گردد.
مواد قندی مهمترین منبع انرژی در تغذیه انسان میباشد. این مواد به دلیل تحریک ترشح انسولین، به سرعت هضم شده، انرژی تولید میکنند و با تحریک ترشح آندورفینها سبب شادی میشوند.
همچنین از آنجا که مغز برای انجام فعالیتهای خود از انرژی حاصل از مواد قندی استفاده میکند؛ به همین جهت در زمان افطار خوردن مواد قندی توصیه میشود.
بین وعدههای غذایی
توصیه می ‌شود دسرها حداقل یک ساعت بعد از غذا خورده شوند تا اثرات مفیدتری داشته باشند. البته این زمان، بسته به نوع دسری که میخواهیم مصرف کنیم و شرایط جسمانی و وزنمان متفاوت است. توجه داشته باشید بهترین زمان مصرف دسرها، بین وعدههای غذایی است.
خانگی بهتر است
بهتر است که دسرها در خانه تهیه شوند،زیرا می توانید میزان قند، نمک و روغن موجود در آن را کنترل کنید. مثلا یک برش ۱۰۰ گرمی کیک ۴۰۰ کالری انرژی دارد، اما بعضی کیکها مانند کیک ساده اسفنجی چون با روغن کمتری تهیه می ‌شوند، مفیدترند. در ضمن، به شرطی که به فرم پخت کیک آسیبی نرسد، از انواع میوه‌ها، کشمش و مغزها هم بهره بگیرید.
آیا خوردن دسر بعد از غذا ضرورت دارد؟
کربوهیدراتها برای اکسیداسیون کامل و صحیح چربیها و پروتئینها ضرورت دارند. ذخیره این مواد در بدن، انرژی آماده و فوری را در موارد نیاز در دسترس قرار میدهد و وجود آنها در شرایط استرس زا، موجب حفظ پروتئینهای بدن میشود.
اما واقعیت آن است که بدن چندان احتیاجی به دسر بعد از غذا ندارد. این سوء تفاهمی بیش نیست که میگویند «اگر بعد از غذاهای چرب، شیرینی‌جات بخوریم از مضرات چربی غذا کاسته میشود.» این عادت یعنی مصرف شیرینی و دسر بعد از غذا، جزء ذائقه ما ایرانیها محسوب میشود که البته بسیار لذت ‌بخش است، اما تا امروز شواهد علمی در این باره به دست نیامده است.