جایگزین هایی سالم برای نوشابه های گازدار ناسالم!

جایگزین هایی سالم برای نوشابه های گازدار ناسالم!

Categories: راه اندازی فست فود

کوکا یا پپسی؟ این سوالی است که سالهاست مطرح شده و هم چنان نیز مطرح می شود!
تبلیغات رنگارنگی که هر کدام یکی از نامهای این نوشابه های ناسالم(اعم از رژیمی یا غیر رژیمی) را تبلیغ می کنند می آیند و می روند اما هیچ کدام به اثرات ناسالم ومضّراین نوشابه ها هرگز اشاره ای نمی کنند در حالیکه مصرف نوشابه های گازدار با کاهش تراکم استخوانی و استئوپروز در ارتباط می باشد؛ بسیاری از ما از این واقعیت کاملا ً آگاهی داریم اما علیرغم آن، هم چنان به مصرف این نوشابه های مضّر ادامه می دهیم، بدون این نوشابه های گازدار، پیتزا و یا سایر غذاها از گلوی ما پایین نمی رود! اگر واقعا ًبرای رفع تشنگی ازاین نوشابه های ناسالم استفاده می کنیم چندین جایگزین مناسب، وسالم و در دسترس وجود دارند که می توانند تشنگی شما را بر طرف کنند.
۱- چای سبز
چای سبز با عطر و طعم های مختلف وجود دارد، اگر چای سبز را به صورت سرد شده استفاده کنیم می تواند جایگرین مناسبی برای انواع نوشابه های گازدار باشد. چای سبز در مقایسه با انواع کولاها نه تنها از کالری بسیار کمی برخودار است بلکه حاوی فواید زیادی نیز می باشد.
کارشناسان معتقدند چای سبز می تواند از بروز بیماریهای مانند: سرطان، بیماریهای قلبی، چاقی، فشار خون بالا ودیابت پیشگیری نماید. چای سبز به سبب دارا بودن آنتی اکسیدانهای فراوان سبب کاهش استرس می شود. با افزودن کمی عسل به جای شکر، از نوشیدن آن لذت ببرید.
۲- شیر کم چرب و یا شیر سویا
اگر شما یکی از مصرف کنندگان دائمی این نوشابه های گازدار و نا سالم می باشید، احتمال اینکه دچار کمبود کلسیم شوید بسیار زیاد است ؛ زیرا تحقیقات نشان داده است نوشیدن انواع کولاها به سبب داشتن فسفات زیادمی تواند سبب برداشت کلسیم از استخوان شده که این امر منجر به کمبود کلسیم در بدن و کاهش تراکم استخوانی ( پوکی استخوان)می گردد. از این رو نوشیدن یک نوشیدنی خنک مانند شیر کم چرب و یا سویا شیر علاوه بر خنک کردن شما ، سرشار از کلسیم نیز می باشد. شیر هم چنین منبع غنی از پروتئین، ریبوفلاوین، و مواد معدنی ضروری برای بدن می باشد، از این رو شیر بسیار بهترو سالمتر از هر نوع نوشابه ی گازدار می باشد!
۳- آب میوه های طبیعی و خنک
بسیاری از آب میوه های طبیعی زمانی که با یخ مخلوط می شوند نوشیدنی بسیار دلچسب و گوارایی می شوند که می توانند شما را سر حال و با نشاط سازند؛ این آب میوه ها نه تنها سرشار از انواع ویتامین ها و مواد معدنی می باشند بلکه به علت دارا بودن قند طبیعی می توانند انرژی بدن را برای چند ساعت متوالی تامین کنند، هم چنین به علت دارا بودن آنتی اکسیدان فراوان سبب کاهش استرس نیز می شوند. در واقع هیچ چیزی نمی تواند جایگزین این آب میوه های طبیعی و گوارا شود!
۴- قهوه
برای اکثر مردم، قهوه همیشه یکی از نوشیدنی های دلچسب بوده است. قهوه اگر به مقدار متعادل خورده شود( حداکثر روزی ۲ فنجان) نوشیدنی سالم و بی ضرر می باشد؛ البته اگر با شیر کم چرب و مقدار بسیار کمی شکر ترکیب شود سالمتر خواهد بود. قهوه نه تنها سبب پیشگیری از پوسیدگی دندان می شود بلکه خاصیت مُدرّ و ملین نیز دارد. کارشناسان معتقدند قهوه می تواند ضد دیابت، ضد نقرس و ضد حملات آسم نیز باشد. البته توجه داشته باشید که در نوشیدن قهوه زیاده روی نکنید و به دنبال راهی برای کم کردن کالری آن باشید!
