آیا حذف وعده سحری ضرر دارد؟

آیا حذف وعده سحری ضرر دارد؟

Categories: راه اندازی فست فود

مطالعات نشان داده است روزه علاوه بر آثار معنوی فراوان می‌تواند باعث برکات فراوان جسمی و فیزیولوژیک باشد. اما اگر به روزه‌داری به‌طور اصولی عمل نشود ممکن است مشکلاتی را به همراه داشته باشد.
حفظ سلامت در ماه رمضان
مصرف گروه‎های اصلی غذایی
برای سالم ماندن یکی از مهم‎ترین نکات، مصرف از گروه‎های اصلی غذایی است. بر همین اساس با توجه به اینکه در این ماه معمولا غذایی دریافتی کمتر از میزان غذایی دریافتی در روزهای معمول است، مصرف متعادل همه گروه‎های غذایی بیش از سایر ماه‎های سال به افراد توصیه می‌شود.
برای کنترل متابولیک در طی ماه رمضان، رعایت نکاتی همچون، پیروی از برنامه غذایی متنوع و متعادل، تقسیم وعده‌ها به حداکثر ممکن (افطاری- شام- سحری) و صرف غذای سبک و مختصر به هنگام افطار (شیرگرم، فرنی و شیر برنج) می‌تواند کمک کننده باشد.
همچنین استفاده از سبزی‌ها و میوه‌ها در هنگام افطار، عدم زیاده روی در مصرف مواد غذایی شیرین در وعده سحری را به روزه‌داران توصیه می شود.
مصرف مواد غذایی طبیعی شیرین مثل خرما، کشمش و انواع میوه به جای انواع شیرینی‌ها مثل زولبیا و بامیه که فقط حاوی انرژی و فاقد مواد مغذی (ویتامین‌ها و مواد معدنی) هستند، پرهیز از مصرف آب سرد و یا نوشیدنی‌های سرد در شروع افطار و پرهیز از پرخوری از دیگر توصیه‎های تغذیه‌ای برای حفظ سلامت روزه‌داران در طول ماه مبارک رمضان است.
افزایش قدرت ذهنی
روزه گرفتن در ماه رمضان نه تنها قدرت بدنی افراد را کاهش نمی‌دهد بلکه به سبب اختصاص خون کمتر برای هضم غذا به افزایش فعالیت‌های بدنی و ذهنی کمک می‌کند. پزشکان معتقدند در افراد روزه دار خون به جای آنکه برای هضم غذا به سمت معده پمپاژ شود به سمت عضلات و مغز پمپاژ می‌شود و هیچ علتی وجود ندارد که فعالیت بدنی فرد روزه دار را کاهش دهد.
تحقیقات نشان می‌دهد در شرایط عادی هر دقیقه نهصد میلی لیتر خون به مغز می‌رسد حال آنکه در هنگام روزه این مقدار به یک هزار و دویست میلی لیتر افزایش می‌یابد و این امر باعث افزایش توانایی‌های ذهنی فرد می‌شود.
متخصصان معتقدند در صورتی که افراد در ماه رمضان از رژیم غذایی درستی در هنگام سحر استفاده کنند و علاوه بر آن خواب کافی داشته باشند و از شب بیداری‌های طولانی و استعمال دخانیات بپرهیزند در روزهای ماه رمضان احساس کسالت و خواب آلودگی نخواهند کرد.
ادغام افطار و شام
باید بدانید، عدم استفاده از وعده سحری سبب افت قند و کاهش هوشیاری شده و این امر سبب می‌شود فرد در طول روز کارایی لازم را نداشته باشد. همچنین عده‌ای به دلیل عدم صرف غذا در وعده سحر، وعده شام را دیر وقت مصرف می‌کنند که این امر ممکن است سبب شود فرد خواب راحتی نداشته باشد.
در ایام ماه رمضان به دنبال روزه‌داری، یک وعده غذایی حذف می‌شود. به این ترتیب ۲۰ تا ۳۰ درصد کمتر از دیگر ایام سال غذا مصرف می‌شود، این در حالی است که باید در نظر داشت در دو وعده باقی مانده پرخوری نشود.
برخلاف عده‌ای که معتقدند باید میان افطار و شام فاصله باشد، لازم است که وعده افطار و شام با هم در نظر گرفته شوند؛ چرا که افطار خود یک وعده غذایی کامل است. در مجموع لازم است دو وعده سحر و افطار در ماه رمضان مورد توجه قرار گیرد و در عین حال از پرخوری پرهیز شود.
جلوگیری از تشنگی
به منظور جلوگیری از تشنگی در ایام روزه‌داری از مصرف مواد غذایی مانند ماکارونی، مصرف زیاد پلو و ته دیگ در وعده سحر خودداری شود و گفت: مصرف سالاد، سبزیجات و غلات سبوس‌دار در وعده سحر می‌تواند گرسنگی و تشنگی را به تعویق اندازد، چرا که این مواد دارای فیبر زیادی هستند و به تدریج جذب بدن می‌شوند. مصرف چای در وعده سحر نیز توصیه می‌شود؛ اما مصرف زیاد آن به دلیل ادرار آور بودن و به دنبال آن ایجاد تشنگی، توصیه نمی‌شود.
وعده سحری
حذف وعده سحری برای سلامت افراد ضرر دارد و با توجه به طولانی بودن زمان روزه‌داری در فصل تابستان، به همه روزه‌داران توصیه می‌شود که حتما سحری را در برنامه غذایی خود داشته‌باشند.
نتایج تحقیقی که در فرانسه انجام گرفته است نشان می‌دهد که هنگام سحری نباید به یکباره بیش از حد غذا و مایعات مصرف شود. خوردن بیش از حد غذا، میوه در یک وعده به ویژه هنگام سحری برای آنکه بدن در طول روز استقامت داشته باشد مناسب نیست.خوردن یک میوه، یک نوع آب میوه و یک کاسه آش، سبزیجات برای تامین گلیسمی بدن glycémie به سطح عادی کافی است.