اهمیت کنترل کیفیت در صنعت مواد غذایی

اهمیت کنترل کیفیت در صنعت مواد غذایی

Categories: راه اندازی فست فود

اهمیت کنترل کیفیت در صنعت مواد غذایی:

  1. اطمینان از ثبات کیفی محصول
  2. جلب رضایت مصرف کننده
  3. احتمال وجود تقلبات در تولید مواد غذایی

امروزه در تمامی صنایع کنترل کیفیت از اهمیت خاصی بر خوردار است. زیرا تولید محصولات مغایر با استاندارد از یک طرف باعث افزایش ضایعات و هزینه تولید و در عین حال باعث تولید محصولاتی می شود که نه تنها قادر به تامین نیاز مصرف کننده نبوده بلکه قابل رقابت در بازار داخلی و خارجی با محصولات مشابه نیز نخواهد بود. علاوه بر آن به علت گسترش سریع علم و دانش تولید و کیفیت محصول همیشه در حال تغییر است. پس مدیران موفق افرادی هستند که شاخص های کیفی مورد نظر برای تولید محصول را همیشه ارتقا می دهند. مصرف کننده برای گزینش مواد خوراکی فراورده ای با کیفیت و پاسخگوی نیاز خود را انتخاب می نماید. پس تا زمانی که کیفیت محصول مطلوب باشد با استقبال مصرف کننده رو به رو می گردد. بنابراین لازم است کنترل کیفیت مواد غذایی توسط تولید کننده به منظور حفظ بازار مصرف انجام شود. همچنین از گذشته تا امروز تقلبات صورت گرفته در مواد غذایی نتایجی مانند مسمومیت و مرگ را به دنبال داشته است. پس کنترل کیفیت دقیق و مداوم به منظور اطمینان از سلامت محصول ضروری است. هدف از کنترل کیفیت عبارت است از نظارت دقیق بر تمام پدیده های موثر بر تولید به نحوی که محصول در تمام شرایط تحت تاثیر متغیرهای گوناگون همواره دارای شرایط ثابت و یکنواخت باشد. زیرا زمانی که مشتریان با ویژگی های اولیه یک فراورده آشنا می گردند هر نوع تغییر بعدی غیر عادی و نشان دهنده فساد خواهد بود و بنابراین مشتری از پذیرش آن خودداری می نماید. لازمه جلب رضایت مشتری ارائه محصول با ویژگی های مطبوب است.

  • کیفیت از دید مصرف کننده: مصرف کننده محصولی را با کیفیت می داند که ویژگی های حسی و کام پذیری محصول امتیاز بالایی داشته باشد.
  • کیفیت از دید اداره ی استاندارد: برای اداره استاندارد محصولی با کیفیت شمرده می شود که ویژگی های محصول با استاندارد ملی مطابقت داشته باشد.
  • کیفیت از دید اداره نظارت: اداره نظارت کیفیت را سلامت ماده غذایی برای مصرف کننده می داند.
  • کیفیت از دید تولید کننده: تولید کننده محصولی را با کیفیت می داند که فروش بالا داشته باشد.
  • کیفیت از نظر سازمان ISO: سازمان ISO کیفیت را مجموعه ای از ویژگی های یک پدیده می داند که توان لازم برای تامین نیاز ها را داشته باشد. این نیاز ها شامل مواردی است که باید در محصول وجود داشته باشد و در عین حال مواردی که نباید در محصول دیده شود.

کنترل کیفی تنها وظیفه واحد کنترل کیفیت نیست. بلکه رسیدن به آن نیازمند همکاری تمام واحد ها و کارکنان در رده های مختلف است. زیرا هریک به نوبه خود می تواند نقش موثری در بهبود کیفیت ایفا نماید. به عنوان مثال کارکنان بازاریابی و فروش با جمع آوری نظریات و خواسته های مصرف کننده پل ارتباطی بین مصرف کننده و واحد تولیدی می باشند. امروزه در بسیاری از فست فود ها و رستوران ها نیز واحد کنترل کیفیت برای کنترل کیفیت مواد اولیه مصرفی و کنترل بهداشت و کنترل کیفیت غذای آماده شده برای اطمینان از سلامت و طعم غذا وجود دارد. مردم به رستوران ها و فست فود هایی که دارای واحد کنترل کیفیت می باشند بیشتر می توانند اطمینان کنند. در این زمینه می توانید از گروه راه اندازی فست فود IRANHFC مشاوره بگیرید و آموزش های لازم درباره اصول نگهداری و بهداشت مواد غذایی، روش های بهبود طعم غذا و به طور کلی ارائه اطلاعات و آموزش های لازم در باره واحد کنترل کیفیت  گوشه ای از خدمات IRANHFC  می باشد. امروزه وجود واحد کنترل کیفیت در فست فود ها و رستوران ها امری ضروری است و موجب ثبات کیفیت غدا و جلب مشتری می شود و با وجود واحد کنترل کیفیت از سهل انگاری کارکنان مخصوصا در زمینه رعایت بهداشت جلوگیری می شود.