انواع مشتری در فست فود


آیا همه مشتریانی که به فست فود ما مراجعه می کنند برابر هستند، آیا همه مشتریانی که به ما از طریق تلفن تماس می گیرند و غذا سفارش می دهند یکسان هستند؟

اگر بخواهیم به صورت بیزنسی به کسب و کار فست فود نگاه کنیم یا اگر بخواهیم به صورت اقتصادی یک فست فود را راه اندازی نماییم باید به این دیدگاه که برخی از مشتریان سودآوری بیشتری برای ما دارند برسیم. این یک واقعیت انکار ناپذیر است که همه مشتریان در کسب و کار فست فود با هم برابر نیستند. البته سود آوری در کنار استمرار خرید، حجم خرید و سایر عوامل می تواند اهمیت مشتری را  برای ما روشن نماید.

اگر بخواهیم مشتریان را طبقه بندی نماییم دیدگاههای متفاوتی در این زمینه وجود دارد که به آنها در پایین اشاره خواهیم نمود:

  • دیدگاه روش پارتو: در دیدگاه پارتو اینگونه بیان می شود که ۸۰% از سود سازمان ما که در اینجا فست فود ما می باشد توسط ۲۰% از مشتریان تامین می گردد. خریداران زیادی به ما مراجعه می نمایند ولی ۲۰% از آنها سود بالاتری برای ما دارند. البته این طبقه بندی در فست فود و رستوران خیلی رایج نیست.
  • روش گروه بندی: در فست فود ما می توانیم مشتریان را به گروه های کوچکتری تقسیم نماییم. به طور مثال برخی از مشتریان از سالن ما استفاده می نمایند، برخی از مشتریان برای خرید به مغازه مراجعه نموده ولی غذای خود را با خود می برند، برخی از مشتریان سفارشات خود را به صورت تلفنی می دهند.  حتی می توان این طبقات را نیز به دسته های کوچکتری تقسیم نمود. به طور مثال مشتریانی که از فاصله های نزدیک به ما زنگ می زنند یا مشتریانی که شب ها به ما زنگ می زنند. هر یک از این آیتم ها می تواند مشتریان را به گروه های کوچکتری تقسیم نماید.
  • روش بازار – محصول: اگر بخواهیم مشتریان را  بر اساس بازار و محصول تقسیم نماییم می توانیم مشتریان را به گروه هایی کوچک تری مثل مشتریانی که از غذاهای حجیم استقبال می کنند، یا مشتریانی که از دکور های تاریک استقبال می کنند و … تقسیم نماییم.
  • دیدگاه رفتار: گاها ما باید مشتریان را بر اساس رفتار آنها تفکیک کنیم. مثلا برخی از مشتریان عادت ندارند رستوران خود را  عوض کنند یا برخی دیگر تمایل دارند هر دفعه به یک رستوران جدید بروند.

تقسیم بندی مشتریان به شما اطلاعاتی خواهد داد که شما می توانید بر اساس آن تصمیم گیری نمایید و سیاست های کلی فست فود خود را بچینید. این سیاست ها می تواند پایه گذار برنامه های راهبردی شما باشد. اگر شما بخواهید به فرض مثال یک سیاست کلی یا یک برنامه جامع تبلیغاتی در فصلی از سال برای فست فود خود بچینید می توانید با استفاده از این اطلاعات یک برنامه هدف دار و سودمند تری را پایه ریزی نمایید.

گروه iranhfc  با تفکیک مشتریان و بازار هدف نیازهای آنها را تفکیک نموده است و سیاست های مجموعه هایی را که خودشان  راه اندازی نموده اند را بر پایه همین اطلاعاتی که در مرحله مطالعات مقدماتی به دست آمده پایه گذاری می نمایند.

تهیه شده توسط گروه iranhfc