این رشته های خوشمزه

این رشته های خوشمزه

Categories: راه اندازی فست فود

یک بشقاب ماکارونی خوشرنگ و اشتهابرانگیز غذایی است که بیشتر خانواده ها در برنامه غذایی هفتگی، جایی برایش درنظر می گیرند. کودکان هم از شکل فانتزی و متنوع ماکارونی ها خوششان می آید و برای خوردن آن بهانه نمی گیرند. ماکارونی غذای ارزانی است که به سادگی، انرژی لازم برای فعالیت های روزانه را تامین می کند.
اگر از انواع غنی شده آن نیز استفاده شود که چه بهتر؛ علاوه بر تامین انرژی، ویتامین ها و مواد معدنی موردنیاز نیز تامین می شود. ماکارونی می تواند جیا گزین خوبی برای افراد اصطلاحا پلوخور باشد؛ چراکه نسبت به برنج، شکم سار! نیست؛ هرچند مصرف بیش از حد آن می تواند شکم ساز باشد! کم کم داریم همه مطالب را در همین مقدمه می گوییم. پس بهتر است زودتر برویم سراغ اصل ماجرا!
مسافری از ایتالیا
اگر به شناسنامه باستانی ماکارونی مراجعه کنید می بینید که این غذای لذیذ در کشور ایتالیا متولد شده است. البته عده ای هم معتقدند که ماکارونی اولین بار در چین به وجود آمد و مارکوپولو بعد از سفر به چین، در با زگشت به وطنش ماکارونی را به مردم ایتالیا معرفی کرد. به هر حال ایتالیایی ها با این حرف و حدیث ها کنار نمی آیند و معتقدند که خیلی قبل تر از تولد مارکوپولو ماکارونی می خوردند.
آنها به ماکارونی، «پاستا» می گویند. پاستا در زبان ایتالیایی به معنی خمیر است. این خمیر از آب، آرد و گاهی هم تخم مرغ تهیه می شود و البته این روزها ترکیبات دیگر هم برای غنی کردن ماکارونی ها به آنها اضافه می کنند. ما ایرانی ها هم از طرفداران پروپاقرص این غذای ایتالیایی هستیم و آن را بیشتر با نام مکارونی می شناسیم. به هر حال ماکارونی یا پاستا فرقی نمی کند؛ مهم این است که از این غذای ارزان کامل و اقتصادی بهره مند شوید و آن را در برنامه غذایی هفتگی جای دهید.
چرا باید ماکارونی بخوریم؟
بسیاری از متخصصان تغذیه بر این باورند که گنجاندن مقدار متعادلی از غلات غنی شده یا مصرف غذاهای تهیه شده با آرد کامل گندم، به حفظ سلامت ما کمک می کند و با این روش بخشی از ویتامین ها و مواد معدنی موردنیاز بدن ما به سادگی تامین می شود.
در این میان «پاستا» یا همان «ماکارونی» یکی از غذاهای سالمی است که مصرف آن در سبد غذایی خانواده ها به شدت توصیه می شود. علاوه بر این، پاستا بیشتر مواقع با سس های مختلف یا همراه با میگو، گوشت و سبزیجات مصرف می شود. به این ترتیب می توانیم یک وعده غذای سالم و مقوی نوش جان کنیم. پاستا یا ماکارونی از لحاظ تغذیه ای غذای باارزشی است که بهتر است با خواص آن بیشتر آشنا شوید.
رنگی ها
اگر به بسته های ماکارونی خوب توجه کنید می بینید که رنگ گروهی از آنها تیره تر است. این رنگ تیره، به ذرات سبوس اضافه شده به ماکارونی، مروبط می شود و نشان می دهد ماکارونی با استفاده از آرد کامل گندم تهیه شده که ویتامین های بیشتری دارد و سطح بالاتری از فیبر را در خود جای داده است. درمورد ماکارونی های رنگی هم باید بگوییم که یکی از رایج ترین شیوه های رنگ آمیزی ماکارونی ها استفاده از پودر سبزیجاتی مانند اسفناج، گوجه فرنگی و هویج است.
آنهایی که نارنجی هستند رنگ دانه هایی به نام بتاکاروتن دارند که پیش ساز ویتامین A محسوب می شود. به هر حال وجود پودر سبزی باعث افزایش فیبر و املاح ماکارونی می شود. گاهی اوقات هم برای رنگ کردن ماکارونی ها پودر جلبک سبز به کار می رود که این جلبک ها برای پیشگیری از بروز بیماری هایی مانند امراض قلبی، سرطان و دیابت مفید هستند.
پاستا و چاقی
یکی از مهم ترین دلایل چاقی، مصرف زیاد مواد غذایی مختلف و افزایش کالری دریافتی بدن است. بنابراین اگر شما از هر غذایی بیش از حد استفاده کنید چاق می شوید. با این تفاسیر معلوم است که رشته های ماکارونی به خودی خود چاق کننده نیستند اما دروصرتی که آنها را به سس های چرب و پرکالری آغشته کنید و با اشتهای فراوان از خوردن ماکارونی دست نکنشید، بدون شک چاقی سراغتان می آید.
این را هم بدانید که یک فنجان پاستای پخته شده در حدود ۲۰۰ کالری دارد و شامل ۴۰ گرم هیدرات کربن و کمتر از یک گرم چربی است. اگر برای کاهش وزن، رژیم غذایی مشخصی دارید برای تامین هیدرات کربن بدنتان از ماکارونی کمک بگیرید چون تحقیقات مختلف نشان می دهند که کاهش مصرف هیدرات های کربن در کاهش وزن نقش پررنگی ندارند.