دبیرکل کانون انجمنهای صنایع غذایی ایران : افزایش قیمت نوشابه قانونی است


کاوه زرگران در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد:‌ افزایش قیمت کالاهایی که در اولویت یک قرار ندارند مطابق با ضوابط سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با توجه به افزایش هزینه‌ها و واردات مواد اولیه، قانونی است.

وی با اشاره به اینکه فقط کالاهایی که در اولویت یک قرار دارند مانند روغن، لبنیات، نان و آرد نیاز به مجوز افزایش قیمت دارند، تصریح کرد: سایر کالاها طبق تعرفه سود تعریفی مجاز به افزایش نرخ به دلیل بالا رفتن قیمت تمام شده هستند.

دبیر کانون صنایع غذایی با اشاره به اینکه پس از اجرای فاز سوم هدفمندی یارانه‌ها تأثیر افزایش هزینه‌ها در برخی کالاها لحاظ نشده بود، گفت: برخی اقلام براساس نظام عرضه و تقاضا تعدیل هزینه داشته‌اند و نوشابه نیز با توجه به میزان اثرگذاری افزایش هزینه‌ها از جمله قیمت حامل‌های انرژی، هزینه‌های گمرکی و… افزایش نرخ داشته تا قیمت آن متعادل شود.

زرگران با بیان اینکه تعادل‌سازی نرخ محصولات براساس دستورالعمل جدید سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان است، گفت: باید در نظر داشت برخی صنایع به دلیل عدم تحمل بازار از افزایش قیمت طفره می‌روند و خود حاضر به بالا بردن قیمت نیستند اما برخی صنایع نیز با توجه به نظام عرضه و تقاضا، قیمت‌ها را تعدیل می‌کنند.

به گزارش ایسنا، از اواخر مردادماه قیمت نوشابه حدود ۲۰۰ تومان افزایش پیدا کرده است.