بریانی بادام هندی وسبزیجات غذای هندی

بریانی بادام هندی وسبزیجات غذای هندی

Categories: راه اندازی فست فود

● مواد لازم برای ۴ نفر:
بادمجان کوچک (پوست کنده و خرد شود)؛یک عدد
پیاز؛ ۳ عدد
سیر؛ ۲ حبه
زنجبیل تازه (پوست کنده شود)؛ یک تکه کوچک ۲/۵سانتی متری
روغن مایع؛ ۴ قاشق سوپ خوری
هویج (ریز خرد شود)؛ ۳ عدد
پودر زیره؛ یک قاشق چای خوری
پودر تخم گشنیز؛ یک قاشق چای خوری
پودر فلفل قرمز؛ نصف قاشق چای خوری
عصاره سبزیجات؛ یک عدد قرص
فلفل دلمه ای قرمز (خرد شود)؛ یک عدد
برنج؛ یک ونیم پیمانه
بادام هندی خام؛ ۱۷۵ گرم یا یک ونیم پیمانه
کشمش پلویی؛ ۴۰ گرم یا یک چهارم پیمانه
نمک و فلفل سیاه؛ به مقدار لازم
تخم مرغ آب پز شده؛ ۲ عدد
گشنیز؛ مقداری برای تزیین
● روش تهیه:
۱) یکی از پیازها را پوست کنده، همراه سیر و زنجبیل داخل دستگاه خردکن بریزید و ۳ قاشق آب سرد به آن اضافه کنید تا خمیری نرم حاصل شود.
۲ ) بقیه پیازها را نیز پوست کنده، خلالی خرد کنید، سپس ۲ قاشق سوپ خوری روغن در تابه ای بریزید و روی حرارت بگذارید. حالا پیاز خرد شده را در آن بریزید و کمی حرارت دهید تا نرم شود. پس از آن، بادمجان، فلفل و هویج خردشده را نیز به روغن اضافه کرده، همراه با پیاز سرخ کنید. این مخلوط سرخ شده را به قابلمه ای متوسط منتقل کنید و بعد یک قاشق سوپ خوری روغن در همان تابه قبلی بریزید و صبر کنید تا روی حرارت داغ شود. حالا خمیر پیازی را به روغن داغ اضافه کنید و چند دقیقه حرارت دهید، سپس آن را با پودر زیره، تخم گشنیز و فلفل قرمز مزه دار کنید.
۳) از طرف دیگر، قرص عصاره سبزیجات را در ۳پیمانه آب جوش حل کنید و آن را کم کم در تابه بریزید و هم بزنید. حالا مواد داخل تابه را به مخلوط سبزیجات سرخ شده داخل قابلمه اضافه کنید و قابلمه را روی شعله زیاد اجاق گاز قرار دهید تا آب به جوش آید. حالا زیر شعله را کم کنید و بگذارید سبزیجات کمی بپزند.
۴) در این فاصله زمانی، یک قاشق سوپ خوری روغن را در تابه ای بریزید و بادام زمینی را در آن به مدت سه دقیقه تفت دهید، سپس کشمش را نیز اضافه کنید و فقط چندثانیه حرارت دهید. پس از آن، برنج را نیز داخل قابلمه بریزید تا برنج در آب عصاره سبزیجات، بجوشد و نرم شود.
۵) پس از اینکه آب برنج تمام شد، دوسوم مخلوط بادام و کشمش را روی آن بریزید. حالا دم کنی را روی قابلمه بگذارید و مدت ۴۰ دقیقه روی حرارت کم قرار دهید تا دم بکشد. در پایان پلوی مخلوط را در ظرف موردنظر بکشید و باقیمانده بادام و کشمش را روی آن بریزید و پس از تزیین با چند برگ گشنیز، همراه تخم مرغ پخته سرو کنید.