اندیو سبزی مغذی زمستانی:

اندیو سبزی مغذی زمستانی:

Categories: راه اندازی فست فود

اندیو با نام علمی Cichorium Intybus نوعی گیاه خوراکی است که از خانواده ی کاسنی ها می باشد. هم روش کشت و کار و هم ظاهر این گیاه شباهت زیادی به کاهو دارد. اندیو به طور تخمینی در سال ۱۸۳۰ و در اطراف بروکسل، در زمان جنگ بین بلژیک و هلند به طور اتفاقی توسط یک کشاورز کشف شده است. کشاورز ریشه ی این گیاه را برای استفاده به عنوان خوراک دام در زیر خاک انبار کرده بود. پس از چند هفته متوجه شد که از آن ریشه های تلخ، برگ هایی نرم و سفید و شیرین روییده اند. و شروع به فروش این برگ ها کرد. و آشنایی با اندیو و تجارت اندیو از آن زمان آغاز شد. در حال حاضر فرانسه بزرگ ترین تولید کننده ی اندیو در جهان می باشد و به بسیاری از کشور ها صادر می کند.
این سبزی طعم تلخی دارد اما غنی از انواع ویتامین ها و مواد مغذی است. اندیو حاوی فیبر بالایی است و به هضم غذا کمک می کند و همچنین از مبتلا شدن به یبوست جلوگیری می کند. اندیو غنی از سلنیوم و ویتامین ث می باشد و به همین دلیل یک آنتی اکسیدان قوی به حساب می رود. آنتی اکسیدان ها برای مقابله با رادیکال های آزاد مفید هستند. بنابراین مصرف اندیو موجب مقابله با رادیکال های آزاد و در نتیجه پیشگیری از پیری زودرس پوست می شود. اندیو براى پاکسازی کبد و تصفیه خون نیز بسیار مفید است.
قابل ذکر است این گیاه خوراکی کالری بسیار کمی دارد و بنابراین مصرف آن برای افرادی که دارای اضافه وزن می باشند نیز مناسب است. اما مصرف اندیو برای افرادی که بیماری نارسایی کلیوی یا سنگ کلیه دارند توصیه نمی شود.
اندیوی مرغوب است که سفت و سفید و دارای برگ های پیچیده باشد. برای شستن اندیو آن را برگ برگ کنید و برگ ها را به خوبی با آب بشویید. این سبزی را می توان هم به صورت خام و هم به صورت پخته مصرف کرد.
برای مصرف اندیو به صورت خام می توان برگ های آن را به قطعات کوچکتر برش زد و در انواع سالاد استفاده کرد. گروه iranhfc تهیه انواع سالاد را با این سبزی خاص به رستوران ها پیشنهاد می کند. و یا می توان این سبزی را داخل انواع ساندویچ قرار داد و یا به عنوان دورچین انواع غذا استفاده کرد. به طور کلی اندیو خام تقریبا می تواند جایگرین کاهو باشد. البته از اندیو پخته نیز می توان برای این مصارف استفاده کرد.
برای پختن اندیو می توان آن را به همراه کمی کره و نمک و آبلیمو بخار پز کرد. و یا میتوان اندیو را در قابلمه ای حاوی آب جوش و کمی نمک ریخت و چند دقیقه جوشاند. و همچنین می توان اندیو را به همراه کره و روغن کمی سرخ کرد و سپس نمک و فلفل و آبلیمو به آن اضافه کرد.
همچنین می توان آب اندیو را به عنوان یک نوشیدنی مغذی مصرف کرد. برای تهیه نوشیدنی اندیو باید آب آن را با آب دیگر سبزیجات مانند کرفس و هویج و جعفری مخلوط کرد. گروه iranhfc سرو این نوشیدنی را به عنوان یک نوشیدنی مقوی و کم کالری در کافی شاپ ها پیشنهاد می کند.
گروه IRANHFC با ارائه ی خدمات مختلف در زمینه ی راه اندازی رستوران و فست فود و کافی شاپ و همچنین راه اندازی رستوران های سالم و با ارائه ی رسپی های متفاوت همراه شماست.