۵- چای سرد ice tea
آیس تی که در فروشگاهها به فروش می روند چندان سالم نمی باشند! اما شما می توانید خود در منزل این نوشیدنی را تهیه کنید. برای تهیه چای سرد، برای شیرین نمودن چای سرد یا از شکر مصنوعی بسیار کم استفاده کنید ویا بهتر آن است که از یک شیرین کننده طبیعی مانند عسل استفاده کرده و آن را شیرین نمائید و برای خوش عطر و طعم نمودن چای سرد می توانید از اسانس ها و یا طعم هایی مانند لیمو، هلو، نعنا، دارچین و یا وانیل استفاده کنید. چای سبز وسیاه هردو حاوی فلاونوئیدها و آنتی اکسیدانهایی هستند که به حفظ و تقویت سلامت بدن کمک می کنند.
۶-آب انواع سبزیجات تازه
آب انواع سبزیجات را جایگزین انواع کولاهای ناسالم کرده و از نوشیدن آنها لذت ببرید!
آب انواع سبزیجات مانند کرفس، هویج و…نه تنها سرشار از فیبر بوده بلکه حاوی انواع ویتامین ها ومواد معدنی مورد نیاز بدن می باشند و به حفظ سلامت بدن کمک می کنند.
۷-آب
دانشگاه هاروارد اظهار نموده آب ساده یکی از سالم ترین نوشیدنیها می باشد. نوشیدن آب نه تنها سبب آبرسانی به بدن می شود بلکه به دفع مواد زائد و سمی از بدن کمک کرده و بدن را پاکسازی می کند. آب نه تنها سبب حفظ PHخون می شود بلکه سبب حفظ تعادل در میزان الکترولیت های بدن می شود.
مضّرات انواع نوشابه های گازدار –soda
این نوشابه های گازدار ممّلو از شکر مصنوعی همه جا هستند حتی اگر شما بخواهید چیز دیگری بنوشید باز این نوشابه های مضر جلوی چشمان شما هستند؛ این نوشابه ها در همه جا و قابل دسترس نیز می باشند در سوپر مارکتها، رستورانها وبسیاری از جاهای دیگر آنها را مشاهده می کنید. هر سال که می گذرد انواع و اقسام نوشابه های گازدار با نام مختلف و توسط تبلیغات وسوسه کننده واغواگر که توسط کارخانه های تولید کننده این نوشابه ها انجام می شود، وارد جامعه می شوند!
طعم شیرین این نوشابه های گازدار آن چنان وسوسه کننده است که یکی از اجزای ثابت رژیم های غذایی به حساب می آیند، اکثر افراد بویژه جوانان به نوشیدن این نوشابه ها نوعی اعتیاد پیدا کرده اند و شاید بتوانند مصرف آن را کم تر کنند اما هرگز نمی توانند بطور کامل به آن “نه” بگویند. اعتیاد پیداکردن نسبت به هر چیزی بد است حتی اگر این اعتیاد نسبت به نوشابه های گازدار باشد . نوشابه های گازدار تاثیرات مضر فراوانی بر سلامت بدن دارند:
• افزایش وزن و چاقی
نوشیدن روزانه ۳۳۰ میلی لیتر نوشابه های شیرین می تواند منجر به افزایش وزن (حدود ۴۴۸ گرم) در ماه شود. رابطۀ بین مصرف نوشابه های شیرین و افزایش وزن به قدری زیاد است که محققان اظهار می دارند در ازای نوشیدن هر نوشابۀ شیرین شده، احتمال ابتلا به چاقی و افزایش وزن ۶/۱برابر افزایش می یابد. بنابر اظهار محققان، مصرف زیاد این نوشابه های پر کالری و شیرین یکی از دلایل احتمالی در افزایش وزن افراد بوده وتا زمانی که این افراد نتوانند مصرف خود را کاهش دهند افزایش وزن در آنان هم چنان ادامه خواهد داشت.