خوراکی‌های پوست خراب کن

خوراکی‌های پوست خراب کن

Categories: راه اندازی فست فود

پوست شما به معده‌تان وصل است!» از خواندن این جمله تعجب نکنید. اگر جوش جوشی شده‌اید، پوست‌تان لک شده یا اینکه چهره‌ای خشک و پرچروک پیدا کرده‌اید، به جای سرزنش کردن ‌ژن‌ها و آب و هوا به خورد و خوراک‌تان توجه کنید.
محققان می‌گویند شمایی که نیمی از هفته را با غذاهای آماده می‌گذرانید یا حسابی سنتی و پرچرب و شیرین غذا می‌خورید، نباید انتظار داشتن پوستی صاف و شفاف را داشته باشید. از نظر آنها از صبحانه گرفته تا نوشیدنی‌هایی که در میانه روز مصرف می‌کنید همه می‌توانند برای سلامت پوست‌تان گران تمام شوند و چهره‌ای خسته و پیر را به شما هدیه کنند.
از اینها صرفنظر کنید
نان لواش با پنیر خامه‌ای و چای شیرین
مراقب بی‌آبی پوست‌تان باشید
برای ما ایرانی‌ها صرفنظر کردن از چای آرزوی محالی است. اما محققان می‌گویند این نوشیدنی می‌تواند پوستی پیر و کم‌آب را به شما هدیه کند. شاید کافئین موجود در چای از قهوه کمتر باشد و این نوشیدنی به‌دلیل کافئینی که در خود دارد چندان به پوست شما آسیب نزند، اما چای مدر است و می‌تواند آب بدن‌تان را دفع کند و حتما می‌دانید که چه بلاهایی در کمین پوست‌های کم آب نشسته‌اند.
گذشته از این، در لقمه‌ای که برای خود گرفته‌اید، میزان زیادی کربوهیدرات ساده گنجانده‌اید که می‌تواند پوست‌تان را ملتهب کند و با پنیرخامه‌ای هم حجت بیمار شدن پوست را تمام کرده‌ و جوش‌ها را به صورت‌تان دعوت کرده‌اید. اگر بخواهیم از شکر موجود در چای‌تان هم بگوییم، حرفی تکراری زده‌ایم؛ پس نکته‌های گفته شده درمورد تاثیر قندها– چه طبیعی و چه مصنوعی- روی پوست‌تان را بار دیگر بخوانید.
این لقمه را امتحان کنید: نان لواش را کنار بگذارید و نان سنگک پرسبوس را جایگزین کنید. به جای پنیرخامه‌ای هم سراغ پنیرهای کم‌چرب‌تری بروید که جوش‌ساز نیستند. حالا می‌ماند نوشیدنی صبحانه! پیشنهاد می‌کنیم یک لیوان شیر کم‌چرب را کنار دست‌تان بگذارید و اگر دوست دارید در ابتدای صبح گلوی‌تان تازه شود، آن را چند دقیقه‌ای گرم کنید. قانونی که گفتیم را در تمام روز رعایت کنید و به جای گذاشتن فلاکس چای کنار دست‌تان، یک کلمن آب خنک روی میز کارتان بگذارید.
خوراکی‌های پوست خراب کن
بستنی میوه‌ای
مراقب پوست تحریک‌پذیرتان باشید
رنگ‌های شیمیایی که به دلیل زیباتر شدن خوراکی‌ها به آنها می‌زنند، می‌توانند پوستی تحریک‌پذیر، ملتهب و بیمار را برای‌تان به ارمغان بیاورند. حالا بستنی‌های نیمه‌شیری نیمه‌میوه‌ای که این روزها در هر سوپر مارکتی پیدا می‌شود را درنظر بگیرید. هم شیر پرچرب دارند، هم رنگ فراوان و هم تا دل‌تان بخواهد شکر.
حاصلش چه می‌شود؟ ملتهب شدن پوست، پیدا شدن جوش‌ها روی صورت‌تان و پیری زودرسی که به‌دلیل افزودنی‌های شیمیایی که در شکم‌تان انبار می‌کنید، اتفاق می‌افتد. اگر اهل بستنی خوردن نیستید اما به‌دلیل خوش‌رنگ شدن دسرهای‌تان به آنها رنگ مجاز اضافه می‌کنید، باید بگوییم که فریب کلمه «مجاز» را نخورید! رنگ‌های افزودنی حتی اگر مهر استاندارد هم روی‌شان باشد، باز هم ترکیباتی شیمیایی و فرآوری شده هستند که به پوست شما آسیب می‌زنند. درست مثل سوسیس و کالباس‌ها که استاندارد دارند، اما قاتل پوست‌تان هستند.
این لقمه را امتحان کنید: همین امروز به یکی از مغازه‌هایی که ابزار شیرینی‌پزی می‌فروشند، بروید و یک قالب خانگی بستنی بخرید. بعد هم شربت آبلیموی کم شیرین اما پر از پاله را تهیه کنید و چند ساعتی در آن قالب در فریزر بگذارید. حالا چه دارید؟ یک بستنی خانگی که میزان شکرش را خودتان تعیین کرده‌اید، عصاره جوانی یعنی آبلیموی طبیعی را در آن ریخته‌اید و خبری از رنگ‌های صنعتی هم در آن نیست.
اگر به چیپس و پنیرتان ژامبون هم اضافه کرده‌اید، بدانید که کار سلامت پوست‌تان تمام است. متخصصان می‌گویند افزودنی‌های موجود در کالباس، سوسیس و چیپس به کبد آسیب زده و باعث بروز جوش و کرک روی پوست شده و آن را ملتهب می‌کند. پس لااقل اگر هوس چیپس و پنیر کرده‌اید، آن را بدون ژامبون و با کمی راسته گوساله سرو کنید.
چیپس و پنیر
مراقب پف زیر چشم‌تان باشید
مصرف هر روزه چیپس تنها خطر ابتلا به سرطان را بالا نمی‌برد و ذرت بوداده تنها شما را در معرض برونشیت ریه قرار نمی‌دهد. محققان می‌گویند اغلب برند‌های این هله‌هوله‌های دوست داشتنی، حاوی سدیم هستند که امکان تجمع آب در ناحیه‌ای از بدن را فراهم می‌کنند. اگر پوست صورت‌تان پف کرده و گود زیر چشم‌تان حسابی متورم شده، به هیچ عنوان سراغ چیپس و پنیر نروید. چنین لقمه‌ای نه تنها پف زیر چشم‌تان را بیشتر می‌کند، بلکه به‌دلیل مواد نگه‌دارنده‌ای که در ژامبون آن وجود دارد، شادابی پوست‌تان را هم از بین می‌برد.
این لقمه را امتحان کنید: املت با سبزی تازه و نان سبوس‌دار یک جایگزین خوشمزه برای این خوراکی است که به‌راحتی هم آماده می‌شود. گوجه‌فرنگی موجود در آن می‌تواند جوش و آکنه را برطرف کند و علاوه‌بر کم‌کردن اثرات آفتاب‌سوختگی، پوستی براق را هم برای‌تان به ارمغان می‌آورد.
ازسوی دیگر برای برطرف کردن التهاب پوستچاره‌ای جز مصرف سبزیجات برگ‌دار و بدون برگ ندارید. پس کنار املت‌تان سبزی تازه و چند ورق فلفل دلمه‌ای سبز بگذارید و از خوردن این غذای پوست‌ساز لذت ببرید.