جایگزین های شیر

جایگزین های شیر

Categories: راه اندازی فست فود

شیر یک ماده غذایی بسیار مغذی است و با سلامتی در ارتباط است شما می توانید در مورد فواید شیر در این مقاله بیشتر بخوانید برای صدها سال، تنها نوع شیر در دسترس، از یک حیوان ( اغلب گاو، گوسفند و بز ) گرفته می شد امروزه بسیاری از گزینه های غیر لبنی شیر، هر کدام با مشخصات تغذیه ای، عطر، طعم، رنگ و بافت های مختلف وجود دارد. افراد به دلایل بسیاری مانند ( آلرژی داشتن ( شایع ترین دلیل )، عدم تحمل به لاکتوز و پیروی از رژیم های غذایی گیاهخواری ) ممکن است از یک جایگزین برای مواد لبنی استفاده کنند.
بر اساس طرح آلرژی غذایی، آلرژی به شیر گاو شایعترین آلرژی غذایی در شیرخواران و عدم تحمل به لاکتوز در بچه ها متفاوت از یک آلرژی به شیر است این یک بیماری شایع که در آن بدن توانایی خود را برای هضم لاکتوز از دست می دهد و اغلب باعث نفخ، اسهال و ناراحتی است سطح عدم تحمل لاکتوز در افراد مختلف متفاوت است یک نفر ممکن است با افزایش سن قادر به تحمل مواد لبنی با سطوح پایین لاکتوز مانند ماست و پنیر باشد با این حال فرد دیگر ممکن است قادر به تحمل حتی یک قطره شیر را در قهوه خود نداشته باشد افراد مبتلا به آلرژی واقعی به شیر، باید به شدت از شیر و فراورده های لبنی به هر شکل اجتناب کنند.
برخی از افراد به منظور پیروی از یک رژیم گیاهی وگان از هر گونه مواد غذایی حیوانی مانند ( شیر، پنیر، تخم مرغ و عسل ) اجتناب می کنند دیگران ممکن است به منظور اجتناب از هورمون و آنتی بیوتیک در شیر معمولی، به عنوان یک درمان آکنه  و یا زمانی که به دنبال رژیم غذایی محبوب سرخپوشان مواد لبنی را از رژیم غذایی خود قطع می کنند. هنگامی که تصمیم می گیرید مواد لبنی را مصرف نکنید شما باید قادر به تامین کلسیم و ویتامین D از منابع دیگری باشید به ویژه برخی از جایگزین های شیر را استفاده کنید شیر فاقد لاکتوز برای کسانی که عدم تحمل به لاکتوزدارند و شیر ارگانیک برای کسانی که نگران هورمون ها و آنتی بیوتیک هستند در دسترس است.
شیر سویا
شیر سویا از محبوب ترین جایگزین های شیر است و از عصاره سویا ساخته شده و در انواع شیرین، شیرین نشده و با طعم شکلات و وانیل وجود دارد.
شیر سویا دارای مشخصات تغذیه بیشتر شبیه به شیر گاو با  ۸ تا ۱۰ گرم پروتئین در هر وعده و اغلب با کلسیم، ویتامین های A و D و ریبوفلاوین غنی شده است.
نشان داده شده ایزوفلاون سویا در پیشگیری از بیماری های قلبی مفید است و حداقل مصرف مقدار ۱۰میلی گرم در روز می تواند عود سرطان پستان را ۲۵ درصد کاهش می دهد.
افزایش مصرف سویا ممکن است برای زنان یائسه با کاهش طبیعی استروژن در دوران یائسگی به علت ترکیبات موجود در سویا که شبیه به استروژن است مفید می باشند بنابراین سبب کاهش علائم شایع، از جمله گرگرفتگی می شود.
شیر بادام
شیر بادام پروتئین بسیار کمتری از شیر و شیر سویا دارد اما دارای عطر و طعم دلپذیر و بافت خامه ای مشابه شیر لبنی است که بیشتر لذت بخش است.
شیر بادام در حدود ۱/۳ از کالری مانند ۲ ٪ شیر دارد و میزان بالایی از ویتامین E دارد حدود ۵۰ درصد ارزش غذایی روزانه در یک وعده ( یک فنجان ) دارد اما فاقد سایر ویتامین ها، مواد معدنی و اسیدهای چرب موجود در شیر لبنی است  به این دلیل، شیر بادام یک جایگزین مناسب برای اطفال نمی باشد.
شیر بادام از بادام زمینی، آب و شیرین کننده ها ساخته شده است.
شیر برنج
شیر برنج بیشتر از هر یک از جایگزین های شیر، آلرژی زایی پایین دارد شیر برنج از برنج پخته، شربت برنج قهوه ای و نشاسته برنج قهوه ای ساخته شده است شیر برنج در مقایسه با شیر، کربوهیدرات بالا و پروتئین کم دارد.
شیر نارگیل
جایگزین های بسیاری برای شیر لبنی شامل ( نارگیل، بادام، سویا و برنج ) وجود دارد.
شیر نارگیل ممکن است نزدیک ترین جایگزین شیر به شیر کامل باشد چربی نسبتا بالا در حدود ۵ گرم چربی اشباع در هر وعده دارد شیر نارگیل اغلب یک انتخاب خوب برای کسانی است که مبتلا به آلرژی های متعدد غذایی باشند با این حال، شیر نارگیل از نظر مشخصات تغذیه ای قابل مقایسه با شیر لبنی نیست یک وعده ( یک فنجان ) از شیر نارگیل اصلی شامل ۸۰ کالری، ۱ گرم پروتئین و ۱۰۰ میلی گرم کلسیم در حالی که ۱ لیوان شیر ۱٪ چربی در حدود ۱۰۰  کالری، ۸  گرم پروتئین و ۳۰۰  میلی گرم کلسیم است.
شیر شاهدانه
شیر شاهدانه جایگزین خوب دیگری برای کسانی که به سویا، آجیل و گلوتن حساسیت دارند و از شاه دانه پوست کننده، آب و شیرین کننده ساخته شده است. شیر شاهدانه حاوی مقدار خوبی از پروتئین و اسیدهای چرب اما مقدار کلسیم پایین دارد.
جایگزین های دیگر شیر
سایر جایگزین های جدید شیر عبارت از: شیر جو دو سر، شیر کینوا، شیر سیب زمینی، شیر ۷ دانه ( از جو دوسر، برنج، گندم، جو، تریتیکاله، اسپلت و ارزن ) و شیر آفتابگردان می باشد.