تولید مواد پروتئینی در ایران به ۱۸ میلیون تن می رسد.

تولید مواد پروتئینی در ایران به ۱۸ میلیون تن می رسد.

Categories: راه اندازی فست فود

مهندس علی صابری مدیر کل تغذیه و بهبود جایگاه دام معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در همایش و جشنواره گردانندگان چرخ صنعت دام، طیور و صنایع وابسته که در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد با بیان این مطلب اظهار داشت: جمعیت دامی کشور نزدیک به ۸۰ میلیون راس دام سنگین و ۸۵ میلیون دام سبک است.
وی افزود: قریب به ۲۰ هزار واحد مرغ داری با ظرفیت ۲۷۵ میلیون قطعه در هر دوره پرورشی، ۲۰میلیون مرغ مادر گوشتی و متناسب با این ظرفیت کارخانه های فرآوری مواد گوشتی، صنایع لبنی و … در ایران فعال است.
صابری گفت: صنعت دام و طیور در ایران به طور مستقیم ۲٫۵ میلیون بهره بردار را به خود مشغول کرده است و معادل همین میزان به شکل غیرمستقیم اشتغال ایجاد کرده است.
وی اضافه کرد: ۱۴ میلیون محصول پروتئینی تولید شده در ایران شامل ۱۰ میلیون لیتر شیرخام، ۱٫۷ میلیون تن گوشت مرغ، ۷۵۰ هزار تن تخم مرغ بوده و بین ۴۵ تا ۵۰ هزار تن نیز عسل در کشور تولید می شود.
مدیر کل تغذیه و بهبود جایگاه دام با اشاره به تلاش همه جانبه برای رفع نیاز جامعه در بخش مواد پروتئینی تصریح کرد: افزایش جمعیت ایجاب می کند تا روش های سنتی در تولید مواد پروتئینی را کنار گذاشته و تکنولوژی روز را به بازی بگیریم.
صابری با اشاره به مقاومت برخی برای افزودن نام صنعت و ورود صنایع به بخش کشاورزی اذعان داشت: امروز برای تولید مواد پروتئینی چاره ای جز استفاده از تکنولوژی در تولید نداریم. وی افزود: لذا با پذیرش مسئولان عنوان صنعت به بخش کشاورزی اضافه شد و این عنوان ملکه ذهن تمامی دستگاه ها شد. مدیر کل تغذیه و بهبود جایگاه دام خاطرنشان ساخت: با ورود نام صنعت به بخش کشاورزی زمینه برخورداری دام و طیور از حمایت های دولتی در بخش صنعت نیز فراهم شد.
وی استفاده بهینه از محصولات و به حداقل رساندن ضایعات را جزء در سایه توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی امکان پذیر نداست و افزود: در بسیاری از مواد پروتئینی از جمله شیرمدت ماندگاری کوتاه بوده و فقط با فراوری امکان نگهداری طولانی مدت محصولات فراهم می شود. صابری نیاز صنایع دام و طیور کشور به خوراک را ۷۴ تا ۷۵ میلیون تن اعلام کرد و گفت: خوشبختانه عمده نیاز صنایع دام و طیور به نهاده ها در داخل کشور تولید می شود و سالانه فقط ۷٫۵ تا ۸ میلیون تن از طریق واردات نهاده های خوراکی تامین خواهد شد.
وی ادامه داد: واردات در اقدام اصلی نیز جو و ذرت و کنجاله و سویا انجام می شود که در جیره متراکم دام های پرتولید استفاده از آنها ضرورت دارد.
صابری با اشاره به بارش های مناسب در آغاز فصل زراعی جاری اظهار امیدواری کرد: با ادامه روند بارندگی ها وقوع خشکسالی در کشور به حداقل برسد تا زمینه برای ایجاد تعادل در تولید مواد پروتئینی و تنظیم بازار نهاده ها فراهم شود. اگر روند واردات برای تامین چرخه نیاز کشور به هنگام و به جا شود طی سال های آتی هیچ اختلالی در تامین نهاده های مورد نیاز کشور نخواهیم داشت و به تبع آن موجبات افزایش بهای نهاده ها در کشور فراهم نمی شود.