تخصص های لازم برای راه اندازی فست فود

تخصص های لازم برای راه اندازی فست فود

Categories: راه اندازی فست فود

یکی از دغدغه افرادی که خواهان راه اندازی کسب و کار فست فود هستند، راه اندازی آن می باشد. اگر افرادی که خواهان راه اندازی فست فود هستند تجربه کافی در این حوزه نداشته باشند ابهامات برای آنها بیشتر خواهد شد. ما در اینجا قصد داریم به فرآیند راه اندازی فست فود پرداخته و اشاره ای به پیش نیاز ها و تخصص های لازم بنماییم.

تخصص های لازم برای راه اندازی فست فود

همانطور که در مطلب بالا اشاره نمودیم راه اندازی یک فرآیند است یعنی این فعالیت یک نقطه نیست بلکه یک جریان است که با تصمیم شما مبنی بر راه اندازی فست فود شروع شده و مرحله به مرحله جلو می رود.
این فرآیند از آنجا شروع می شود که شما تصمیم به راه اندازی یک کسب و کار جدید می گیرید، و با گزینه های زیادی در این رابطه درگیر خواهید شد این گزینه ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • افتتاح یک سوپر مارکت
 • افتتاح یک بوتیک
 • راه اندازی یک کارگاه شیرینی
 • تعمیر لوازم آشپزخانه
 • تولید لباس
 • تولید لوازم صنعتی
 • راه اندازی فست فود
 • راه اندازی کافی شاپ
 • راه اندازی رستوران
 • راه اندازی کترینگ
 • راه اندازی سفره خانه سنتی

… هر کدام از موارد ممکن است مورد تایید شما قرار بگیرد که این تایید گاها با علاقه های شما و توانایی های شما همراه است. و گاها هم نیاز به آموزش دارد.
اگر شما جزء آن دسته از افرادی هستید که راه اندازی فست فود را انتخاب نمودید در ابتدا باید به شما هشدار بدهیم که یکی از سخت ترین کارهای موجود را انتخاب نموده اید. این کسب و کار نیازمند زمان حضور و انرژی بالایی برای اداره آن می باشد. اگر شما جزء افرادی هستید که با کارهای سنگین و پر زمان مخالف هستید باید اشاره کنیم که کسب و کار خوبی را انتخاب ننموده اید. ولی به هر صورت اگر شما جزء آن دسته از افرادی هستید که بسیار مصر برای راه اندازی فست فود می باشید باید به موارد زیر توجه لازم را بنمایید.
راه اندازی هر کسب و کاری مخصوصا فست فود نیازمند تخصص های گوناگونی می باشد که ما در اینجا به این تخصص ها اشاره می نماییم.

