دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر خبر داد: بدهی ۲۷۰ میلیارد تومانی دولت به صنایع قند/ ۴۰ درصد از مطالبات چغندرکاران پرداخت شده است


دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر خبر داد: بدهی ۲۷۰ میلیارد تومانی دولت به صنایع قند/ ۴۰ درصد از مطالبات چغندرکاران پرداخت شده است

بهمن دانایی‌ دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر در گفت‌‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در مورد مطالبات کارخانه‌های قند و شکر از دولت گفت: دولت سال گذشته قیمت شکر را ۲۳۰۰ تومان مصوب کرد.

وی افزود: البته مقرر شد کارخانه‌ها شکر تولیدی را با قیمت ۲۱۰۰ تومان درب کارخانه به مشتریان عرضه کنند و در عوض این مابه‌التفاوت ۲۰۰ تومانی از دولت دریافت شود.

دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر با اشاره به تولید یک میلیون و ۳۵۰ هزار تنی شکر در سال گذشته، اظهار داشت: با اختصاص ۲۰۰ تومان یارانه به ازای هر کیلو شکر، دولت ۲۷۰ میلیارد تومان به صنایع قند و شکر بدهکار است.

دانایی افزود: دولت به دلیل مشکلات مالی هنوز موفق به پرداخت وجه مابه‌التفاوت قیمت شکر به کارخانه‌ها نشده است، در حالی که اگر این مبلغ زودتر به کارخانه‌ها پرداخت شود، صنایع هم قادر خواهند بود، تا هر چه سریعتر مطالبات کشاورزان را بابت فروش چغندر به کارخانه‌ها دریافت کنند.

وی بیان داشت: تا ۲۰ آبان ماه امسال ۳ میلیون تن چغندر به ارزش هزار میلیارد تومان از کشاورزان خریداری شده است.

دانایی با بیان اینکه امیدواریم دولت هر چه زودتر بدهی خود را به کارخانجات قند پراخت کند، افزود: حدود ۴۰ درصد از مطالبات کشاورزان بابت خرید ۳ میلیون تن چغندر از سوی کارخانه‌ها تاکنون پرداخت شده است.

دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر با بیان اینکه برداشت چغندر قند تا اواسط دی ماه ادامه دارد، بیان داشت: امیدواریم میزان خرید چغندر به حدود ۵ میلیون تن برسد.

وی قیمت خرید هر کیلو چغندر در سال زراعی ۹۴ – ۹۳ را ۲۷۰ تومان عنوان کرد.

براساس این گزارش نرخ خرید تضمینی هر کیلو‌گرم چغندر قند بهاره و پاییزه برای سال زارعی ۹۵-۹۴ به ترتیب  ۲۹۰ و ۲۷۰ تومان مصوب شد.