تغذیه درمانی ناباروری

تغذیه درمانی ناباروری

Categories: راه اندازی فست فود

اخیراً تحقیقاتی در زمینه تأثیر مواد سمی محیطی بر باروری زوجین صورت گرفته است. ما هر روز بامقادیر زیادی از مواد شیمیایی در تماس هستیم. برای مثال غذاهایمان مملو از حشره کش ها یا مواد افزودنی، مواد شوینده، مواد آرایشی و داروهاست و حتی در هوایی که تنفس می کنیم، نیز انواعی از آنچه ذکر شد، موجود است. اخیراً در تحقیقی بیان شد که مواد شیمیایی خاصی در فرش و مبل های منزل زنانی که نابارورند یا سابقه سقط های متعددی دارند، موجود است. البته امکان ندارد ما بتوانیم مواد شیمیایی را بطور کامل از زندگی مان حذف کنیم، ولی حداقل می توانیم تماس خود را با مواد شیمیایی که مضر به نظرمی آیند، کاهش دهیم. بررسی ها حاکی از تأثیر شدید مواد سمی بر تخریب کروموزومها است. تخریب کروموزومی در جنین در حال تکثیر، موجب سقط جنین می شود و اگر جنین سقط نشود کودکی با نقص های کروموزومی مثل عارضه سندرم داون(۱) متولد خواهد شد.
تغذیه درمانی و تغییر شیوه زندگی بر زوج های ناباروری که پزشکان علت ناباروری آنها را غیر قابل توضیح و نامشخص بیان کرده اند، مؤثر است و به طور کلی  ۳۰ درصد زوج های نازا را در بر می گیرد.
بر اساس آمارهای موجود، ۲۷ درصد خانم ها به علت عدم تخمک گذاری باردار نمی شوند که این دسته نیز به تغذیه درمانی پاسخ می دهند. ولی در خانمهایی که تنها راه باردار شدن آنها روش(۲)IVF( روش استخراج و تلقیح تخمک و اسپرم و کاشت تخم در رحم ) است، تغییر شیوه زندگی و تغذیه درمانی بر ایجاد جنین بی فایده است .اگر ناباروری در مرد باشد ، او نیز می تواند با تغذیه درمانی چند قدمی به جلو بردارد.
مطالعه موردی:
برای توضیح بیشتر نحوه ی تغذیه درمانی افراد نابارور ، مثالی را مطرح می کنیم .
خانم ۳۶ ساله ای به علت ناباروری به یک متخصص تغذیه مراجعه کرد. این خانم ، دختر ۵ ساله ای داشت و یکسال بود که تصمیم گرفته بود دوباره صاحب فرزند شود، ولی باردار نشده بود. این خانم از کودکی مبتلا به آسم بود، از این رو مدت بسیار طولانی داروهای استروئیدی مصرف کرده بود. پوست بدن او کاملاً خشک بود که نشان از کمبود اسیدهای چرب ضروری داشت و عوارضی چون گرفتگی بینی، نوسان قند خون و ناتوانی در او مشاهده می شد. متخصص تغذیه، مکمل غذایی خاصی برای افزایش رشد باکتری های روده ، که در اثر مصرف استروئید مختل شده بود، تجویز کرد. یک رژیم غذایی کامل وشامل همه مواد غذایی به او داده شد. شیر و پنیر که موجب گرفتگی حفره های بینی می شود حذف گردید. عنصر منیزیم ( که در آسمی ها معمولاً کم است) و در نهایت عناصر کُرُم و روی برای حفظ ثبات قند خون، برای این فرد تجویز شد.
در ویزیت دوم پس از ۵ هفته ، بیمار وضعیت بهتری داشت، شرایط پوستی او بهتر شده بود و قند خونش نوسان چندانی نداشت. پس از آزمایش تجزیه مو برای تعیین میزان املاح، مشخص شد که میزان جیوه در بدن او بالاست ( جیوه زیاد در بدن موجب ناباروری می شود ) ، از این رو موادغذایی حذف کننده جیوه به رژیم غذایی وی اضافه شد. در ملاقات سوم وضعیت او همچنان رو به بهبود بود و برای کاهش استرس های روحی ، راهکارهای تغذیه ای توسط متخصص به او ارائه گردید.
این خانم پس از ۳ ماه از شروع درمان باردار شد و همچنان رژیم غذایی خود را ادامه می داد.
در نهایت باید گفت با انداختن یک دانه بر زمینی خشک، نمی توان درختی تنومند به عمل آورد. این را بدانید که برای شروع یک برنامه ی تغذیه ای اصولی جهت افزایش باروری ، هیچگاه دیر نیست.