تخصص های لازم برای راه اندازی فست فود

تخصص های لازم برای راه اندازی فست فود

آشنایی با محیط کسب و کار: قبل از شروع کار بهتر است که شما بیزنس پلان و طرح توجیهی خود را آماده نمایید تا با توجه به استراتژی مشخص شده به بازار هدف خود را تعیین نموده و در صدد نیاز آنها برآیید. این مرحله مهمترین بخش در راه اندازی کسب و کار فست فود می باشد. شما در این مرحله می توانید از مشاوران خبره کمک بگیرید ولی توجه نمایید کسی که تصمیم نهایی را میگیرد خود شما هستید. لذا بهتر است در این مرحله از مشاور خود سوال پرسیده و جدول خود  را تکمیل کنید. زیرا شرایطی که برای دیگران ممکن است مطلوب یا نامطلوب باشد برای شما شرایط دیگری داشته باشد. دلیل این مهم تفاوت اهداف اشخاص مختلف می باشد.
آشنایی با تجهیزات: شما برای اینکه بتوانید هزینه مورد نیاز برای اجرای پروژه فست فود خود را در بیاورید باید آشنایی کافی با تجهیزات و لیست تجهیزات مورد نیاز را داشته باشید. گاها مشاهده می شود برخی از افراد به دلیل نداشتن اطلاعات کافی یا مشاوره از افراد غیر متخصص دچار اشتباهات کلیدی در این مرحله می شوند. به طور مثال مالک یکی از کسب و کار ها بعد از مشاوره با یک فروشنده خرد تجهیزات به این نتیجه رسیده بود که برای راه اندازی فست فود و کافی شاپ به تجهیزاتی به مبلغ پنجاه میلیون تومان نیاز دارد. ولی با توجه به موقعیت و فضای ایشان فاکتور خرید تجهیزات آشپزخانه ایشان سیصد میلیون تومان شد که تمامی برنامه های مالی ایشان را بهم ریخت.
آشنایی با تاسیسات: شما برای راه اندازی فست فود نیازمند تاسیساتی هستید که گاها ممکن است امکان پذیری پروژه را تحت تاثیر قرار داده و پروژه را غزر قابل توجیه فنی نماید. در این مرحله شما می توانید از کارشناسان تاسیسات این امور کمک بگیرید.
توان تهیه نقشه مکانیکال: شما باید بتوانید با توجه به جانمایی تجهیزات آشپزخانه اقدام به تهیه نقشه مکانیکال در محیط اتو کد بنمایید. زیرا این کار باعث می شود که خطای حاصل از محاسبات شما در آشپزخانه به حداقل برسد و مجری تاسیسات آشپزخانه شما بتواند به سادگی این نقشه ها را پیاده نماید.
آشنایی با دکوراسیون: شما باید با مفاهیم اولیه دکوراسیون و فرهنگ های دکوراسیون آشنا باشید. زیرا یکی از موارد مهمی که شما در تهیه بیزنس پلان باید به آن توجه کنید سبک دکوراسیون مجموعه می باشد. زیرا سبک دکوراسیون تایین کننده خیلی از فاکتورها که یکی از آنها هزینه تمام شده پروژه است می باشد.
توان طراحی نقشه های سه بعدی ۳DMAX: یکی از کارهایی که باید قبل از راه اندازی فست فود صورت پذیرد طراحی دکوراسیون می باشد. این طراحی می تواند در محیط سه بعدی گویای آینده ظاهری مجموعه شما باشد.
توان نوشتن منو: یکی از فعالیت های کلیدی در راه اندازی فست فود نوشتن منو می باشد. یک منو جذاب اصولا یک منو  خوشمزه نمی باشد. زیرا یک منو خوشمزه انتخاب چند نفر هست نه همه. زیرا ذائقه در مواد غذایی بسیار گسترده است.
توان محاسبه هزینه غذا: یکی از مواردی که در تعیین قیمت فروش شما دخیل است تعیین قیمت تمام شده مواد اولیه می باشد. شما باید بتوانید قیمت تمام شده غذاهای خود را محاسبه نمایید و با پیش بینی فروش هزینه های سر بار را روی آن خرد نموده و با در نظر گرفتن حاشیه سود مورد نظر قیمت نهایی را اعلام نمایید.
توان محاسبه قیمت تمام شده: قیمت تمام شده شامل مواد اولیه، هزینه های پرسنلی، قبوض، مکان ( در صورت استفاده از مغازه های استیجاری) و سایر می باشد.
آشنایی با قوانین و امور اداری: اگر با قوانین آشنایی نداشته باشید و نسبت به آن بی اهمیت باشید حتما آسیب این بی توجهی را خواهید خورد. بهتر است همیشه کارهای خود را قانونی و بر اساس رویه های مناسب در نظر گرفته شده در قانون پیش ببرید.
آشنایی با عرف کاری در فست فودها: برای موفقیت در کسب و کار فست فود و همچنین کاهش اصطحکاک میان زینفعان بهتر است که تا حدودی عرف های موجود در فست فود را بشناسید.
توانایی طراحی لوگو و سایر موارد: زیبایی جزء دوست داشتنی انسانها است لذا بهتر است در طراحی گرافیکی مجموعه خود به بحث های زیبا شناختی توجه لازم را بنمایید و تا حد امکان به این مهم وقت و انرژی تخصیص بدهید. داشتن تراکت ، منوی زیبا و لوگوی منحصر به فرد می تواند شما را به موفقیت نزدیک و نزدیک تر نماید.
توانایی حسابداری : کسب و کار فست فود در حقیقت بر پایه حسابداری نهاده شده است. بهتر است شما با مفاهیم اولیه حسابداری آشنا باشید و بتوانید هزینه ها و منابع را مدیریت نموده و سود حاصله را از اجرای این فرآیندها کسب نمایید.
توانایی برنامه ریزی برای اجرای پروژه راه اندازی فست فود: اگر می خواهید بدون هیچ کم و  کاستی یک پروژه را راه اندازی نمایید بهتر است که ابتدا به ساکن گانت چارت فعالیت ها را ترسیم نموده و بر اساس آن حرکت نمایید.
توانایی آموزش: هر مرحله از فرآیند راه اندازی فست فود با آموزش همراه است. زیرا کسی که کار را انجام می دهد پرسنل است، معمولا این پرسنل فاقد تجربه و دانش لازم در این زمینه بوده و نیازمند آموزش های لازم می باشند. داشتن قدرت بیان و توان انتقال مفاهیم می تواند کمک زیادی به انتقال دانش در مجموعه شما بنماید.
توانایی گزارش گیری: شما باید بتوانید بازخورد های لازم را از فرآیند مورد نظر گرفته و عملکرد خود را در هر مرحله مورد ارزیابی قرار دهید.
توانایی کنترل کیفیت: همیشه و همیشه کیفیت را مانیتورینگ نمایید. کنترل کیفیت یعنی برآورده سازی نیازهای مشتریان به نحو احسنت. کنترل کیفیت می تواند شما را گام به گام به موفقیت برساند.
شجاعت: بعد از شناسایی فرصت بدون درنگ به سوی موفقیت حرکت نمایید
آشنایی با مفاهیم برند: سود اصلی در راه اندازی فست فود تبدیل شدن به برند می باشد که همراه با مزایای زیادی برای صاحبان برند خواهد بود. اگر شما قصد این را دارید که تبدیل به برند شوید باید از ابتدا سنگ بنای این سازه عظیم را درست بنا بنهاید.
ما کاری را انجام نمیدهیم، مگر اینکه در سطح ممتازی از کیفیت آن را پیاده سازی نماییم.