انواع ظروف برای پخت غذا

انواع ظروف برای پخت غذا

Categories: راه اندازی فست فود

انواع ظروف برای پخت غذا

 روش های آماده کردن غذا در کیفیت و سلامتی غذا موثر است. در تهیه ی غذا علاوه بر کیفیت مواد اولیه ی مصرفی عوامل دیگری همچون جنس ظرفی که غذا در آن پخته می شود در سالم بودن غذا تاثیر می گذارد. جنس ظرف و روکش آن در پخش گرما و سرعت پخت غذا نیز تاثیر دارد. در این مقاله مزایا و معایب جنس های مختلف ظروف توضیح داده شده است.

ظروف تفلونی

ظروف تفلونی همان ظروف آلومینیومی یا استیل می باشند که با روکش نچسب پوشیده شده اند. در ظروف تفلون مواد غذایی به ظرف نمی چسبند  و می توان با با کمترین میزان روغن آشپزی کرد. و شست و شوی این ظروف آسان می باشد. اما روکش ظروف تفلونی به راحتی خراش بر میدارد و در صورتی که تفلون خراشیده شود مواد سمی وارد غذا خواهد شد و برای سلامتی مضر است. البته کیفیت موادی که در ساخت ظروف تفلون به کار می روند، و همچنین ضخامت روکش نچسب متفاوت است.  مواد نچسبی که کیفیت بالایی دارند دارای عمر بالا تری می باشند و به راحتی خراشیده نمی شوند. و از دیگر معایب ظروف تفلونی انتقال دیر حرارت می باشد.

ظروف گرانیتی

ظروف گرانیتی گرما را در خود نگه می دارند و غذا در این ظرف ها دیر تر می سوزد. در ظروف گرانیتی غذا به ظرف نمی چسبد و نیازی به استفاده از روغن نیست. گرانیت، ده برابر سخت تر از تفلون است و مقاومت بیشتری در برابر سایش نسبت به تفلون دارد.ظروف گرانیتی جز ظروف مقاوم هستند.

ظروف لعابی

ظروف لعابی ظروفی از جنس آهن یا فولاد هستند که سطح آن ها برای جلوگیری از زنگ زدن، از لعاب پوشیده شده است. لعاب ها در انواع مختلف بی رنگ و رنگی و کدر وجود دارند. ظروف لعابی برای پخت و پز در دمای بالا مناسب هستند. در نگهداری ظروف لعابی باید دقت کرد. این ظروف اگر تحت ضربه قرار بگیرند سطحشان ترک بر میدارد و میریزد. و در صورتی که ظروف لعابی ترک بردارند مواد سمی آزاد می کنند و دیگر قابل استفاده نیستند.

ظروف سرامیکی

ظروف سرامیکی ظروفی هستند که سطح آن ها از سرامیک پوشیده شده است. این ظروف مانند ظروف تفلون نچسب هستند. روکش های سرامیکی مقاومت نسبتا بالایی دارند. اما در استفاده از این نوع ظروف باید دقت کرد تا دچار آسیب نشوند. ظروف سرامیکی را نباید قبل از غذا روی حرارت قرار داد. زیرا لایه ی سرامیک بدون مواد غذایی آسیب می بینند. و ظروف سرامیکی داغ را نباید در آب سرد فرو برد. ظروف سرامیکی را نباید با اسکاچ سیم دار شست زیرا خراش های ریزی برمیدارد و برای سلامتی مضر است. ظروف سرامیکی قیمت بالا تری نسبت به سایر ظروف دارند. بنابراین باید در نگهداری آنها دقت داشت تا آسیب نبینند.

ظروف چدنی

چدن، ترکیبی از آهن، کربن و سیلسیم است. ظروف چدنی برای پخت طولانی با دمای متوسط مناسب هستند و حرارت را به خوبی منتقل می کنند و طعم و عطر غذا را حفظ می ‌کنند. ظروف چدنی نسبت به سایر ظروف مقاومت بالا تری دارند و نسبت به سرد و گرم شدن هم مقاوم هستند. برای پخت غذا در ظروف چدنی، برعکس ظروف سرامیکی، ابتدا باید ظرف را چند دقیقه روی حرارت قرار داد تا گرم شود. زیرا در صورتی که ظرف چدنی گرم نشود مواد غذایی به آن خواهد چسبید. ظروف چدنی جز ارزان ترین ظرف ها می باشند.

ظروف شیشه ای یا پیرکس

از دیدگاه طب جدید ظروف شیشه ای و پیرکس بهترین ظروف برای پخت غذا می باشند. زیرا هیچ واکنشی با غذا نمی دهند و برای سلامتی مشکلی ایجاد نمی کنند. برای تهیه ی غدا در این ظروف یا باید سطح ظرف چرب شود و یا باید غذا به همراه آب پخته شود. در غیر این صورت ممکن است غذا به ظرف بچسبد. ظروف شیشه ای تحمل حرارت بالا را دارند. اما نباید آن ها را روی حرارت مستقیم قرار داد. این ظروف نسبت به ضربه و نسبت به سرد و گرم شدن مقاوم نیستند.

ظروف استیل

ظروف استیل از ترکیب آهن و فلزات دیگر ساخته شده‌اند. بزرگ‌ترین مشکل ظروف استیل، چسبیدن غذا به ظرف می باشد. و از نگهداری غذاهای اسیدی و نمکی در ظروف استیل باید خودداری کرد. این ظروف طول عمر بالایی دارند.

ظروف مسی

پخت و پز در ظروف مسی بدون لعاب به دلیل آزاد کردن مس در غذا برای سلامتی ضرر دارد و استفاده از ظروف مسی بدون لعاب برای تهیه ی غذا توصیه نمی شود. اگر مس بیش از نیاز روزانه وارد بدن شود در کبد رسوب کرده و ایجاد مسمویت می کند. همچنین مس اگر وارد غذا شود جذب کلسیم و آهن را مختل می‌کند.

ظروف آلومینیومی

ظروف  آلومینیومی، ظروفی سبک می باشند و حرارت را به صورت یکنواخت پخش می کنند. استفاده از این ظروف برای سلامتی مضر است و اصلا توصیه نمی شود. ظروف آلومینیومی نسبت به ضربه نیز مقاوم نیستند.